У блозі beehiveor:

Огляди статей, коментарі експертів, важливі новини сучасної науки

10.12.19
Аутизм та генетика
Розлади аутистичного спектру(РАС) досить поширені в усьому світі. Вже достатньо давно їх виключили зі списку психічних порушень, проте природа та фізіологічні особливості «аутистичного мозку» довго залишались невідомими. У травні цього року команда дослідників вивчила більш ніж 100 тисяч зразків мозку людей з РАС та без. Ця робота, результати якої опубліковано у журналі Science, відкрила нові подробиці генетичного підґрунтя аутизму[1].

Розлади аутистичного спектру можуть включати у себе цілий ряд станів, що характеризуються погіршеними комунікацією та взаємодіями із соціумом. Неоднорідна природа аутизму зробила вивчення його молекулярної патології вкрай складним. Нове дослідження експресії генів у мозку пацієнтів з РАС привело до відкриття нових фактів.

В цьому досліджені увага була зосереджена не тільки на нейронах, які беруть участь у генерації та проведенні нервових імпульсів і на гліальних клітинах, що забезпечують обмін речовин у мозку, підтримка і захист нейронів та їх взаємоізоляцію.

Попередні дослідження виявили, що активність нейрональних генів у мозку людей з РАС менша, ніж гліальних. Проте не було ясно, на що саме впливає ця відмінність: на кількість нервових клітин, чи їх регуляцію. Нове дослідження було направлене на вирішення цього питання. Команда провела генетичний аналіз більш ніж 50 тисяч клітинних ядер контрольної групи та групи пацієнтів з РАС за допомогою новітнього методу одноядерного РНК секвенування [1].

За допомогою цього методу вченим вдалось виділити окремі ядра у краплі, встановити на них спеціальну мітку та визначити послідовність генетичного коду. На основі експресії основних маркерних генів, команда змогла виявити, активація яких ділянок коду відрізнялась у пацієнтів з аутизмом.

Виявилось, що нейрони у верхніх шарах кори пацієнтів з РАС проявляють більшу генну дисрегуляцію (інакше кажучи, частина генів у цих людей наче "вимкнена" чи працює "не на повну силу"). А найбільш «постраждалими» виявились гени, що відповідають за синаптичну передачу.

Також проблеми через погану генетичну регуляцію виявлено в клітинах мікроглії, які формують імунну систему мозку. Вони нейтралізують запалення, утилізують сторонні частки та нервові клітини, які почали неправильно виконувати свої функції. Тому така дисрегуляція може суттєво вплинути на функціонування мозку.

Незважаючи на маленький розмір вибірки (навіть враховуючи величезну кількість зразків та клітин які вивчали у досліджені, ці зразки були отримано з невеликих груп по 15 людей в кожній), робота може мати великий вплив на вивчення розладів аутистичного спектру. Висновки авторів дають напрямок для подальших досліджень. Адже тепер зрозуміло, на яку частину мозку слід звертати увагу в першу чергу.

[1] https://www.the-scientist.com/news-opinion/neural-cell-types-tied-to-autism-identified-in-single-cell-study-65889
[2] https://www.news-medical.net/life-sciences/Single-Nucleus-RNA-Sequencing-(sNuc-seq)-Protocol.aspx

Огляд статті підготувала Яна Науменко
Читайте нас у телеграмі
Викладаємо туди анонси своїх подій, огляди сучасних досліджень та коментарі наших експертів ;)
29.11.19
Профілактичні заходи від хвороби Альцгеймера
Будь-яку хворобу простіше попередити, аніж лікувати. Із застудними захворюваннями ми боремося за допомогою правильного харчування та загартовування, із проблемами опорно рухового апарату – легкими фізичними вправами. А як попередити хвороби, що уражують наш мозок? Поговоримо у цій статті.

Нещодавно ми говорили про хворобу Альцгеймера та її діагностування (https://beehiveor.com/beehiveor_blog#27november) . Основні її симптоми – погіршення короткочасної пам'яті, а згодом і втрата довгочасної. Також у хворих спостерігають порушення здатності орієнтуватись у просторі, мовлення та когнітивних функцій. З часом це призводить до того, що людина вже не може піклуватись про себе сама, а її організм поступово припиняє виконувати свої функції. На даний час дієвих ліків проти хвороби Альцгеймера немає, є лише спосіб сповільнити її розвиток. Але є і хороша новина – профілактичні заходи таки існують.

У дослідженнях хвороби Альцгеймера у якості факторів ризику визначають діабет, гіпертонію, високий рівень холестерину, сидячий спосіб життя, харчування, вживання алкоголю та паління. Різні комбінації цих факторів не менш ніж наполовину впливають на розвиток деменції.

Харчування

Наша дієта – основна частина нашого життя. Від того, яка їжа входить до раціону людини, може залежати те, які хвороби вона може мати. Це стосується не тільки органів травлення чи серцево-судинної системи, а й головного мозку. Огляд австралійських вчених від 2016 року показав, що середземноморська дієта сповільнює вікове погіршення когнітивних здібностей [1]. Такий тип харчування включає в себе велику кількість свіжих овочів, фруктів та риби, а вживання червоного м'яса та цукрів у ній зменшено. Аналіз 18ти досліджень цієї дієти показав її позитивний вплив не тільки на серце та ракові захворювання, а й на розвиток деменції. Люди, що дотримуються такого раціону, мають більші шанси зберегти ясний розум до глибокої старості.

Сон

У квітні 2018 року вчені з Національного Інституту Зловживання Алкоголю та Алкоголізму (США) опублікували дослідження, у якому перевірили, як нестача сну впливає на кількість бета-амілоїду (головний маркер хвороби Альцгеймера) у мозку [2]. Дослідники сканували мозок учасників після повноцінного нічного відпочинку та після недосипання (близько 30 годин без сну). В останньому випадку кількість бета-амілоїду в мозку збільшилась на 5%. Такі зміни спостерігались у таламусі та гіпокампі – регіонах мозку, які є найбільш важливими на ранніх стадіях хвороби Альцгеймера. Тож повноцінний сон важливий не тільки для хорошого настрою чи продуктивності упродовж дня, а й для здоров'я нашого мозку.

Звички

Паління є звичкою, від якої варто відмовитись у будь-якому випадку. Вона є фактором ризику майже усіх вікових захворювань. Чадний газ, який людина вдихає разом із цигарковим димом, конкурує із киснем у крові, через що до органів (у тому числі і мозок) надходить недостатня кількість останнього. Кисневе голодування уповільнює метаболізм бета-амілоїду, через що і розвивається хвороба. Час, витрачений на цигарку, краще замінити легкими фізичними вправами, адже вони мають протилежний ефект – прискорюють обмін речовин.

Розумове (когнітивне) навантаження

Вирішення різноманітних завдань, направлених на покращення когнітивних здібностей, асоціюється із зменшенням ризику розвитку деменцій. Постійне розумове навантаження стимулює формування нових нейронних мереж та закріплення старих. Проте вплив задач на хід вже існуючої хвороби не знайдений [3].

З цього можна зробити висновок, що здоров'я мозку потрібно берегти ще з молодості. І, хоча генетичні фактори грають немалу роль у формуванні хвороби Альцгеймера, спосіб життя залишається головним аспектом. Крім того, звички, що підтримують здоров'я мозку, також допоможуть вам покращити роботу усіх систем організму.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27500135/
[2]https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/sleep-deprivation-increases-alzheimers-protein
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5546647/


Огляд статті підготувала Яна Науменко :)
27.11.19
Аналіз крові на виявлення хвороби Альцгеймера на ранніх стадіях —
чи можливо це?
Хвороба Альцгеймера – це важке нейродегенеративне захворювання, яке насправді починається задовго до того, як ми можемо помітити його прояви. Спочатку у мозку накопичуються неправильно згорнуті бета-амілоїди та тау-білки. Можливість заздалегідь визначити такі зміни у може значно полегшити діагностику та дозволити вчасно почати терапію.

Вчені з Медичного факультету Вашингтонського університету взялись за це питання та створили аналіз крові, що із великою точністю визначає рівень бета-амілоїду та дозволяє зрозуміти, чи накопичився цей білок у головному мозку. Коли рівень амілоїду у крові поєднується із двома основними факторами ризику хвороби Альцгеймера – віком та наявністю певного варіанту гену APOE4 – люди із ранніми змінами головного мозку при хворобі Альцгеймера можуть бути ідентифіковані з точністю 94%.

Результати, опубліковані 1 серпня у журналі Neurology, являють собою ще один крок до аналізу, здатного виявляти, чи знаходиться людина на шляху до хвороби Альцгеймера, ще до появи симптомів. Дивовижно, але цей тест може бути навіть більш чутливим, ніж стандартне сканування мозку – ПЕТ (позитрон-емісійна томографія), за допомогою якої наразі і виявляють амілоїдні бляшки.

Такий тест може стати доступним у кабінетах лікарів протягом кількох років, проте його цінність стане помітнішою тоді, коли будуть винайдені методи лікування, здатні зупинити хвороботворний процес та попередити деменцію. До винайдення цього тесту клінічні випробування мали складності із підбором учасників, хвороба яких проявить себе лише згодом. Проте зараз ефективний скринінг допоможе знайти людей, в яких захворювання знаходиться на ранній стадії, та спробувати попередити деменцію. Із ПЕТ на кожного потенціального учасника треба витрачати дуже багато часу та грошей. На противагу, скринінг крові дозволить обстежити тисячі людей на місяць. Така економія часу може значно прискорити процес отримання запобіжної терапії.

Як працює тест?
Тест використовує метод, що називається масс-спектрометрія та вимірює точну кількість двох форм бета-амілоїдів у крові: бета-амілоїду 42 та бета-амілоїду 40. Співвідношення двох форм знижується разом із збільшенням амілоїдних бляшок у мозку. Для перевірки тесту вчені запросили 158 людей старше за 50 років. Кожен з них надав зразок своєї крові та пройшов ПЕТ-сканування. Щоб підвищити точність скринінгу крові, дослідники також звертали увагу на два інших фактори: вік (після 65 років вірогідність розвитку хвороби Альцгеймера подвоюється кожні 5 років) та генетичний варіант APOE4 (підвищує ризик розвитку у 3-5 разів). За статистико стать теж відіграє роль: двоє з трьох пацієнтів із хворобою Альцгеймера – жінки. Проте саме на цей аналіз стать не вплинула, як зазначили вчені. У деяких випадках аналіз крові виявив патологію там, де її «пропустило» ПЕТ-сканування.

Все яскравіше та частіше серед неврологів постає питання, що лікування хвороби Альцгеймера необхідно починати якомога раніше. Краще за все – до появи видимих симптомів. Сподіваємось, новий тест допоможе дослідникам більш ефективно збирати інформацію про ранній розвиток цього захворювання, а там не за горами і нові методики лікування :)

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190801162144.htm

Огляд статті підготувала Яна Науменко :)
21.11.19
Що ми насправді знаємо про самооцінку? Як та коли вона формується? І найголовніше – чому не варто будувати ставлення до самого себе, рівняючись на «середньостатистичне» чи «нормальне»?
Підлітковий період

Це важливий етап розвитку мозку, а отже і психіки людини. Саме у цей короткий проміжок часу закладаються основи характеру і світогляду, поняття власної привабливості та самооцінка. Так які саме процеси проходять у мозку підлітка?

А трапляється те, що головний мозок майже повністю переналаштовується. Приблизно половина синапсів (контактів між нейронами) руйнується. Не варто цього лякатись, адже насправді все збирається наново. Щільність кори у підлітковому віці проходить одночасно із зменшенням об'єму сірої речовини, її масою та товщиною кори. Це потрібно для того, щоб мозок дитини міг навчатись виконувати дорослі задачі та робити це ефективно. Простіше кажучи, людина позбавляється «зайвих» нейронних мереж.

Але це не єдина особливість підліткового мозку. У цей період також формується впевненість у собі. Вона, як правило, знижується під час статевого дозрівання, після чого поступово зростає, проте далеко не завжди повертається до вихідних значень. Причому, для дівчат впевненість означає «пишатись тим, хто я є», а для хлопчиків – «віра у те, що ти можеш досягти чого завгодно». Спільне у цих позицій одне – знайти своє місце у суспільстві та знати, що ти є частиною групи. Саме через це мозок змінюється сам та змінює свою реакцію на стресові фактори. Він або обирає стратегію нападу (агресія, нігілізм тощо), або стратегію захисту (бути осторонь).

Самооцінка дорослих

Коли ми говоримо про поняття норми, ми уявляємо якісь середні показники маси тіла, інтелекту, фізичної підготовки. Але середні значення, як правило, погано описують картину, яку треба побачити. Наприклад, у тестах на інтелект дві людини можуть отримати один і той самий бал, проте хтось буде краще виконувати один тип завдань, а хтось – другий. Для «середнього» це не має значення, а насправді – це дві абсолютно різні особистості із різними здібностями.

Проблема у тому, що ми завжди оцінюємо себе відносно цього самого «середнього». Проте психологія вже припиняє роботу з усередненими даними, через те, що вони дають необ'єктивну картину світу. Щоб оцінити конкретну людину, важливо розглядати саме її індивідуальні особливості. Це стосується і оцінки самого себе. Коли ви починаєте відносити себе до певної категорії – ви вішаєте на себе ярлик і відштовхуєтесь від нього.

Зміни підлітка не залишаються непомітними для дорослих. І вони оцінюють своїх дітей, виходячи з так званої норми. Відносно неї дорослі бачать великі зміни у відкритості, доброті, здатності співчувати тощо. У той же час самі підлітки не бачать суттєвої різниці між собою у минулому та собою теперішнім.

Тож насправді важливо не рівнятись на когось (тим паче, неіснуючого), а робити висновки, виходячи з власного досвіду і минулого. Крім того, це правило обов'язково треба пояснити своїй дитині, особливо підлітку, адже знаючи про це, вона буде розуміти, як важливо залишатись собою, навіть із прагненням стати вагомою частиною суспільства.

*всі тези взяті з лекцій Сергія Данилова
19.11.19
Чи справді при ожирінні їжа вже не така смачна?
Проблема ожиріння дуже сильно хвилює сучасне суспільство розвинутих країн. Надлишок різноманітної їжі та її доступність – головна відмінність між середовищем, у якому живемо ми, та умовами життя наших предків. З чого може початись ожиріння? Як воно впливає на наше відчуття смаку? Поговоримо у цій статті.

Ожиріння та психологічні проблеми

Вже ні для кого не секрет, що їжа може викликати залежність так само, як алкоголь чи наркотики. Зазвичай це стосується продуктів, до складу яких входять додані цукри, жири чи штучні підсилювачі смаку. Про це говорить масштабне рев'ю від американських вчених[1]. Вони обробили півсотні статей на тему харчової залежності та порівняли її ознаки із ознаками залежності від інших речовин. Наприклад, вони оцінювали, наскільки звикання до їжі впливає на систему винагороди мозку та утримання контролю над своїми діями, чи існують у залежних від їжі людей соціальні порушення, та чи відбувається у них рецидив вже після лікування. Виявилось – звикання хоч і є продуктом «сумісної роботи» складу їжі та особливостей поведінки людини, симптоми харчової залежності більше схожі на розлади вживання речовин, аніж на просту погану звичку.

В даний час ожиріння здобуло статус епідемії. У 2018 році у журналі Health Psychology Open вчені з Австралії також проаналізували наукову літературу на тему зв'язку ожиріння з різними психічними та фізіологічними порушеннями[2]. Окрім хронічних захворювань, наслідками яких є збільшення ваги, у списку опинились психічні розлади (тривожність, депресія тощо) та сексуальна дисфункція. І, хоча вплив останньої на ожиріння вивчається досі, психологічні проблеми вже давно відомі як один з основних факторів переїдання та залежності від їжі.

Смак та ожиріння

Ми вже публікували статтю, у якій пояснювали, чому важливо їсти сидячи (https://beehiveor.com/beehiveor_blog#26september). Так смакові рецептори краще сприймають якісні характеристики. Крім того, сидячи ми їмо більш повільно, через що вчасно помічаємо насичення. У липні цього року у журналі Frontiers in Integrative Neuroscience вчені з трьох американських університетів опублікували цікаве дослідження[3]. У ньому вони виявили, як ожиріння пов'язане із змінами відчуття смаку.

Щоб вирішити це питання, дослідники дивились, яку відповідь викликають смакові подразники у ядрах солітарного тракту – частині довгастого мозку, що відповідає за обробку інформації про смак. Контрольною групою щурів були звичайні тварини із нормальною масою; дослідну групу спеціально тримали на дієті із високим вмістом жиру, щоб викликати ожиріння. Експеримент полягав у наступному: тваринам давали традиційні (сіль, розчин сахарози, лимонну кислоту та кофеїн) та «натуралістичні»(сік молюсків, виноградний сік, лимонний сік, каву) смакові стимули. Після того, як щури скуштують кожен з подразників, вчені реєстрували активність нейронів області смаку у мозку - острівцевої кори (між скроневою та тім'яною частками) .

Виявилось, що смакові реакції у щурів з зайвою вагою були слабшими та менш тривалими, порівняно із реакціями худих щурів. Проте вони активували більше нейронів. Ці результати говорять про те, що дієта із високим вмістом жиру формує притуплену, але більш поширену реакцію мозку на смак.

У статті автори зазначають, що зміни у сприйнятті смаків можуть бути поштовхом до переїдання, адже людина намагається компенсувати нестачу смаку більшою кількістю їжі. Однак, може бути і навпаки – порушення у роботі смакових рецепторів з'являються вже після тривалої дієти із великою кількістю жирів. Тож, щоб дізнатись, як воно є насправді, треба чекати на подальші дослідження.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946262/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6047250/#section23-2055102918786867title
[3] https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnint.2019.00035/full

Огляд статті підготувала Яна Науменко :)
7.11.19
Як фейкові новини впливають на нас?
У наше інформаційне століття дуже важко відокремити фейки від правди. Підробка новин вже давно не новинка для нас. Більше того, вона іноді може вплинути на мислення людини, спровокувавши формування несправжніх спогадів. Такого висновку дійшла американсько-британська команда вчених. Результати роботи опублікували у Psychological science*.

Дослідження проводилось за тиждень до референдуму про легалізацію абортів в Ірландії у 2018 році. Джилліан Мерфі – доктор наук з Університетського коледжу Корка – та її колеги набрали групу з 3140 людей, які мали право вибору на референдумі, та запитали, чи планують вони голосувати і як. Кожному учаснику дали новинні звіти, два з яких були сфабриковані та зображували протизаконні дії учасників кампаній з обох сторін. Після того, як учасники прочитали кожну з новин, їх запитували, чи чули вони про подію, зображену у сюжеті, раніше. Якщо так, то чи мають вони конкретні спогади про це?

Потім вчені розповіли опитуваним, що деякі з новин були неправдою, і запропонували обрати, які саме. Після цього кожен учасник пройшов когнітивний тест.

Майже половина респондентів розповіли, що пам'ятають хоча б одну зі сфабрикованих подій. Вони навіть пригадували деякі деталі історій. Виявилось, що люди, які виступали за легалізацію абортів, швидше запам'ятовують неправду про пролайферів, так само, як і останні скоріше повірять у брехню про своїх опонентів. Деякі люди не змогли «переглянути» свої спогади, навіть після того, як дізнались, що серед новин є підробка, продовжуючи пригадувати деталі неіснуючих подій.

Щодо когнітивного тесту. Учасники, які мали нижчі результати під час тестування, не були більш схильні до формування помилкових спогадів, проте швидше згадували фейкові історії, які відповідали їх думкам. Ці результати говорять про те, що люди з вищими когнітивними здібностями скоріше будуть ставити під сумнів правдивість джерел та навіть свої особисті спогади.

Хоча дослідження стосувалось вирішення питань абортів, вчені припустили, що такий самий ефект можна спостерігати під час будь-яких інших політичних кампаній. Особливо під час важливих та емоційних політичних подій, наприклад, виборів президента.

Загалом, розуміння психологічного впливу фальшивих новин є надважливим, враховуючи, що зараз технології дозволяють підробити будь що: від деталей історії, до фото чи відео. Головна проблема – навчити людей впізнавати не тільки неправдиві новини, а й фейкові спогади, і це може бути важчим, ніж здається.

* https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956797619864887

Огляд статті підготувала Яна Науменко :)
5.11.19
Чи завжди ми можемо
контролювати властні думки?
Ідея контролю над чужим розумом захоплює. Кожен хоча б раз у житті хотів змінити те, що думають інші просто клацанням пальцями. Однак, як би дивно це не звучало, ми навіть не в змозі повністю контролювати власні думки. Вчені з University of New South Wales виявили, що люди, які у цілому добре пригнічують певні думки, все ще «думають їх» на певному рівні свідомості*.

Є такий жарт про зебру. Щоб ви робили, якби ми сказали вам не думати про зебр? Намагалися б не думати про них? Чи ви навіть можете за бажанням відключити ці думки та навіть не уявляти собі граціозне смугасте створіння, що біжить по савані? Більшість людей не можуть робити це з легкістю, насправді.

Вчені показували учасникам дослідження одну із шести карток, на яких було написано: «червоне яблуко», «червоний чилі», «червоний томат», «зелена брокколі», «зелений огірок» або «зелений лайм». Людям сказали не думати про ці речі і говорити, якщо вони все ж таки це роблять. Потім їм презентували червоно-зелені зображення у так званому binocular rivalry (дослівно: бінокулярне суперництво). Це явище, при якому зорове сприйняття чергується між різними образами, представленими кожному оку окремо. Щоб зрозуміти, як це виглядає, згадайте вигляд 3D-фільму без спеціальних окулярів. Респондентів спитали, який колір у презентованих зображеннях є домінуючим. І, навіть людям, які зазначили, що вони не думали про овочі та фрукти під час дослідження, здавалось, що домінуючим кольором є той, про який їм сказали не думати (який був на їх картці з самого початку).

«Придушити» думки надзвичайно важко. Навіть коли людині вдавалось це, думки про яблуко чи лайм все одно проявляли себе на тесті із зображеннями. Це говорить про те, що сенсорний слід зорових думок все ще залишається тоді, коли нам здається, що ми не думаємо про об'єкт. Можливо, люди часом не усвідомлюють власних думок.

Тобто ми не здатні контролювати власні думки, що б ми не робили? Не зовсім так. У цьому ж дослідженні учасникам запропонували використати стратегію відволікання, щоб уникнути нав'язливих думок. Це спрацювало: упередженості у випробуванні зелено-червоними картинками вже не було. Здається абсолютно логічним, що відволікання на якусь іншу думку – це і є позбавлення від зайвих образів. Неможливо змінити напрямок роботи мозку насильно, його можна лише «перехитрити».

Можливо, подальші дослідження феномену скритих думок допоможуть розробити методики боротьби із різноманітними залежностями. Адже саме нав'язливі несвідомі думки про об'єкт залежності є основною проблемою при лікуванні.

Більшість часу ми не навмисно створюємо якісь думки – вони з'являються самі. Непередбачуваність думок – це природа людського мозку. Тому, розуміючи власні розумові процеси, ми можемо краще розуміти самих себе.

*https://newsroom.unsw.edu.au/news/science-tech/don%E2%80%99t-even-think-about-it-why-thought-control-so-difficult

Огляд статті підготувала Яна Науменко :)

1.11.19
Звідки у великої кількості людей бажання купити будинок або дачу за містом?
Чому ми так любимо «вибиратись на природу» з шашликами та овочами гриль, а квартири біля парку коштують у рази дорожче? Ми стаємо більш спокійними, якщо поруч є рослини. Нове дослідження вчених з Університету Уорвіка доводить це з наукової сторони*.

Доктор Вікторія Холден, професор Жоао Порто-де-Альбукерке, профессор Скотт Вейх та профессор Стівен Джарвіс вирішили застосувати нові методи геопросторових досліджень, щоб створити точний показник взаємозв'язку між зеленим простором різними аспектами психічного благополуччя. Давно відомо, що люди схильні відчувати позитивні емоції, коли знаходяться у зеленому середовищі. Але якого розміру повинна бути зелена площа, щоб задовольнити емоційні потреби жителів будинків навколо?

Більшість попередніх досліджень враховували лише загальну кількість зелених насаджень на певній території, а не точний розмір зеленої площі, що оточує будинок людини, тому результати були неоднозначними.

Дослідники з Університету Урвіка провели більш детальну роботу. Вони поєднали відповіді у опитувальниках 25,5 тисяч жителів Лондона з даними про форму, розмір та розміщення 20 тисяч громадських зелених насаджень. Так вони змогли створити модель розподілу природних зон по відношенню до того, де живе кожен з учасників опитування, та визначити, як це впливає на психологічне самопочуття. Особливості останнього ґрунтувались на трьох питаннях, розроблених Управлінням національної статистики: «Наскільки ви задоволені своїм життям сьогодні?», «Наскільки вам подобаються речі, які ви робите у житті?», «Наскільки щасливими ви були вчора?».

Дослідження виявило міцний зв'язок між розмірами зелених зон навколо будинку та їх почуттям задоволеності життям. Найбільший вплив на ментальне здоров'я мають природні ділянки, розташовані у радіусі 300 метрів коло дому. Люди, які живуть поряд із зеленою зоною, що на один гектар більша за середню виявились щасливішими за інших респондентів. Дослідники навіть змогли виміряти це у відсотках.

До сих пір докази зв'язку між озеленінням прибудинкових ділянок та психічним благополуччям вважались доволі випадковими. Проте поєднання сучасних статистичних та картографічних методів показало, що ефект справжній та істотний. Це перше дослідження, яке надає конкретні докази того, як міські зелені зони можуть покращити психічне здоров'я у широкому сенсі – створюючи не просто «позитивний настрій», а й задоволення життям у цілому, щастя та відчуття продуктивності. Також команда продемонструвала, що зелений простір був менш важливим для психічного благополуччя в Центральному та Східному районах Лондона.

Такий результат може мати важливі наслідки для містобудівного планування та прийняття рішень, пов'язаних з тим, як забезпечити населенню доступ до міських зелених насаджень та створити більш «життєздатні міста». Тож тепер у вас є ще один привід насолодитись прогулянкою у найближчому парку замість інтернет-серфінгу.

*https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0143622818312384?via%3Dihub

Огляд статті підготувала Яна Науменко :)


Часто слово "нейромаркетинг" породжує великі дискусії, тому що люди трактують його по різному. Дехто думає, що це "наука" про кольори стін у ресторанах та про аромати кавуна задля підвищення продажів, а дехто — що це надтехнологічно та взагалі недосяжно для середнього або малого бізнесу. На лекції Сергія Данилова, яку ми проводили у вересні, стало зрозумілим, що нашій аудиторії ця тема дуже цікава, але поки не до кінця зрозуміла.
Тому давайте розберемось у цьому не до кінця зрозумілому, на перший погляд, понятті!

Нейромаркетинг — галузь на межі науки, технологій та маркетингових досліджень, яка допомагає зрозуміти глибинні механізми сприйняття (будь-чого: дизайну, сайту, реклами, самого продукту тощо) та побудувати на їх основі міцні відносини із покупцями.

Чому ж люди так по різному сприймають нейромаркетинг?
А все тому, що для нейромаркетингових досліджень можна використовувати як soft- так і hard-методи досліджень.

До перших можна віднести класичні методи соціології (наприклад, фокус-групи та опитування), еволюційну психологію, когнітивні викривлення та етологію (науку про поведінку).

А ось hard-нейромаркетинг — це вже технологічна галузь, адже тут результати базуються на більш точних методах з використанням нейротехнологій (ай-трекери, ЕЕГ, прилади для зняття біометричних показників — ЕКГ, HVR, face-reсognition тощо), які дають високий відсоток прогнозованості кінцевого результату, ніж використання виключно soft-методів.

Але головна цінність для бізнесу криється якраз у вдалому поєднанні всіх цих методів для вирішення конкретної проблеми чи задачі.

Саме за таким комплексним підходом майбутнє сфери маркетингу та діджитал! Тому за проханням наших підписників та учасників лекцій ми будемо регулярно знайомити вас зі світом нейромакретингу. Тому до нових зустрічей :)
29.10.19
Тези з лекції Сергія Данилова
про нейробіологію індивідуальності
Проблема індивідуальності людини зазвичай сприймається як суто психологічна. Ми говоримо про людину як про особистість, зважаючи на її характер, світогляд та інше. Але наука вже давно навчилась шукати коріння саме у біології людини.

«Це більше не Гейдж»

Історія Фінеаса Гейджа – одне з підтверджень того, що ми – це наш мозок. У 60-х роках ХІХ століття він брав участь у будуванні залізниці та, внаслідок нещасного випадку, отримав тяжку травму головного мозку. Металічний стрижень опинився глибоко всередині черепної коробки чоловіка, через що Гейдж втратив більшу частину лобової долі лівої півкулі мозку. Проте, вже через два тижні будівник зміг повернутись до активного способу життя. Цей випадок феноменальний не тільки тому, що Фінеас вижив, а щей тому, що його емоційний стан змінився настільки, що його друзі та родичі почали сприймати його як зовсім іншу людину. Чоловік став схильним до алкоголізму та різноманітних розпусних дій. При цьому його інтелектуальні здібності та пам'ять «залишились на місці».

Навіщо потрібна індивідуальність?

Ми знаємо. Що окремі області мозку відповідають за ту чи іншу функцію організму. Одна з них – лобна кора – напряму пов'язана із тим, якою є людина. Через те, що стрижень пройшов саме крізь цю ділянку, Фінеас Гейдж змінився. Проте, у цілому ми схожі, особливі риси – це лише мала частина кожної людини. І саме вони забезпечують нас здатністю адаптуватися до оточуючого середовища завдяки індивідуальним та популяційним змінам. Це легко зрозуміти, якщо подивитись на особливості людей, що виросли у певних районах вашого рідного міста чи цілі нації, яким приписують стереотипи.

Гени та особистість

Проте, характер формується середовищем чи вихованням лише частково. Головну роль беруть на себе гени. Тобто усі поведінкові ознаки наслідуються. Навіть у близнюків, мозок яких, здавалось би, розвивається однаково, ми можемо спостерігати окремі мутації нейронів, які у подальшому формують індивідуальність кожного з них. Це можна побачити на прикладах, коли в одного з пари близнюків є шизофренія, а у іншого – ні. Мозок намагається «зробити» якомога більше різних клітин, які у подальшому допоможуть організму пристосуватись до будь-якого середовища. Це своєрідне бажання нашого головного органу бути кращим за інших.

Незважаючи на те, що більшість наших рис продиктовані людською природою та генами, у чомусь кожен з нас відрізняється від інших. Ми маємо різні типи темпераменту, по-різному просинаємось зранку, вчимось чомусь новому або сприймаємо світ.

Бідний – багатий

Якщо порівнювати дітей з бідних та багатих сімей, можна помітити деякі закономірності. У бідних дітей в середньому більший фоновий рівень гормонів стресу – глюкокортикоїдів. Також вони зазвичай мають тоншу лобну кору та знижений метаболізм всередині неї. Ця ділянка також гірше справляється із завданнями на робочу пам'ять, регулює емоції та самоконтроль, приймає рішення. Більше того, під час вирішення одних і тих самих задач у дітей з нижчим соціально-економічним статусом активується більший об'єм лобової кори (порівняно із дітьми з сімей, які вище за статусом).

Чому це так? Ранні стресові ситуації призвели до активації окремих, умовно «кризових», механізмів організму, що змінили звичайний шлях розвитку мозку. Тим не менш, окремі діти з бідних сімей проявляють себе більш ніж добре у вирішенні задач. Як не дивно, трапляється це через те, що ці вони більше грають. Гра зменшує стрес від нестачі матеріальних благ, через що організм переходить у менш напружений стан і може розвиватись більш менш спокійно.

«Я» та «Ми»

Нам здається, що у всіх людей, емоції однакові. Проте домінуючі прояви цих емоції різні для різних культур. Для прикладу можна роздивитись культури сорому та провини. Страх першого більше спрямований на колектив, адже для людини важливо, що будуть думати про неї люди з її групи. Він проявляє себе тоді, коли хтось знає про наші помилки. Провина ж – більш індивідуальна емоція, яку кожен, скоріш за все, проживає всередині себе.

Загалом, індивідуалізм та колективізм – основні поняття, за якими можна поділити східну та західну культури. У США чи Європі більшість людей зосереджені на собі, своїй родині та своїй власній вигоді. Колективізм найбільш розповсюджений у Японії, Китаї та інших країнах Азії. Важко сказати, чи генетично обумовлені такі особливості деяких культур, чи навпаки – люди та їх організм вимушені підлаштовуватись під потреби суспільства. Але факт залишається фактом: наша індивідуальність у будь-якому випадку залежить від індивідуальності людей нашої нації чи країни проживання.

Мозок обирає стратегію, завдяки якій людина буде краще адаптуватись до оточуючого середовища. Велика частина нашого оточення – люди навколо. Тож найефективнішим рішенням для успішного виживання буде зміна мислення на таке, що є характерним для більшості.

Хочете знати, як саме проходить процес адаптації за допомогою індивідуальності?
Чому обличчя людей іншої раси здаються нам однаковими?
Які відмінності ми можемо спостерігати між людьми, та як ці відмінності формуються?


Про це та інші цікаві факти розповів нейробіолог Сергій Данилов на лекції «Нейробіологія індивідуальності»:


За бажанням ви можете прослухати лекцію "Нейробіологія індивідуальності" у записі (за посиланням діє знижка 30%) —— >
28.10.19
Чи працює поліграф?
Та як можна виявити бренхю!
Чи намагались ви колись за мімікою людини сказати, чи бреше вона? Так, іноді брехун видає сам себе навіть інтонацією голосу, але добре продумана брехня дуже часто залишається прихованою. І це велика проблема, коли знати правду життєво необхідно.

Класичні детектори брехні (чи як їх іноді називають, поліграфи) виявляють лише зміни у частоті дихання та серцебиття людини, до якої підключені електроди. Техніка ненадійна, адже нервувати та збуджуватись людина може не тільки, коли бреше. Це добре показали у серіалі «Теорія брехні», де у кімнату з чоловіком, до якого був підключений поліграф, завели красиву дівчину. Через це прибор зафіксував брехню навіть тоді, коли він правильно назвав своє ім'я.

Навіть складніший апарат фМРТ, що візуалізує активність окремих ділянок мозку людини, не завжди дає точний результат у виявленні неправди. Його теж можна обдурити, використовуючи певні ментальні прийоми.

У травні цього року вчені Чун-Вей Хсу та Джорджіо Ганіс з університету Плімуту дослідили, які техніки обманюють фМРТ, та як це виправити*.

Тести на виявлення брехні засновані на тому, що людину змушують зіткнутись з тим, що вона приховує. Наприклад, якщо злодій вкрав діамантову каблучку, і перед ним поклали різні прикраси, на каблучки із коштовним камінням він буде реагувати активніше — наприклад, підвищеним потовиділенням. Проте злодій може бути більш досвідченим і, наприклад, уявляти якусь эмоційну ситуацію щоб потовиділення збільшувалось навіть у контрольному випадку, коли він дивиться на прикраси, які в нього ні з чим не асоціюються.

Тест за допомогою техніки фМРТ почали використовувати пізніше, ніж поліграфи. Такий апарат показує, яка ділянка мозку наразі більш активна по динаміці змін кількості кисню у крові. Так коли людині демонструють знайомий предмет або обличчя, області мозку, які відповідає за впізнавання активуються більш ніж при розпізнаванні незнайомих стимулів. Але брехун буде намагається приховати той факт, що об'єкт йому знайомий. Це потребує докладання зусиль, тому активуються ділянки, що відповідають за концентрацію уваги та прийняття рішень.

В дослідженні Хсу та Ганіс навчили добровольців брехати, щоб виявити, наскільки ефективна фМРТ для розпізнавання брехні.

Команда пояснила учасникам принцип двох психічних контрзаходів. Перший полягає у тому, що людина повинна асоціювати значущі спогади з випадковими елементами (у прикладі з каблучкою це може бути, наприклад, намисто), таким чином роблячи їх більш значними. Другий спосіб – зосередитись на естетиці та зовнішніх деталях головного предмета, а не на його «знайомості». Тоді спогад про зустріч із цим предметом буде незначним.

Учасники використовували методики, щоб приховати цифру, яку їм дали у конверті. Результати показали, що застосування цих двох прийомів знизило точність фМРТ тесту з 65% до 42% відсотків, оскільки апарат не міг виділити окремі активні ділянки. Тобто навіть такий складний прибор можна обманути.

Дослідницька група дійшла висновку, що для збільшення надійності тестування треба зосереджуватись не тільки на областях, що «брешуть», а на всьому мозку в цілому. Чун-Вей Хсу зауважив, що ані поліграф, ані фМРТ наразі не застосовуються правоохоронними органами, але саме томографія розглядається як можливий метод пошуку злочинців у майбутньому. Щоб це стало реальністю, треба зрозуміти, як за допомогою фМРТ побачити, чи використовує людина психічні прийоми, щоб приховати правду.

Обман – це дійсно складна галузь людської психології, яка все ще потребує детальнішого вивчення. І, якщо така високотехнологічна апаратура іноді не може зрозуміти, чи правду каже обстежуваний, чи може про це точно казати проста людина? Звісно ні. Популярні книжки та блоги в Інтернеті кажуть, що є купа жестів, за якими можна викрити брехуна: чухання, відведення очей та багато іншого. Але не варто звинувачувати людину у чомусь, якщо вона просто почухала свій ніс не в той момент. В реальних дослідах люди не можуть визначати обман з точністю більшою за 50-55%.

* https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/hbm.24567
22.10.19
Як мозок приймає складні ієрархічні рішення?
Чи намагались ви колись за мімікою людини сказати, чи бреше вона? Так, іноді брехун видає сам себе навіть інтонацією голосу, але добре продумана брехня дуже часто залишається прихованою. І це велика проблема, коли знати правду життєво необхідно.

Класичні детектори брехні (чи як їх іноді називають, поліграфи) виявляють лише зміни у частоті дихання та серцебиття людини, до якої підключені електроди. Техніка ненадійна, адже нервувати та збуджуватись людина може не тільки, коли бреше. Це добре показали у серіалі «Теорія брехні», де у кімнату з чоловіком, до якого був підключений поліграф, завели красиву дівчину. Через це прибор зафіксував брехню навіть тоді, коли він правильно назвав своє ім'я.

Навіть складніший апарат фМРТ, що візуалізує активність окремих ділянок мозку людини, не завжди дає точний результат у виявленні неправди. Його теж можна обдурити, використовуючи певні ментальні прийоми.

У травні цього року вчені Чун-Вей Хсу та Джорджіо Ганіс з університету Плімуту дослідили, які техніки обманюють фМРТ, та як це виправити*.

Тести на виявлення брехні засновані на тому, що людину змушують зіткнутись з тим, що вона приховує. Наприклад, якщо злодій вкрав діамантову каблучку, і перед ним поклали різні прикраси, на каблучки із коштовним камінням він буде реагувати активніше — наприклад, підвищеним потовиділенням. Проте злодій може бути більш досвідченим і, наприклад, уявляти якусь эмоційну ситуацію щоб потовиділення збільшувалось навіть у контрольному випадку, коли він дивиться на прикраси, які в нього ні з чим не асоціюються.

Тест за допомогою техніки фМРТ почали використовувати пізніше, ніж поліграфи. Такий апарат показує, яка ділянка мозку наразі більш активна по динаміці змін кількості кисню у крові. Так коли людині демонструють знайомий предмет або обличчя, області мозку, які відповідає за впізнавання активуються більш ніж при розпізнаванні незнайомих стимулів. Але брехун буде намагається приховати той факт, що об'єкт йому знайомий. Це потребує докладання зусиль, тому активуються ділянки, що відповідають за концентрацію уваги та прийняття рішень.

В дослідженні Хсу та Ганіс навчили добровольців брехати, щоб виявити, наскільки ефективна фМРТ для розпізнавання брехні.

Команда пояснила учасникам принцип двох психічних контрзаходів. Перший полягає у тому, що людина повинна асоціювати значущі спогади з випадковими елементами (у прикладі з каблучкою це може бути, наприклад, намисто), таким чином роблячи їх більш значними. Другий спосіб – зосередитись на естетиці та зовнішніх деталях головного предмета, а не на його «знайомості». Тоді спогад про зустріч із цим предметом буде незначним.

Учасники використовували методики, щоб приховати цифру, яку їм дали у конверті. Результати показали, що застосування цих двох прийомів знизило точність фМРТ тесту з 65% до 42% відсотків, оскільки апарат не міг виділити окремі активні ділянки. Тобто навіть такий складний прибор можна обманути.

Дослідницька група дійшла висновку, що для збільшення надійності тестування треба зосереджуватись не тільки на областях, що «брешуть», а на всьому мозку в цілому. Чун-Вей Хсу зауважив, що ані поліграф, ані фМРТ наразі не застосовуються правоохоронними органами, але саме томографія розглядається як можливий метод пошуку злочинців у майбутньому. Щоб це стало реальністю, треба зрозуміти, як за допомогою фМРТ побачити, чи використовує людина психічні прийоми, щоб приховати правду.

Обман – це дійсно складна галузь людської психології, яка все ще потребує детальнішого вивчення. І, якщо така високотехнологічна апаратура іноді не може зрозуміти, чи правду каже обстежуваний, чи може про це точно казати проста людина? Звісно ні. Популярні книжки та блоги в Інтернеті кажуть, що є купа жестів, за якими можна викрити брехуна: чухання, відведення очей та багато іншого. Але не варто звинувачувати людину у чомусь, якщо вона просто почухала свій ніс не в той момент. В реальних дослідах люди не можуть визначати обман з точністю більшою за 50-55%.

* https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/hbm.24567
16.10.19
Чому нам іноді хочеться вкусити чи заобіймати своїх домашніх улюбленців?
Коли ми дивимось на кошеня чи маленьку дитину, нам іноді хочеться сильно-сильно обійняти, щипнути чи навіть вкусити їх. Якщо у вас було таке відчуття – знайте, що воно називається «милою агресією». І це абсолютно нормальне явище.

Донедавна мила агресія була предметом дослідження поведінкової психології. Але у серпні цього року Кетрін Ставропулос, клінічний психолог з Університету Каліфорнії, вирішила дослідити її, використовуючи методи нейрофізіології.* Дослідниця та її лаборантка Лаура Альба набрали для свого дослідження 54 учасники у віці від 18 до 40 років.

За допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ) вони дивились на особливості активності мозку під час перегляду різних фото, які мали викликати відчуття «милою агресії». Серед них були оброблені у редакторі фото немовлят. Деяким надавали інфантильні риси обличчя, збільшуючи очі та щоки (умовно «більш милі»), інші фото, навпаки, зробили більш схожими на дорослі (умовно «менш милі»). Також в дослідженні використали фото дорослих тварин («менш милі») та їх дитинчат (більш милі»).

Після перегляду декількох фото з кожної категорії учасникам запропонували набір висловлювань і попросили їх оцінити, наскільки вони згодні з тим чи іншим: «Я хочу стиснути його!», «Я хочу тебе з'їсти» тощо. Опитування було потрібне для того, щоб оцінити, наскільки милими здаються учасникам фото з тої чи іншої категорії. У цілому учасники дослідження ставились дуже емоційно до «більш милих» та спокійніше реагували на «менш милі» фото.

Тестування за допомогою ЕЕГ показало, що у явища милої агресії все ж таки є нейронна основа. У формуванні цього відчуття залучені як емоційна система, так і система винагороди мозку. Особливо сильний зв'язок команда Ставропулос спостерігала між бурхливою реакцією на милих тварин та активацією центру винагороди. Вона зазначила, що люди, по суті, відчувають таку милу агресію тоді, коли вони не в змозі виразити, наскільки милим є щось, що вони бачать. Цей процес, йомовірно, обумовлений еволюційною адаптацією, оскільки люди схильні піклуватись про симпатичних та маленьких істот.

Тож насправді явище милої агресії не просто нормальне, а обумовлене інстинктом піклування про тих, хто не може вижити самостійно. Надалі Кетрін планує вивчити, які відмінності цієї реакції можна знайти між здоровими людьми та, наприклад, жінками із післяпологовою депресією чи людьми із розладами аутистичного спектру. Що, в свою чергу, може вплинути на створення нових методик лікування психічних розладів.

Мила агресія – це не просто цікавий феномен, а ще одне підтвердження того, наскільки складними та неоднозначними бувають людські емоції.

*https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnbeh.2018.00300/full

Огляд статті підготувала Яна Науменко :)


11.10.19
Скільки вам років?
А скільки років вашим органам?
Донедавна вчені вважали, що нейрони та, можливо, клітини серця – найстарші в усьому організмі. Проте, у червні цього року журнал Cell Metabolism здивував нас статтею*, автори якої відкрили так званий «age mosaicism», тобто те, що органи, ніби мозаїка, складаються з клітин різного віку.

Група американських вчених на чолі з Мартіном Хетцером виявила клітинні структури, які є такими ж старими, як і організм, у якому вони знаходяться. Це говорить про те, що клітинний світ є більш складним, ніж уявляли раніше. Ці знання цілком здатні змінити розуміння про старіння мозку, серця та підшлункової залози.

Більшість нейронів у головному мозку не діляться у зрілому віці, але мають підвищену тривалість життя. Однак, через технічні обмеження, про «життя» інших органів важко було щось визначити більш точно. Довгий час існувала думка, що лише нейрони старі, а от решта клітин оновлюється упродовж усього життя людини, залишаючись молодими. Але дослідники вирішили перевірити це експериментом:

Молекули білків, жирів та вуглеводів, з яких складається їжа, стають «матеріалом» для нових клітин організму. Дослідники годували групу мишей їжею, амінокислоти якої були мічені ізотопом нітрогену. Таким чином клітини, які «використали» цю їжу, можна було ідентифікувати. Потім протягом двох років миші харчувались звичайною натуральною їжею. Так старі клітини з ізотопами повинні були заміщуватись новими клітинами без мітки. У якості прикладу (контролю) для порівняння віку клітин використали нейрони спинного мозку, адже у них співвідношення старих клітин до нових було очікувано великим.

Здивував дослідників не тільки «похилий» вік клітин сітківки. Вони також виявили, що частина клітин печінки є такими ж старими, як і нейрони, хоча довгий час вважалось, що цей орган постійно регенерує навіть у дорослих. Те ж стосується і клітин підшлункової залози – органу, який відповідальний за підтримку нормального рівня цукру у крові та секрецію травних ферментів. Молоді клітини додаються до старих, створюючи вікову мозаїку. Автори припустили, що молоді клітини підтримують життєдіяльність старих, які вже «знають, що робити» у даному органі.

Вчені зазначають, що це відкриття не тільки допоможе з іншого боку подивитись на функціонування тканин організму, а й цілком може сприяти розвитку регенеративної медицини. Ми ж зауважимо, що берегти свої органи (а тобто ще й їх клітини), важливо незалежно від того, регенерують вони чи ні. Тому всім бажаємо здоров'я :)

* https://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(19)30250-5?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS1550413119302505%3Fshowall%3Dtrue

*Огляд підготувала Яна Науменко :)


10.10.19
Спростування статті про захист від ВІЛ за рахунок мутації, про яку ми писали раніше!
Нещодавно ми розповіли вам про дослідження, яке пов'язує мутацію, що захищає від ВІЛ, та ризики ранньої смертності. Проте вчені, які знайшли цю закономірність нещодавно попросили журнал Nature Medicine прибрати свою статтю з його сторінок*
(нашу статтю на цю тему можна зайти за посиланням — https://beehiveor.com/beehiveor_blog#25september).

А все через те, що навколо результатів роботи розгорнулась гаряча дискусія з приводу того, чи правильно вони були оброблені. А британський епідеміолог Шон Харрисон взагалі виступив із розгорнутою критикою в адрес авторів дослідження – Сінжу Вея та Расмуса Нільсена**. Він говорить про те, що його колеги не перевіряли якість даних. Зокрема, немає інформації про родинні зв'язки між людьми з вибірки (а вони могли вплинути на розповсюдженість мутації усередині вибірки).

Також епідеміолог спробував повторити роботу колег. Мутація гену CCR5, яка забезпечує резистентність до ВІЛ – це відсутність у геномі 32х нуклеотидів, тому виявити її у ДНК просто так неможливо. Тому, щоб знайти цю мутацію, вчені використовують відмінності у геномі в один нуклеотид – однонуклеотидні поліморфізми. Є декілька таких відмінностей, котрі пов'язані із нестачею нуклеотидів, і Харрисон використав один з них у якості маркера. За допомогою цього методу він спробував відтворити розрахунки Вея та Нільсена, та не знайшов ніякого зв'язку резистентності до вірусу та ранньої смертності.

Тож автори дослідження попросили вибачення та погодились із тим, що зв'язок, який знайшли вони, не є достовірним. Цей випадок говорить нам, що помиляються усі. Головне, вчасно говорити про свої помилки та не соромитись їх, і рухатись далі.


*https://www.statnews.com/2019/09/27/major-error-undermines-study-suggesting-change-introduced-in-the-crispr-babies-experiment-shortens-lives/
**https://seanharrisonblog.com/2019/06/20/ccr5-%E2%88%8632-is-deleterious-in-the-homozygous-state-in-humans-is-it/


03.10.19
Чи правда, що короткотривалі неінтенсивні фізичні вправи стимулюють утворення нових нервових зв'язків?
Багато наукових досліджень підтверджують користь фізичних вправ для мозку. Зокрема їх участь у формуванні нових нейронних мереж. Про це ви можете почитати у чудовій книжці Дойджа Нормана «Пластичність мозку»[1]. В одному з розділів автор наводить добірку прикладів та пояснює, чому для мозку так важливі вправи. Виходячи з попередніх даних, особливо кмітливі підприємці вирішили створити цілу фізкультурну програму, призначення якої, начебто, покращити роботу нашого головного "комп'ютера".

Здебільшого мова йде про відому в усьому світі Brain Gym – програму простих вправ на координацію. Її основа – легкі рухи, схожі на фізкультуру у школі. Автори методики запевняють, що така гімнастика допомагає підвищити рівень ледь не всіх когнітивних здібностей: усвідомленого читання, креативності, абстрактного мислення та багатьох інших[2]. Семінари з цієї програми проводять у США, Великобританії, Франції, Японії та навіть Україні. У більш ніж 80-ти країнах її навіть впровадили у систему освіти[3].

Brain Gym має своє видання, у якому компанія публікує статті-відгуки педагогів, що використовують їх програму вправ та демонструють їх позитивний вплив на успішність учнів. Проте власники методики дуже неохоче дають права на незалежні наукові дослідження свого продукту. А нейронауки – складна галузь, у якій особливо важливо правильно поставити експеримент та інтерпретувати результати. Тож у впливових наукових виданнях ви не знайдете статей, які доводили б ефективність програми Brain Gym[4]. Тож радимо з обережністю ставитись до неї та її аналогів. Як би нам не хотілося знайти просте рішення для складних проблем, воно, скоріш за все, є утопією.

Але, як ми зазначили ще на початку статті, рухова активність, безумовно, впливає на ефективність навчання. Причому, різні види вправ будуть спричиняти зміни у різних відділах головного мозку. Наприклад, аеробіка покращує роботу гіпокампу – структури, що бере безпосередню участь у процесі навчання; йога зменшує активність мигдалини – області, яка активується під час реакції на потенційно небезпечні подразники; важка атлетика сприяє формуванню нових нейронних зв'язків у префронтальній корі.

Особливо цікавий вплив аеробного навантаження (біг, плавання, їзда на велосипеді). Воно змушує мозок формувати велику кількість нових нейромереж у мозочку – структурі, що відповідає здебільшого за координацію рухів та підтримання положення тіла. І, як ми вже сказали, помітно впливає на гіпокамп, стимулюючи утворення нових нейронів у ньому. Усе це було доведено за допомогою "багатостраждальних" лабораторних щурів. У всіх тварин, які системно піддавались впливу фізичних навантажень, відмічався посилений нейрогенез у вищезазначених структурах мозку. Такі зміни не спостерігались у щурів, які жили спокійним життям.

Отже, заявлений нейрофізіологічний ефект програми Brain Gym не підтверджений і не слід очікувати від неї чудес. Проте...виконуючи вправи Brain Gym можна очікувати позитивний ефект на загальну активність мозку та відновлення працездатності під час відпочинку, наприклад, дітей. А от регулярні фізичні навантаження чи спортивні тренування, від яких ми втомлюємося, - одні з найліпших друзів здорового та працездатного мозку.

[1] https://knigogo.net/chitat-online/plastichnost-mozga-potryasayushhie-fakty-o-tom-kak-mysli-sposobny-menyat-strukturu-i-funktsii-nashego-mozga/
[2] https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2018.00641/full
[3] https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/07419325070280020201
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25642951
02.10.19
Як мозок навчається уникати небезпечних або шкідливих ситуацій у майбутньому?
Здорова людина розумно уникає чи навіть боїться болю. Випадковий поріз папером чи укол голкою викликає різке відчуття гострого болю, який нагадує нам, що діяти треба обережніше. Уникнення майбутніх шкідливих ситуацій (англійською "threat learning" – дослівно «вивчення загрози») допомагає тваринам та людям виживати.
Але як саме мозок навчається робити це?

Ми вже багато разів говорили про мигдалину – «емоційну область мозку», яка у тому числі відповідає за виявлення небезпеки та ризиків. Але вже близько двадцяти років відомо, що попередження про загрозу іншим областям мозку надсилає ще й острівцева кора*. У травні цього року дослідники з Федеральної політехнічної школи Лозанни на практиці довели, що ця область є ключовою у формуванні страху перед болем**.

Острівцева кора знаходиться у глибині бічної борозни, що відділяє скроневу частку від лобової та тім'яної. Раніше було виявлено, що ця ділянка обробляє мультимодальну сенсорну інформацію (тобто таку, що йде від декількох органів чуття, наприклад, очей та вух) та бере участь в усвідомленні власного тіла. Через нейрони острівцевої кори "проходить" інформація про біль, яка потім обробляється у мигдалині.

Для вивчення цієї мозкової структури дослідники обрали генетично-модифікованих мишей. У клітини тварин вбудували рецептори, які створюють збудження після того, як на них потрапить світло, така методика носить назву оптогенетика. З її допомогою нейрони острівцевої кори мишей можна було активувати лазерним світлом. «Вимкнення» клітин цієї ділянки під час електричного удару стопи зробило мишей, по суті, безстрашними до болю. Тобто, через деякий час після удару током, миші зовсім не боялись наступного удару.

Дослідження демонструє, що, окрім формування уявлень мозку про стан тіла, острівцева кора може надсилати попереджувальний сигнал до інших областей мозку, що беруть участь у формуванні пам'яті про неприємну подію.

Знання про ці нейронні механізми можуть стати основою для подальшого вивчення пластичності мозку. А, через те що острівцева кора вже була пов'язана із певними психічними розладами (такими як тривожність чи посттравматичний синдром), уявлення про її роботу цілком може допомогти у створенні нових методів лікування.

* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10649575
**https://science.sciencemag.org/content/364/6443/ea...
26.09.19
Як отримувати задоволення від їжі?
Ще з дитинства нам кажуть, що їсти потрібно лише за столом. І жодних виключень з цього правила. Навряд воно впливає на корисність їжі чи якість її перетравлювання, однак, має велике значення для нашого задоволення від страви.

У червні цього року у Journal of Consumer Research було опубліковане дослідження, що пов'язує положення, у якому ми вживаємо їжу, та відчуття смаку*. Головний автор статті Діпаян Бісвас, доктор наук та професор маркетингу в Університеті Південної Флориди, вирішив розглянути, як вестибулярний апарат (орган, що відповідає за утримання рівноваги, поставу та просторову орієнтацію) взаємодіє із системою, за допомогою якої ми сприймаємо смак та аромат.

Він виявив, що навіть кілька хвилин у положенні стоячи викликає фізичне напруження, у той час як смакові рецептори «приглушуються». Сила тяжіння виштовхує кров до нижніх частин тіла, змушуючи серце працювати більше для того, щоб перекачати кров наверх. Це у свою чергу активує залози, які відповідають за вироблення гормону стресу – кортизолу (гіпоталамус, гіпофіз, наднирники). Такий ланцюг реакцій знижує чутливість до смаку їжі та напоїв, впливає на сприйняття температури їжі та обсяг її споживання.

Коли наше положення приносить дискомфорт, смачні страви здаються не такими смачними. За участі 350-ти добровольців доктор Бісвас продемонстрував правдивість цієї гіпотези. Адже учасники, які стояли, давали меншу оцінку страві, ніж ті, хто сидів на стільці. Хоча страва була одна й та сама.

Потім дослідники запропонували обом групам класичний брауні з місцевої пекарні. У їх смаку не сумнівався ніхто, адже у ресторані десерт готували вже давно, і він мав позитивні відгуки. Добровольці, які сиділи, оцінили страву як дуже смачну. Проте, коли пекар для експерименту зробив партію, у яку додав зайву чверть склянки солі, результати були протилежними. А учасники, які їли стоячи, оцінили останню партію більше, ніж першу.

Після цього завдання ускладнили ще більше. Учасників попросили дегустувати закуски під час того, як вони тримають важку сумку. Це мало імітувати стенд у магазині чи дегустацію на фуд-корті. Обидві групи (сидячі та стоячі) помітили, що смак їжі став ще гіршим. Таке зауваження підкреслює, наскільки фізичне навантаження важливе для нашого сприйняття їжі.

Відчуття температури команда перевіряла за допомогою кави. Ті, хто куштував напій сидячи, відчували його як більш гарячий. Однак група, що стояла, пила менше, знов таки, через те, що під час фізичного напруження апетит пригнічується. Можливо, ця інформація допоможе тим, хто намагається вгамувати апетит для схуднення. Крім того, положення стоячи змушує серце інтенсивніше качати кров, витрачаючи більше калорій.

Тож, іноді, є сенс у тому, щоб стояти під час трапези. Наприклад, якщо дитина не хоче пити гіркі ліки чи їсти «несмачні» овочі, притуплення смаку під час стояння допоможе батькам із цим. Якщо ж ви хочете у повній мірі насолодитись смачною стравою, краще знайти місце, на яке можна «приземлитись».

*https://academic.oup.com/jcr/advance-article-abstract/doi/10.1093/jcr/ucz018/5488173?redirectedFrom=fulltext


25.09.19
Генна мутація, як можливе лікування ВІЛ
Наразі людство бореться із безліччю хвороб. Деякі з них медицина може лікувати на ранніх стадіях, що ми знаємо на прикладі раку чи туберкульозу. Але один з ворогів все ще залишається нездоланним. ВІЛ – вірус імунодефіциту людини, що сприяє розвитку синдрому імунодефіциту. Ліків, які б знищували цей вірус поки нема, хоча відомий він ще з 80-х років минулого сторіччя.

Але навіть тут природа дивує нас. У деяких людей симптоми захворювання не з'являються навіть після повторного зараження ВІЛ. У них знайдено певну генетичну мутацію, завдяки якій вірус не може «атакувати» клітини імунної системи, як він робить зазвичай [1]. Та чи це дійсно везіння для людини?

У 1996 році команда американських вчених виявили, що ген CCR5 кодує рецептор CD4+, з якими зв'язується ВІЛ на початку інфекції[2]. Люди, які мають дві копії цього гена (по одній у кожної з пари хромосом), захищені від хвороби. Є два випадки, коли хворі на ВІЛ людини переносили трансплантацію кісткового мозку від донорів із зміненим CCR5, і після цього позбавлялись від вірусу. Через це у науковому та медичному суспільстві обговорюється використання цього гену для терапії ВІЛ-інфекції.

Еволюційний біолог з Каліфорнійського університету Расмус Нільсен зацікавився тим, на що ще може впливати ця мутація. Адже у більшості випадків один ген може впливати на велику кількість процесів чи ознак у організмі.

Нільсен та його команда звернулись до Біобанку Великобританії. Вони порівняли генотипи майже 410 тисяч людей з бази, багато з яких носили дві копії зміненого гена. Також вони використали дані з реєстру смертей. Середній вік учасників дослідження склав 56 років, тож аналіз перед усім був спрямований на людей, старших за цей вік.

Ще у 2015 році вченими з Іспанії було виявлено зв'язок між цією мутацією CCR5 та смертністю від грипу[3]. Проте це не стосується тих, хто має лише одну копію гена. Аналіз Нільсена та його команди продемонстрував ті ж результати, але стосовно смертності загалом. В людей, що мали дві копії зміненого гена вірогідність померти до 76-ти років була на 21% більшою від тих, що мали одну копію, чи не мали зміненого гена взагалі[4]. Дослідники зауважили, що, можливо, наявність однієї копії мутації забезпечує більш варіативний захист від хвороб, тому вона поширюється серед людської популяції все більше.

Звісно, ці результати не можуть бути аргументом до виключення CCR5 зі списку можливих засобів проти вірусу імунодефіциту. Навіть керівник дослідження зауважив, що він не мав це на меті. Якщо у людини є ВІЛ, лікування повинно виходити з аналізу втрат та здобутків. І користь від даної мутації значно переважає її негативні наслідки. Проте важливо розуміти, що редагування генів може мати безліч і безліч наслідків. Тому перед тим, як робити це, досліднику важливо прорахувати усі можливі варіанти розвитку подій.


[1] https://www.medicaldaily.com/9-amazing-facts-about-protein-coffee-and-how-it-can-change-your-life-440280
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8898752
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25918237
[4] https://www.nature.com/articles/s41591-019-0459-6
20.09.19
Шкода чи користь від комп'ютерних ігор?
Ні для кого не секрет, що ігри, у які грають сучасні діти (а іноді й дорослі), помітно відрізняються від тих, що були 50, 20, навіть 10 років тому. Вони перейшли з реального світу у віртуальний та стали поступово затягувати нас у свою реальність. Про шкоду такого хобі нам говорять по телевізору та у різноманітних виданнях. Але наскільки шкідливі комп'ютерні ігри насправді?

Action ігри

У першу чергу ігри вважають тайм-кілерами. Існує навіть розповсюджена думка, що діти, які у них грають, стають соціально неадаптованими, бо з головою занурюються у своє захоплення. Батьки намагаються усіма силами відволікти дитину, щоб вона не «зникала у своєму комп'ютері».

Звісно, таке болюче питання вчені не могли не дослідити. В одній з робіт*, за допомогою перевірки швидкості реакції та уваги порівнювались геймери та люди, що не мають відношення до ігор. Перше завдання полягало у тому, щоб якнайшвидше відреагувати на правильний стимул, друге – у тому щоб на певний стимул не реагувати. Цими стимулами були точки на екрані, що з'являлись почергово у різних місцях. Вчені вимірювали швидкість та точність реакції досліджуваних і виявили цікаву річ. Геймери були більш швидше реагували на потрібний стимул, при цьому не втрачаючи точності реакції.

Це дослідження було проведено ще у 2009 році, а наразі навіть у школи пілотів беруть людей із попереднім досвідом геймерства, адже здібність вчасно реагувати на зміну обставин дуже корисна у цій сфері. До речі, як і у багатьох інших, наприклад, водінні чи військовій справі.

Ще одне дослідження, але вже 2018 року** було спрямовано на реєстрацію активності мозку під час відстеження потрібного стимулу. Причому, знов таки, певні зорові стимули були нецільовими, і на них не треба було реагувати. Виявилось, що під час стеження у звичайної людини активується багато різних ділянок мозку, а в геймерів – лише невелика частина від них. Це говорить про те, що мозок любителів ігор у цьому випадку більш спеціалізований і витрачає менше ресурсів на завдання. Крім того, вони рідше реагують на нецільові стимули, на відміну від звичайних людей.

У цілому, якщо приділити певний час комп'ютерним іграм, можна покращити деякі навички. Зазвичай action-ігри потребують тривалого фокусування, уважності до деталей, постійного перемикання між завданнями. Усе це забезпечує увага, яку ми тренуємо під час такої гри. До цього можна додати стратегічне мислення, покращення просторової пам'яті та багато іншого. Усі ці переваги переносяться також і на реальне життя. А діти, які мають проблеми із читанням (дислексію), завдяки текстам, що швидко з'являються та зникають на екрані, покращують навички читання навіть не помічаючи цього. Адже вони набагато більше зацікавлені у контексті гри, аніж у книжках.

Тренувальні ігри

З іншого боку існують тренувальні ігри, які створюються для того, щоб підтримувати мозок у тонусі завдяки різноманітним вправам. Їх завдання полягає у тому, розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення через щоденне виконання. Їх індустрія швидко розвивається, і вже давно перейшла навіть у мобільні девайси. Такі тренування рекомендували, наприклад, людям похилого віку, щоб вони підтримували свої когнітивні навички.

Нажаль, дослідження останніх п'яти років показали, що навички, здобуті у тренувальних іграх, там і залишаються. Тобто, якщо ви навчились запам'ятовувати розташування кульок на екрані, то через пару місяців наполегливої гри ви станете лише чемпіоном з запам'ятовування кульок. У інших сферах такі тренування не допоможуть, адже вони вузько спрямовані.

Одне з досліджень, опубліковане у Nature***, тривало 6 тижнів та виявляло, наскільки тренувальні ігри покращують те, що повинні покращувати. Одна група людей упродовж однієї години кожного дня грала у гру, завдання якої покращити навички логічного мислення та пам'яті. Друга група зіграла лише два рази із великим проміжком. Так, у першої групи досліджуваних значно покращились результати гри, у той час як друга залишилась на місці.

Проте, коли вчені перевірили досліджуваних за допомогою стандартних тестів для оцінки когнітивних навичок, то побачили, що в обох групах нічого не змінилось. Ані вербальна, ані просторова, ані асоціативна пам'ять не покращилась навіть у тих, хто витрачав свій час на тренування. Вони просто пристосувались до правил гри.

Отже, ігри, які ми вважаємо шкідливими, насправді можуть бути корисними. За умов контрольованого часу гри вони покращують навички, які знадобляться гравцю у реальному житті. А от тренувальні ігри, які вважаються корисними – це і є втрата часу, адже покращують вони лише навичку самої гри. Тож іноді усе виявляється не тим, що здається. Саме тому упереджене ставлення до чогось насправді шкідливе.


*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2871325/
**https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29920981
*** https://www.nature.com/articles/nature09042

18.09.19
Що, як вчені могли б провести декілька маніпуляцій з вашим мозком, щоб стерти болючі спогади?
Стів Рамірез, нейробіолог, захоплений пам'яттю, вважає, що невелика структура у мозку може мати ключі до створення нових методів лікування депресії, тривоги та посттравматичного синдрому. І, можливо, вони будуть засновані на посиленні позитивних спогадів та пригніченні неприємних.

Усередині нашого мозку є структура, що за формою нагадує морського коника. Це гіпокамп. Серед його основних функцій - процеси, пов'язані із навчанням, регулювання емоційних станів. В першу чергу він відповідає за просторову пам'ять й орієнтацію. Завдяки цьому гіпокамп може зв'язувати спогади із позитивними чи негативними емоціями, формувати автобіографію. Немає двох однакових спогадів, так само, як і емоційна інформація зберігається завдяки унікальній комбінації нейронів та зв'язків між ними. Незважаючи на невеликі розміри гіпокамп містить підрегіони, що працюють разом, аби ми могли щось пригадати.

Стів Рамірез та його команда опублікували у Current Science статтю, в якій показали, що пам'яттю цілком можливо керувати*. Якщо знати, які субрегіони гіпокампу стимулювати, можна допомогти багатьом людям, яких переслідують особливо тривожні спогади. Через болючий досвід, що спровокував психічний розлад, пацієнт часто не може рухатись далі, адже постійно повертається у минуле, тому дослідження у цьому напрямку особливо актуальні.

Дослідники ж показали, що на емоційне забарвлення спогаду цілком можна вплинути за допомогою електростимуляції. Якщо стимулювати клітини у певному підрегіони гіпокампу, негативні спогади можуть стати ще більш болючими. Але стимуляція у "правильному" місці зменшує емоційну складову травматичного спогаду. Такий висновок команда зробила, спираючись на експериментах з мишами.

Використовуючи методику під назвою оптогенетика, вони визначили, які клітини гіпокампу активуються, коли у мозку самців утворювались негативні, позитивні та нейтральні спогади. До першої групи можна віднести, наприклад удар струмом, до другої – зустріч із самкою. Завдяки зміні геному мишей, активовані ділянки мозку світились зеленим кольором. Після визначення клітин, які активуються у кожному окремому випадку, дослідники могли «запустити» ці конкретні спогади штучно, стимулюючи окремі ділянки.

Ці експерименти показують, наскільки відрізняються ролі дорсальної (з боку хребта) та вентральної (з боку обличчя) частини гіпокампу. Активація дорсальної працює як ефективна терапія, зменшуючи травматичність спогаду. Але активація протилежної частини може спричинити тривалий страх і пов'язані з тривогою поведінкові зміни. Такі наслідки говорять про те, що ця частина може бути надмірно активованою, коли надто емоціональні спогади починають виснажувати людину психологічно.

Відмінність є критичною, адже припускає, що пригнічення перенапруженості у вентральній частині гіпокампу потенційно може бути використано для лікування ПТСР та тривожних розладів. Також ці знання можуть стати ключем до посилення пізнавальних навичок. У такому разі фільм «Області темряви» (2011), де головний герой приймає препарати для покращення роботи мозку, буде фантастичним.

Маніпулювання пам'яттю звучить як наукова фантастика, адже ця сфера ще молода. Але ми так думали і про речі, які наразі вважаються звичними. Дослідження команди Раміреза – ще один крок на шляху до нових методів лікування психологічних проблем. Можливо, вони будуть найбільш ефективними та зможуть замінити традиційну психотерапію.

*https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(19)30494-4?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982219304944%3Fshowall%3Dtrue


13.09.19
А ви право- чи лівопівкульна людина?
Насправді, ні перше, ні останнє. Існування типів мислення у цьому сенсі – міф. Чому так, ми докладніше розповімо у цій статті.

З'явився цей міф завдяки нейрохірургу Джозефу Богену. В середині минулого століття він працював над хірургічним лікуванням епілепсії. Ця хвороба спричинена спонтанною активністю у мозку, яка зазвичай поширюється на різні ділянки цього органу. Крім цього, активність, яка виникла в структурах однієї півкулі, може переходити на структури іншої. Таке поширення ненормального збудження між півкулями мозку є можливим завдяки мозолистому тілу - великому скупченню нервових волокон, що з'єднує обидві частини мозку.

Боген намагався запобігти переходу збудження з однієї півкулі на іншу шляхом перерізання мозолистого тіла. Згодом він помітив, що після операції у пацієнтів відбувались зміни у розумовій діяльності.Спостереженнями хірурга зацікавився видатний нейропсихолог Роджер Сперрі. Він почав більш детально вивчати особливості нервової діяльності пацієнтів, у яких мозолисте тіло було пошкоджене.

Сперрі визначив, що кожна з півкуль окремо по-різному контролює виконання когнітивних завдань пацієнтами. Спостерігати цей феномен можна виконавши пробу Вада - пригнічення окремо правої та лівої півкуль, ввівши амітал натрію у відповідні внутрішні сонні артерії. Уявімо, що пацієнт повинен намалювати стіл та будинок. За умов нормального функціонування обох півкуль малюнки будуть простими та звичними. Якщо ж знизити активність у правій півкулі, пацієнти зображатимуть предмети дуже схематично, якщо ліву – більш деталізовано і художньо. Таким чином, ми можемо говорити, що обидві півкулі по-різному обробляють інформацію. Цей феномен називається функціональною асиметрією мозку. Але у ЗМІ такі результати дослідників трактували просто: у творчих людей, наприклад художників, домінуючою півкулею мозку є права, а домінування лівої півкулі притаманне для логічних людей, наприклад, математиків.

Насправді не все так, як описали у пресі. З одного боку ми і справді можемо говорити про домінування однієї із півкуль. Однак це твердження є коректним, коли йде мова про нашу рухову активність

У випадку із когнітивними процесами вірно наступне. Розумова діяльність - результат функціонування та взаємодії обох півкуль мозку одночасно. Не можна казати, що одна півкуля домінує над іншою. Кожна з них забезпечує свій компонент обробки інформації, який є складовою загального результату.

Проілюструємо це твердження кількома прикладами. Так у більшості людей мовні центри знаходяться у лівій півкулі: моторний центр мови Брока та центр усної мови Верніке. Під час дослідження активності мозку на фоні виконання мовних тестів* було виявлено, що обидві півкулі були одночасно активними. І під час фонетичних завдань, і розпізнаванні сенсу слів, і контексту в реченнях збудженими були і мовні центри лівої півкулі, і "дзеркально" розташовані центри правої. Виявилось, що у правій півкулі відбувається, наприклад, аналіз інтонацій, відбувається підбір найвідповідніших до контексту розмови слів. Ліва ж півкуля розпізнає серед інших звуків ті, що стосуються мови, в ній "зберігається" наш словниковий запас. Саме завдяки одночасній і багатогранній обробці мовних сигналів, що відбувається в обох півкулях, ми розуміємо всі тонкощі мови, якою спілкуємось.

Інший приклад, який ілюструє одночасне залучення ресурсів обох півкуль у розумову діяльнсть, пов'язаний із нашою здатністю подумки обертати предмети. Якщо ми у своїй уяві обертатимемо якийсь знайомий предмет (наприклад 3D модель обличчя чи кисті руки), то будуть активуватися як права, так і ліва півкулі**. Це говорить про те, що для нормального сприйняття тривимірного простору мозок використовує обидві свої півкулі одночасно.

Таким чином, ми повинні розуміти, що немає людей з ліво- та правопівкульним мисленням. Так само і не можливо під час учбового процесу окремо "навчати" кожну із півкуль мозку. Вони обидві залучені до розумової діяльності. Дві півкулі, але ОДИН МОЗОК.


*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16413796
** https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29368208


10.09.19
Наскільки ми впевнені в собі?
Здається, що це ситуативне питання — в різних ситуаціях по-різному!

На перший погляд впевненість — це частина процесу прийняття рішень, який, як статистична модель, розраховує ймовірність правильності поведінкових прогнозів і залежить від невизначеності і доступної інформації. Але в прийняття рішення, крім просто розрахунку ймовірностей конкретного події, вплітається наше уявлення про свої здібності і можливості.

Виживання вимагає наявності точних оцінок впевненості щодо кожного можливого варіанту подій і дій. У цьому сенсі впевненість є важливою здатністю керувати оптимальною поведінкою. Тому зараз впевненість в собі розглядають, як незалежний елемент систем прийняття рішення.

По суті, це почуття, яке засноване на постійній саморефлексії і вкорінених знаннях про себе щодо яких ми калібруємо всю свою поведінку. Такі уявлення дозволяють шукати нейрологічну основу впевненості в собі. Наприклад, у багатьох роботах показано, що однією з ключових зон тут виступає орбітофронтальная кора (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31270145?dopt=Abstract , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4501881/ ).

Що нам дає такий підхід? Знання рівня впевненості допомагає оптимізувати як рутинні рішення, такі як, наприклад, чи повернутись додому, щоб перевірити те, чи була вимкнена праска, так і складні рішення, наприклад, в який університет вступити чи яку пропозицію про роботу все ж таки обрати.

Якщо трохи пофантазувати, уявіть собі, що ми можемо в будь-який момент часу знати наскільки відсотків, наше рішення залежить від реальних обставин, а наскільки від індивідуальної впевненості, яку зможемо оцінити з використанням нейроінтерфейсів. Або уявіть собі, що ви використовуєте стимуляцію мозку/методики нейрофідбеку для зміни рівня впевненості в собі. Причому його можна, як підвищити у людини з тривожними розладом або ОКР, так і знизити, наприклад, у ігромана. І така можливість — це не фантастика!
Роботи з модуляції впевненості — це реальність сучасних нейробіологічних досліджень (https://www.nature.com/articles/ncomms13669 ).

Про це ми детальніше поговоримо на лекції "Нейробіологія впевненості" 18 вересня разом з Сергієм Даниловим:
https://beehiveor.com/confidence06.09.19
Чи працює навчання за домінуючим стилем (концепція VARK)?
Концепція домінуючих навчальних стилів (аудіали, візуали, кінестетики) є дуже популярною в усьому світі. Існує близько 70-ти моделей того, як навчати людей, враховуючи особливості їх сприйняття. А вчителі, які використовують ці техніки у своїй практиці вважаються більш сучасними ніж їх колеги. Проте з точки зору науки домінуючі стилі, це лише міф, і ми спробуємо переконати вас у цьому.

Концепція домінуючих стилів говорить нам, що всі люди відрізняються за тим, як їм зручніше сприймати інформацію. І пояснюється така різниця різним ступенем розвитку сенсорних каналів (зір, слух, дотик). За ними виділяють три основні типи людей: візуали, аудіали та кінестетики. Перші мають сильну візуальну систему, через що краще сприймають інформацію «наочно» - через зображення, графіки, схеми. Другі краще сприймають інформацію на слух, тому повинні використовувати записи, аудіокниги тощо. Треті – люди, які мають спробувати усе на дотик (використовуючи, наприклад, 3D моделі). У минулому десятиріччі ця концепція була доповнена четвертим типом – рідерами. Це люди, які краще сприймають не просто візуальну інформацію, а її інтерпретацію у символах та цифрах, які вони читають.

Методи навчання, засновані на цих знаннях, передбачають, що вчитель дізнається, до якого типу відноситься учень, щоб правильно подати матеріал. Для цього використовуються різноманітні опитувальники і тести. Проте навіть статистика, яку наводять автори концепції домінуючих стилів, говорить нам про те, що людей, які використовують виключно одне чуття, дуже мало. Модальності поєднуються, дозволяючи учню мати справу з різними типами матеріалу.

Якщо узагальнити дані коректних досліджень на цю тему, можна сказати, що розділення людей за домінуючими стилями навчання не є ефективним. Наприклад, в одному з таких* візуалам і кінестетикам подавали матеріал різними методами. У першому випадку вони навчались, виходячи з того, до якого типу вони відносяться. У другому їм подавали інформацію однаковим способом – через зображення. Як виявилось, другий спосіб був кращим для обох типів людей. Тобто бюджети та час, який викладачі витрачають на підготовку матеріалів для різних типів учнів, не виправдовують себе.

Що нам каже нейрофізіологія? А каже вона, що люди дійсно відрізняються за тим, як вони сприймають інформацію. Якщо ми подивимось на електричні потенціали, які виникають у мозку різних типів людей під час перегляду зображень, то побачимо, що вони будуть відрізнятись, наприклад, у візуалів та аудиалів. Це говорить нам про різні шляхи обробки інформації мозком. Але найчастіше ефективність запам'ятовування буде кращою, якщо людина буде дивитись на картинки. І це стосується усіх типів**.

Коли варто застосовувати різні підходи до навчання? Тоді, коли цього потребує сама інформація. Неможливо показати чи відчути на дотик музику або спів пташок. Так само, як і нелогічно слухати про те, що зображено на картині чи карті, їх, звісно, треба спочатку роздивитись. Так, у цих ситуаціях візуали будуть мати перевагу над аудіалами і навпаки. Бо у цих людей може бути краще розвинена слухова або зорова пам'ять. Проте більшість знань, які надаються у навчальних закладах – це загальні концепції, які просто треба зрозуміти. Тому найефективніший метод – це подання інформації різними способами: доповнення лекцій презентаціями, наочними моделями, текстами, записами тощо. Різноманіття матеріалів допомагає довше утримувати увагу студентів або учнів, «перемикаючи» сенсорні канали.

Здебільшого не тип інформації грає головну роль у запам'ятовуванні, а те, наскільки ця інформація цікава. Викладач повинен розуміти, що «сухий» матеріал забувається швидше, ніж той, що подається із емоціями. Подив та сміх допомагають засвоювати нові знання набагато більше, ніж розділення учнів за домінуючими стилями. Легка подача інформації робить процес навчання приємним як для студентів, так і для самих викладачів.

Матеріал взято з вебінару експертки Beehiveor — Вікторії Кравченко

*https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1111/j.1539-6053.2009.01038.x
**https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27105739


04.09.19
Чи є майбутнє у медичної марихуани?
Упродовж століть коноплі використовували як джерело волокон, олії та ліків. Крім того, ця рослина була частиною багатьох релігійних обрядів різних народів світу. Вона містить більш ніж 500 компонентів, серед них і тетрагідраканнабінол (ТГК) – компонент, який робить марихуану психоактивною речовиною. Чи є в неї корисні властивості? Чому так багато людей наразі виступають за її легалізацію? З цим ми спробуємо розібратись разом із цьогорічним оглядом від американських вчених у журналі The American Journal of Drug and Alcohol Abuse [1].

Каннабіс є найбільш розповсюдженою забороненою речовиною в усьому світі. Десятки років досліджень показали, що вживання його у рекреаційних цілях створює ризик когнітивних порушень, а структурні та функціональні зміни у головному мозку пов'язані з вживанням каннабісу у ранньому віці. Тим не менш, деякі препарати на основі канабіноїдних сполук схвалені американською Асоціацією Їжі та Ліків (FDA) для медичних цілей, включаючи застосування для дітей.

Чому каннабіс так сильно впливає на людський організм? Через нашу власну ендоканабіноїдну систему. Речовини, схожі за структурою на ТГК, синтезуються нашим організмом та зв'язуються з рецепторами, щоб регулювати гомеостаз та процеси нейропластичності. Тобто завдяки ним мозок створює нові нейронні мережі. Підвищена ендоканабіоїдна сигналізація пов'язана зі зменшеною реакцією на стрес, емоційною регуляцією та збільшеною чутливістю системи винагороди.

Попередні дослідження показують, що регулярне вживання каннабісу може суттєво змінювати функціонування мозку. Особливо у нейронних мережах, що відповідають за робочу пам'ять, увагу, когнітивні процеси, що пов'язані із самоконтролем [2]. Більшість експериментів із перевіркою цих параметрів у людей, що вживали марихуану, показали зміни на рівні мозку. Причому відновлення функцій може відбуватись за рахунок залучення нейронів, що зазвичай не стосуються когнітивних здібностей. Проте у пацієнтів із шизофренією вживання каннабісу очевидно викликає покращення емоційної пам'яті і, як наслідок, полегшення симптомів [3].

Вивчення лікувальних властивостей марихуани пропонує нам безліч переваг, включаючи полегшення хронічних болей, запалень та інших станів, що часто зустрічаються у медичній практиці. Станом на кінець минулого року вже було зареєстровано більш ніж 750 досліджень каннабісу у різних умовах. Зокрема він добре продемонстрував себе як засіб від побічної дії хіміотерапії.

Хоча вивчення рекреаційного вживання марихуани свідчить про великі ризики пов'язані із когнітивними дефіцитами, ці дослідження важко застосувати по відношенню до медичного каннабісу. Здатність канабіноїдів модулювати нейропередачу та діяти як протизапальний засіб, підказала дослідникам, що треба також вивчити їх роль у травмованому мозку. Завдяки розумінню того, як ендоканабіоїдна система допомагає організму відновитись після травми, вчені змогли припустити, що марихуана також може мати позитивний ефект на відновлення нейронів та нейронних зв'язків після травми[4].

Тож, можливо недарма в Україні останнім часом замислюються над введенням медичної марихуани. Ми навели лише декілька прикладів досліджень, які демонструють, що розумне використання природних речовин може значно полегшити життя багатьом тяжко хворим людям. Проте, слід зазначити, що негативні ефекти нікуди не зникають, тому як і раніше викликають багато питань. Сподіваємось, що у майбутньому наука знайде відповіді на них.

  1. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00952990.2019.1634086?journalCode=iada20&
2. https://onlinelibrary.wiley.com/toc/10970193/40/1
3. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0925492713001558?via%3Dihub

*https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1517/13543784.11.10.1365


03.09.19
Як виникає гомосексуальність — гени, природа людини чи оточення?
З приводу формування сексуальної орієнтації люди сперечаються вже багато років. Хтось вважає, що вступати у гомосексуальний зв'язок змушує пропаганда, хтось наполягає на тому, що у всьому винні гени. Проте чи є серед цих припущень істина?

Брендан Ціч та його колеги з Клівлендського університету вирішили вивчити питання генетики гомосексуальності більш комплексно. Тобто відповісти на питання про те, чи існують окремі генетичні маркери, які пояснюють, чому люди обох статей вступають у гомосексуальні стосунки.

Для цього вони зібрали дані про півмільйона учасників двох масштабних генетичних досліджень: UK Biobank та 23andMe. Для аналізу автори статті зібрали генетичний матеріал, інформацію про стать учасників та те, чи мали вони колись сексуальний контакт із людиною своєї статі. За цією ознакою досліджуваних розділили на дві групи: гетеросексуальні та негетеросексуальні. Аналіз провели за допомогою геномного пошуку асоціацій. Він дозволяє співставити генетичні відмінності з певними рисами.

Усього вченим вдалось виділити п'ять генетичних локусів, котрі можуть бути пов'язані із сексуальним потягом до людей тієї ж статі. Два з них були характерні тільки для чоловіків, один – для жінок. Проте цей зв'язок пояснив лише 8-25% відмінностей у сексуальності. Це означає, що отримані дані не дозволяють пояснити гомосексуальність суто генетичними факторами.

Генетика гомосексуальних контактів складна, тому пояснити її впливом одного чи декількох генів неможливо. Виявлені гени дозволяють лише частково пояснити успадковуваність ознаки, тому однозначно передбачити за ними сексуальні уподобання неможливо. Вчені наполягають на тому, що до питання орієнтації слід відноситись комплексно, враховуючи не тільки генетичні, а і зовнішні фактори.

Гормони та інші хімічні речовини відіграють велику роль у розвитку сексуальної орієнтації. Наприклад, підвищений рівень тестостерону в організмі матері під час розвитку дитини в утробі підвищує ймовірність народження бі- або гомосексуальної дівчинки. Так само на дитину можуть вплинути нікотин чи амфетаміни.

У хлопчиків ймовірність гомосексуальності зростає в залежності від того, скільки старших братів він має. Жіночий імунітет захищається від білків, пов'язаних з Y-хромосомою, які син виділяє в матку. Така захисна реакція посилюється із кожною наступною вагітністю хлопчиком.

Стрес, який відчуває матір під час вагітності, також впливає на сексуальну орієнтацію народженої дитини. У стресових ситуаціях в організмі підвищується рівень кортизолу. Він в свою чергу здійснює вплив на вироблення статевих гормонів плоду у матці.

Проте довести, що орієнтація людини може змінитись у період постембріонального розвитку, ще ніхто не зміг. Діти, яких виховує гомосексуальна пара, стають геями або лесбійками не частіше за інших. Про це та інші нюанси формування сексуальної орієнтації дуже добре розповідає Дік Свааб у своїй книзі «Ми – це наш мозок»**.

Навіть якщо генетика не може пояснити гомосексуальність людини, це не означає, що питання стає культурно обумовленим. Не зважаючи на історію традицій гомосексуальних відношень у стародавніх культурах, наприклад Греції, сучасні дослідники не вважають це аргументом на користь набутої статевої орієнтації. Ця поведінка тоді розглядалась у якості соціального ідентифікатора. Статеві відношення визначали домінуючі и підлеглі соціальні ролі. Така поведінка є фактором ритуалізації агресії, що притаманно багатьом видам приматів.

Ще з моменту формування плода в утробі багато речей починають впливати на його мозок. Тому міфи про виховання гомосексуальності у дітей все ще залишаються міфами. Все що треба від батьків – любити сина або доньку такими, як вони є. Адже не важливо, кого любить людина, головне – щоб вона залишалась людиною.

*https://science.sciencemag.org/content/365/6456/eaat7693
**https://reader.bookmate.com/hm9HDbuY


29.08.19
Чому полуниця все одно виглядає червоною?
Розповсюджені ілюзії кольору :)
Не дивлячись на синій фільтр, полуниця на фото все одно виглядає червоною (майже). Так, як і повинні виглядати її стиглі ягоди в нашій уяві. Але ця соковита картинка взагалі не має теплих відтінків. На збільшеному масштабі можна побачити, що усі пікселі фотографії сині або зелені.

Червоний відтінок ви бачите через візуальне явище, яке називається — сталість кольорів. Ми сприймаємо колір на основі довжини хвилі світла, яку відображає предмет. Але ці хвилі знаходяться у постійному русі. Сталість кольору допомагає нам підлаштовуватись під їх зміни, зберігаючи відтінок елемента однаковим, навіть якщо його оточення різко змінюється. Зараз пояснимо простим прикладом: якщо захід сонця освітлює все навколо жовтим, сині пляжні шезлонги все одно виглядатимуть синіми.

Кожен етап зорового сприйняття бере участь у цьому феномені. Нейрони зорової кори налаштовуються на сприйняття інформації, яку "бачать" очі (синій відтінок фото з полуницею), проте також зберігають пам'ять про те, як виглядає даний об'єкт завжди (полуниця — червоного кольору).

Що стосується самого фото — у цьому випадку саме джерело світла перетворює просте зображення у повноцінну ілюзію. Наш мозок несвідомо «віднімає» блакитний колір від кожного сірого пікселя картинки. До складу сірого пікселя входять як червоний, так і блакитний відтінки, тому без останнього ми частково бачимо полуницю такою, якою вона є у нашій зоровій пам'яті. Ось така ілюзія :)


27.08.19
Чи покращує білінгвізм (володіння двома мовами) ще якісь когнітивні здібності?
Вивчення другої мови у дитинстві дає людині більше можливостей у житті. Це і спілкування під час подорожей, і доступ до великої кількості іншомовних книжок та фільмів, і більша кількість людей, з якими можна познайомитись і підтримувати зв'язок онлайн. Батьки, вихователі, вчителі та звісно вчені завжди цікавились, чи покращує білінгвізм ще якісь когнітивні здібності.

Попередні дослідження припускали, що діти, які знають дві мови, краще проявляють себе у тестах так званих «виконавчих функцій» (наприклад, уваги, переключення між завданнями, ігнорування відволікаючих факторів). Команда вчених під керівництвом когнітивного нейробіолога з Міжнародного Університету Флориди у Маямі Ентоні Діка провела своє дослідження, щоб переконатись у правдивості попередніх результатів. Їх робота була опублікована весною у Nature Human Behavior*.

Щоб перевірити, чи є взаємозв'язок між знанням двох мов та когнітивними здібностями, дослідники виділили 4,5 тисячі дітей віком 9-10 років. Майже третина з них розмовляли, крім англійської, ще однією мовою (переважно, іспанською, хоча були представлені й 40 інших мов).

Оскільки раніше відмінності між одномовними та двомовними дітьми шукали за допомогою завдань з оцінки уваги та когнітивної гнучкості (здатності перемикатись між завданнями), Дік та його команда також застосували ці тести.

1. У першому завданні діти отримували картки із синіми кроликами та червоними човнами та повинні були сортувати їх за кольором, формою та іншими ознаками. Причому, принцип сортування постійно змінювався, так вчені могли оцінити, наскільки швидко та якісно дитина перемикається між задачами.
2. Також було завдання правильно вказати, у який бік направлене центральне зображення, при цьому не звертаючи увагу на зображення по боках. Усі картинки могли бути спрямовані у різні сторони, і так вчені оцінювали здатність дитини не відволікатися на сторонні подразники.
3. У третьому тесті діти дивились на екран із стрілками, які постійно змінювали свій напрямок. -Досліджувані повинні були натиснути на кнопку, які відповідала напрямку стрілки: право чи ліво. Також вони повинні були утримуватись від відповіді, якщо на екрані з'являвся стоп-сигнал – стрілка угору.

Команда оцінювала швидкість та правильність виконання завдань. Отримані результати, на жаль, суперечать попереднім дослідженням, які виявили позитивний вплив двомовності на когнітивні здібності. Статистичні дані цієї роботи говорять нам, що увага, реакція та когнітивна гнучкість не залежать від того, скількома мовами володіє дитина.

Але білінгвізм має і свої нюанси:
  • Чи розмовляє дитина іншою мовою вдома?
  • Звідки дитина знає її?
  • Чи є одна з мов більш шанованою у середовищі дитини?

У масштабних дослідженнях ці моменти можуть загубитись, тому і результати не можна вважати точними на 100%.

У 2017-му році фізіолог Кленсі Блер опублікував у журналі Wiley interdisciplinary Reviews метааналіз**. У ньому вчений розбирався, чи можливо покращити виконавчі функції за допомогою певних вправ. Базуючись на дослідженнях когнітивних навичок дорослих та дітей, Блер зробив декілька власних висновків. Він зазначив, що за короткий проміжок часу наука дуже просунулась у розумінні того, як працюють основні когнітивні функції. І вона каже одне: магічної таблетки немає. Ось чому комп'ютерні ігри чи окремі вправи навряд вплинуть на мозок. Здібності можна покращити лише завдяки постійній та наполегливій практиці у діях, які ми робимо кожен день, та увазі до речей, які складають наше оточення.

Тому, щоб покращити уважність та зосередженість дитини треба, працювати саме у цьому напрямку. Проте, це не означає, що дітям не потрібно вчити інші мови. Навпаки, їх знання відкриває перед малечею новий світ, враження та пригоди.


* https://www.nature.com/articles/s41562-019-0609-3.epdf
** https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5182118/
21.08.19
Що таке дзеркальна м'язова активність, і як це може допомогти краще розуміти патології, наприклад, при хворобі Паркінсона?
Щоб наші рухи були узгодженими, мозок щосекунди проводить колосальну роботу з координації ходіння, рухів руками тощо. Зазвичай ми навіть не помічаємо, як рухи однієї кінцівки провокують рухи іншої. А це, між іншим, розповсюджений феномен, за наявністю якого можна навіть діагностувати серйозні захворювання нервової системи.

Мимовільна м'язова активність однієї кінцівки під час навмисного скорочення іншої називається дзеркальною активністю. Іншими словами, коли людина стискає праву руку у сильний кулак, м'язи лівої руки реагують на це незначною мимовільною активацією.

Під час звичайних рухів, що не потребують значних зусиль, активується моторна кора протилежної півкулі мозку (рухи лівою рукою активують моторну кору правої півкулі, і навпики) тоді як інші рухові ділянки знаходяться у відносно пригніченому стані. Але при застосуванні більшої сили задіяні рухові області можуть активувати ще й протилежну півкулю мозку. Це відбувається через мозолисте тіло (проміжну структуру між півкулями) та саме це провокує дзеркальну (мимовільну) активність у іншій руці.

У здорових людей дзеркальна активність непомітна, але виявляється за допомогою поверхневої електроміографії. Цей метод використовується для реєстрації електричної активності м'язів. У людей із хворобою Паркінсона така активність стає патологічною і називається «дзеркальним рухом». У пацієнтів з цією проблемою мимовільні скорочення м'язів яскраво виражені.

Попередні дослідження дзеркальної активності у здорових людей показали, що зі збільшенням сили скорочення однієї руки зростає амплітуда мимовільного скорочення іншої руки. Але залишається незрозумілим, як змінюється дзеркальна активність, якщо повторювати рухи декілька разів та з великою силою. Крім того, ще одним параметром цього явища, який ще недостатньо вивчений, є затримка часу між добровільною активністю однієї кінцівки та мимовільним скороченням протилежної (тобто скільки часу проходить між добровільним скороченням правої руки та мимовільним лівої.

В експерименті* дослідників з Німеччини та Росії, включаючи Вадима Нікуліна, провідного наукового співробітника Центру пізнання та прийняття рішень взяли участь 24 здорових чоловіки, які були правшами, а також не мали досвіду гри на музичних інструментах (тому що у музикантів часто одна рука рухається з іншою рефлекторно, бо у грі часто задіяні обидві руки). Добровольців попросили затиснути датчик між великим і вказівним пальцем їх правою рукою. Рух виконувався з постійною силою та певними інтервалами. Дані про електричну активність м'язів правої та лівої руки відстежували за допомогою електроміографії.

Аналіз даних експерименту показав, що після збільшення кількості скорочень правої руки сила мимовільних скорочень лівої руки зростає, а затримка між ними зменшується. Тобто, чим більше повторювань зробити, тим більше мимовільна дзеркальна активність "підлаштується" під ваш добровільний рух.

Дослідники відзначають, що зростання мимовільної рухової активності може бути пов'язане із втомою учасників, викликаною значними зусиллями, які учасники докладали під час експерименту. Втома може призвести до зниження ефективності гальмування мимовільної м'язової діяльності, тому і зростає її сила.


Феномен дзеркальної активності вкотре доводить, що мозок – дуже чутлива структура, яка пов'язує між собою навіть протилежні кінцівки. Розуміння механізмів цієї активності може допомогти розвинути краще розуміння патології дзеркальних рухів, наприклад, при хворобі Паркінсона.

*https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306452219301800?via%3Dihub


20.08.19
Чи вливає генетика на вибір домашнього улюбленця?
Принаймні 15 тисяч років тому людина одомашнила вовка та зробила його своїм компаньйоном. Так собаки стали нашими першими домашніми улюбленцями, і, завдяки селекції зараз деякі з них за зовнішністю дуже далекі від своїх предків. Іноді ми чуємо, що утримання собаки покращує психологічний та навіть фізичний стан людини. Такий зв'язок може бути пояснений досвідом життя поряд із собакою у дитинстві чи, що цікаво, генетикою.

Команда шведських та британських вчених вивчила, як спадковість впливає на бажання завести собаку, використовуючи інформацію про 35 035 пар близнюків зі шведського реєстру народжених між 1926 та 1996 роками. Вчені порівняли геноми близнюків із інформацією про те, чи мають вони собаку. Результати вони опублікували у травні цього року у журналі Scientific Reports*.

Вивчення близнюків – добре відомий метод розділення впливів навколишнього середовища та генів на нашу біологію та поведінку (Близнюковий метод).

Оскільки однояйцеві близнюки мають ідентичні алелі (варіанти генів), а у різнояйцевих вони на 50% відрізняються, порівняння узгодження поміж парами дозволяє вивчити, чи грає генетика роль у заведенні собаки. Дослідники виявили, що обидва однояйцеві близнюки частіше мають собак, аніж різнояйцеві, отже генетика грає свою роль!

Основним висновком дослідження стало те, що генетичні фактори значною мірою сприяють заведенню собак, а спадковість цього явища оцінюється у 57% для жінок та 51% для чоловіків. Спільні фактори навколишнього середовища (наприклад, дитинство із собакою у домі) сприяли бажанню утримувати улюбленця лише у ранньому віці.

Це не тільки доводить, що генетичні особливості можуть впливати на нашу здатність виховувати собак та інших тварин. Зміни у цих генах також можуть впливати на інші сфери людського життя, тому їх слід враховувати під час досліджень, що вивчають вплив утримання собаки на здоров'я.

Згідно гіпотези щодо зв'язку з тваринами, цілком ймовірно, що недосліджені генетичні зміни можуть пояснити, чому деякі люди переважно люблять собак. Тривалий зв'язок людини із вовками в минулому показує, що генотип вовків трансформувався до неймовірних варіацій у сучасних собак, що є їх предками. Усі одомашнені тварини під час стосунків з людьми змінюють свою траєкторію розвитку та навіть характер. Наприклад, деякі собаки зберегли вигляд цуценя, щоб з ними частіше гралися та няньчились або «навчились» перетравлювати вуглеводи, бо дуже люблять під'їдати зі столу :)

Повертаючись до дослідження близнюків, на жаль, не можна поки точно сказати, які саме гени беруть участь у виборі улюбленця, але воно вперше демонструє, що не тільки навколишнє середовище змушує нас заводити домашніх тварин. Патрік Магнуссон, старший автор дослідження та доцент кафедри епідеміології Каролінського Інституту у Швеції, зауважив, що наступним кроком буде виявлення генів, які керують нашим вибором, та виявлення їх зв'язку з іншими рисами особистості та схильністю до алергій.

Це дослідження – одне з провідних для розуміння глибокої та загадкової історії одомашнення собак. Десятиліття археологічних знахідок допомогли нам побудувати кращу картину того, де і коли собаки "увійшли" у людський світ, але сучасні генетичні дані дозволяють нам також досліджувати, як і чому це сталось.

Незважаючи на те, яких тварин ви любите найбільше, чи кого маєте у себе в квартирі, головне – любити свого улюбленця та бути відповідальним по відношенню до нього. Адже ми відповідальні за тих, кого приручили.

* https://www.nature.com/articles/s41598-019-44083-9


14.08.19
Чи бувають корисні для людини бактерії? І як вони можуть врятувати нас від стресу?
Бактерії здаються нам здебільшого шкідливими та небезпечними. Проте, з кожним роком ми все більше дізнаємось про корисний вплив певних (звісно, що не всіх) мікроорганізмів на наше життя та здоров'я. Більше того, дослідники з Університету Колорадо у Боулдері під керівництвом професора інтегративної фізіології Кристофера Лоурі виявили, що у ґрунтової бактерії Mycobacterium vaccae цілком може бути здатність покращувати і психічне здоров'я людини*.

Відкриття було опубліковане у травні 2019 року в журналі Psychopharmacology та частково пояснює, як цей мікроорганізм пов'язаний зі стресовими розладами. Воно може допомогти зробити ще один крок на шляху до створення «вакцини від стресу».

Британський вчений Девід Стречан вперше висунув суперечливу «гіпотезу гігієни» у 1989 році. Вона говорить нам про те, що стерильність нашого світу та відсутність контакту із мікроорганізмами у дитячому віці призводить до порушень роботи імунної системи, розвитку астми та збільшення кількості алергій. З тих пір дослідники покращили цю гіпотезу, додавши, що такий ефект спостерігається через зменшення контактів не з хвороботворними бактеріями, а з нашими «старими друзями» – корисними мікробами у ґрунті та оточуючому середовищі. Це також може впливати і на психічне здоров'я вже дорослої людини.

Ідея полягає у тому, що, оскільки люди пішли з ферм чи способу життя мисливців-збирачів перебираються у міста та мегаполіси, вони втратили контакт із корисними мікроорганізмами, котрі були регуляторами імунної системи та пригнічували деякі запальні процеси. Це збільшило ризик виникнення запальних захворювань та психічних розладів, пов'язаних зі стресом.

Одне з досліджень, опублікованих професором Лоурі, показало, що діти, які виросли у сільській місцевості та були оточені тваринами й бактеріальним пилом, мали стійкість до стресу. Крім того, ці діти піддавались меншому ризику виникнення психічних розладів, ніж міські жителі без домашніх тварин.

Також Лоурі показав, що, коли Mycobacterium vaccae вводиться гризунам, вони змінюють свою поведінку так само, як після прийому антидепресантів. Також цей мікроб спричиняє тривалу протизапальну дію на мозок. Це знижує ризик виникнення, наприклад, посттравматичного стресового розладу, який пов'язаний з запальними процесами у мозку. Ін'єкція до стресової події відганяла викликаний стресом коліт та змушувала мишей вести себе менш тривожно під час повторення стресової ситуації.

Для нового дослідження Лоурі та його команда визначили, ізолювали та хімічно синтезували нову жирну кислоту (ЖК), знайдену у M.vaccae, та використали методи секвенування наступного покоління для вивчення того, як вона взаємодіє з імунними клітинами. Вчені виявили, що всередині клітин ЖК працює як ключ у замку, зв'язуючись із рецептором, який блокує шляхи виникнення запалення. Введення жирної кислоти у клітину робить її більш стійкою до запалення. Схоже, що ці бактерії, які розвивались разом з нами, мають особливий план дій. Після поглинання імунними клітинами вони вивільнюють речовини, що запускають каскад протизапальних реакцій.

Лоурі вже давно думав про створення вакцини M.vaccae, котру можна було б прописувати людям, які працюють у стресових умовах: медикам, солдатам, пожежним та іншим. Завдяки вакцині вони зможуть ефективніше боротися зі своїми переживаннями.

Знання механізму дії, завдяки якому ця бактерія допомагає людям, може підвищити довіру до неї як до потенційного терапевтичного препарату. І, якщо подальші дослідження покажуть, що нова жирна кислота має лікувальний ефект, ця молекула може стати основою для розробки препаратів проти стресу.

Тож, не тільки молочнокислі бактерії живуть у мирі та злагоді з людьми. Оточуюче середовище насичене корисними мікроорганізмами, багато з яких, можливо, ми знайдемо в найближчий час. Отже, стерильність не завжди є нашим другом, адже саме контакт із мікробами допомагає нашому імунітету стати сильніше.


* https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00213-019-05253-9


13.08.19
Чи ви витратите більше калорій, якщо пробіжите більше кілометрів?
Така закономірність здається очевидною, але виявляється, що не все так просто!

Змагання, типу марафона Тур де Франс, перевіряють спортсменів на витривалість. Організм людини має свої обмеження, причому, ці обмеження приблизно однакові для кожного з нас, принаймні на метаболічному рівні. Про це команда дослідників з США та Китаю опублікувала статтю у журналі Science Advances*.

Вчених цікавило, наскільки обмеженими можуть бути енерговитрати, які являють собою збільшення базового метаболічного рівня – витрат калорій за умов мінімальної активності (наприклад, якщо ви просто лежите під ковдрою та дивитесь серіал). Попередні дослідження говорять про те, що максимальний стійкий обмін речовин для людини у 4-5 разів більше, ніж її базовий. Гризуни випередили нас у цьому та під час холодів можуть витрачати енергію 7-ми своїх базових обмінів. Але, на щастя, чи, на жаль, ми не гризуни :)

Вплив тривалості навантаження на обмін речовин був лише гіпотезою, що раніше не перевірялась. А у цьому дослідженні команда кількісно визначила залежність між максимальними енерговитратами та тривалістю активності. Для цього вчені використали опубліковані дані про витривалість учасників триатлонів, Тур де Франс та арктичних походів, а також вперше представлені дані бігунів 140-денної трансконтинентальної гонки по США (RAUSA).

Герман Понтзер та Кейтелін Турбер, керівники дослідження, відібрали 6 учасників, які планували пройти RAUSA повністю, і за тиждень до початку гонки досліджувані пили воду, насичену стабільними ізотопами водню та кисню. Вчені аналізували зразки їх сечі протягом кожного дня до старту та вже після початку гонки. Так вони могли виявити ступінь енерговитрат бігунів. Після змагання пиття води з ізотопами та аналізи повторили.

Виявилось, що витрати енергії учасників відносно базових значень (базовий метаболічний рівень) зростали до максимального рівня лише до п'ятого дня гонки. Але до кінця забігу метаболізм спортсменів поступово сповільнювався відносно цього максимального рівня. Турбер зауважила, що таке обмеження витрат енергії можливо тому, що організм намагається компенсувати калорії, витрачені на рух, зменшуючи енергію, яка використовується для інших процесів у організмі (таке собі пристосування до вимушених умов марафону).

Потім дослідницька група порівняла дані RAUSA з показниками метаболізму в опублікованих дослідженнях про складні фізичні випробування. Поєднуючи дані, команда побачила певну закономірність: чим довше триває подія (марафон, змагання тощо), тим менша швидкість метаболізму її учасників. Причому метаболічне плато, на яке виходили досліджувані, було приблизно однаковим для всіх (по відношенню до базового обміну).

У чому причина виникнення межі? Співавтор дослідження Джон Спікман, біолог з Університету Абердіна та Китайської академії наук, раніше виявив, що здатність розсіювати зайве тепло обмежує активність дрібних гризунів. Це цікаве спостереження, але для людей це працює, навряд, адже витрати енергії на арктичний похід падали за тією ж кривою, що й витрати під час змагань у теплому кліматі.

Тож команда звернулась до попереднього дослідження, у якому вчені навмисно перегодовували учасників. І, наскільки б багато їжі досліджувані не вживали, енерговитрати становили всього 2,5 базових обміни. Герман Понтзер припустив, що це пов'язано не з тим, наскільки легко дістати їжу, чи як багато ви можете з'їсти, а з можливостями травної системи засвоювати лише обмежену кількість поживних речовин**.

Цікаво, що максимальні сталі енерговитрати, виявлені серед спортсменів, були лише трохи вищими за ті, що спостерігаються у жінок під час вагітності. Це говорить про те, що фізіологічні обмеження, які зберігаються у, скажімо триатлоністів Ironman, також причетні до інших аспектів життя, наприклад того, як дитина може рости в утробі матері.

Люди – це примати з найбільшою витривалістю. Ми можемо бігти на відстані, що непідвладні іншим приматам. І, якщо один і той самий механізм обмежує вагітність та фізичні навантаження, то виникає питання про те, для чого еволюція «створила» його? Поки що ми не здатні відповісти на нього. Проте, можливо, здатні перевищити свій ліміт? Хто знає...
Для перевірки цієї гіпотези треба дуже багато бігати ;)

*https://advances.sciencemag.org/content/5/6/eaaw0341
** https://www.the-scientist.com/news-opinion/human-endurance-constrained-by-metabolism--runners-study-65971


09.08.19
Чи брешемо ми більше тоді, коли нам потрібно більше грошей?
Чи збільшується кількість шахраїв за умов скрутного становища у місті чи країні? Нам здається, що так, адже логічно, що кожен хоче заробити будь-якими способами, навіть якщо для цього потрібно когось обманути. Проте сучасна наука має зовсім інший погляд на це.

У липні 2019 року доктор Марко Пальма, директор Лабораторії поведінки людини у Техаському Університеті, Біллур Аксой, доцент економіки у Політехнічному институті Ренселера та їх команда детально розглянули періоди економічного дефіциту та достатку щоб визначити, чи є обман для отримання грошової вигоди наслідком економічного середовища*. Під час дослідження вчені знайшли докази того, що брехливість частіше є наслідком схильності конкретної людини до обману, аніж впливу зовнішніх факторів.

Це вони виявили за допомогою польового експерименту у віддаленій спільноті Гватемали. Експеримент дав учасникам можливість обманювати без будь-яких наслідків. Їх перевіряли під час і дефіциту і достатку — селище, у якому проводили дослід, залежало виключно від виробництва кави: упродовж п'яти місяців зерна тут збираються щонеділі, а період без врожаю продовжується сім місяців.

Досліджуваним давали гральні кубики. В залежності від того, які цифри покажуть кинуті кубики, учасники отримували грошову винагороду: один – 5 кетсалей (трохи менше долара), два – 10 кетсалей, три – 15 кетсалей і так далі. Якщо випала шістка, учасник не отримував нічого. Досліджувані кидали кубики два рази. Перший раз за ними спостерігали, а вдруге вони робили це на самоті, тобто мали можливість підтасувати результат для збільшення заробітку. Вчені повторили цю «гру» під час періоду врожаю та періоду дефіциту. За умов рівномірного розподілу кожне число у середньому повинне було випадати один раз на шість.

Тобто, з шести є три цифри, які дають найвищу грошову винагороду. Таким чином, учасники повинні були отримувати високий результат у половині випадків. Але реальний результат суттєво відрізнявся: у 90% випадків досліджувані говорили про високооплачувані цифри (тобто прибрехували). Це стосувалось як періоду достатку, так і періоду дефіциту. Керівники дослідження зауважили, що це вказує на незалежність схильності до обману від економічної ситуації.

У наступній частині експерименту учасникам надали можливість обманути для когось з їх селища, наприклад, для друга чи члена родини, щоб збільшити їх грошову винагороду. І досліджувані обманювали. Не так часто, як робили це для себе, але так само незалежно від економічної ситуації на той момент часу. Якщо ж обманути потрібно було для когось не з їх групи, люди були чесними щодо результатів. Тобто лише половина названих цифр означали великий виграш, що відповідало умовам рівномірного розподілу.

Отже, в експерименті не було виявлено суттєвого зв'язку між періодом економічного дефіциту та схильністю жителів до обману. Цікаво, що у той самий період інша група вчених досліджувала це саме явище за участі людей, які вирощували рис у Таїланді, та дійшла того ж висновку. Загалом за цією схемою вчені працювали у 23-х різних країнах, отримавши однаковий результат.

Тобто на здатність та бажання людини обманювати зазвичай не впливають економічні фактори у її селищі чи місті. І, незважаючи на те, що результати потребують подальшої обробки та вивчення, ми знаємо, що у будь-якій ситуації потрібно залишатися чесною та порядною людиною.

*https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167268119302148?via%3Dihub


08.08.19
Як впливають соціальні негаразди в дитячому віці на подальше життя та розвиток з точки зору біології?
Діти дуже ніжні створіння, і їх виховання потребує чимало зусиль. Психологічні практики дають море порад з приводу того, яких дій уникати, щоб дитина не мала проблем з психікою у дорослому житті. Адже неприємності та соціальні проблеми на початку життя, як правило, впливають на розвиток навичок, організованість чи здатність зосереджуватись, стриманність та емоційність. А що з приводу цього каже нейробіологія?

У травні цього року в журналі Development and Psychopathology було опубліковане дослідження, яке демонструє вплив стресу на ранніх етапів дитинства на подальше життя*.

Команда вчених під керівництвом Ліліани Ленгуа упродовж двох років дослідила 306 дітей різного етнічного та соціально-економічного походження (57% жили у бідних сім'ях).

Прибуток був ключовим маркером родинних негараздів. Крім того, дослідники опитували матерів щодо інших проблем у сім'ї, наприклад постійні переїзди, нестабільність із житлом, жорстокість одного з батьків чи ув'язнення членів сім'ї. Спираючись на ці дані, вчені перевірили навички дітей за допомогою серії тестів. Також вони взяли у досліджуваних зразки слини, завдяки яким перевірили рівень кортизолу – гормону стресу.


Цей гормон в нормальних умовах «дотримується розкладу» — його рівень збільшується рано вранці, допомагаючи нам прокинутись, а упродовж дня він поступово падає. Але ця закономірність змінюється для тих, хто стикається з постійними стресами. У цьому випадку ранковий рівень гормону вже достатньо низький, і при цьому протягом дня він зберігається на такому ж рівні. Коли організм постійно знаходиться у стані стресу, його "стресова система" перестає реагувати на стимулюючі події. Це означає, що стає недосяжним той рівень гормону, за якого людина буде емоційно готовою до викликів упродовж дня.

Для оцінки уважності та здатності слідувати вказівкам були використані тести для дітей дошкільного віку. Наприклад, гра «Голова-ноги-коліна-плечі», у якій дитина повинна робити протилежне тому, що каже дорослий. Якщо дослідник каже торкнутися голови, дитина повинна дотягнутись до пальців ніг. В іншому завданні діти спілкувались з двома ляльками – мавпою та драконом – але мали виконувати лише ті інструкції, які давала мавпа.

Діти, які вірно виконували ці завдання, як правило, мали вищі соціальні навички та краще керували своїми емоціями під час стресових ситуацій. Вони також мали типові добові схеми кортизолу (у межах норми). А діти з сімей з низьким прибутком чи іншими соціальними загрозами не тільки гірше виконували завдання, а й мали порушення добового рівня кортизолу. Також ці діти мали знижену соціальну адаптованість під час початку занять у дитячому садочку. Таким чином команда показала, що сімейні проблеми можуть впливати не тільки на виховання та поведінку, а й на гормональний фон.

У попередніх дослідженнях вже було відмічено зв'язок між сімейними проблемами та зниженням уваги та рівня кортизолу. Проте, у цій роботі дані про кожну дитину вчені збирали протягом великого проміжку часу і довели, що ефект має тенденцію до збільшення. Тобто присутній так званий ефект снігової кулі.

Це відкриття може стати корисним доповненням до літератури для батьків та основою для спеціальних педагогічних програм. Безпечність, стабільне соціальне середовище, підтримка батьками розвитку дитини із фокусуванням на здорових стосунках – основи не тільки психічного, але й фізичного здоров'я дитини. Проте іноді, на жаль, про стан дітей замість батьків доводиться піклуватись вихователям та викладачам, і наука та дослідження такого плану можуть допомогти їм створити сприятливі умови для учнів з сімей різного соціально-економічного рівня.

*https://www.cambridge.org/core/journals/development-and-psychopathology/article/pathways-from-early-adversity-to-later-adjustment-tests-of-the-additive-and-bidirectional-effects-of-executive-control-and-diurnal-cortisol-in-early-childhood/77DBC7098E37A7466E897F2F4653FF36


06.08.19
Кава VS Чай: як організм вирішує, чому надати перевагу?
Людей можна розділити на два типи: ті, що люблять чай та ті, що обожнюють каву. Та яким чином ми визначаємо, що нам пити? Наука каже, що для цього є генетичне підґрунтя.

У журналі Scientific Reports ще у листопаді 2018 року було опубліковане дослідження*, яке пояснює наші смакові вподобання. Джу-Шенг Онг та його колеги з США і Австралії виявили, що людина може мати дві різні версії гена, що відповідає за чутливість до гіркого смаку. Перший варіант підвищує чутливість до гіркоти саме кофеїну, через що його володарі у кафе, скоріш за все, замовлять каву. Любителі чаю мають інший варіант, який робить смакові рецептори менш чутливими до кофеїну, проте покращує реакцію на інші гіркі хімічні речовини.

Раніше вважалось, що люди уникають гіркоти, адже природньо вона є показником того, що їжа отруйна. Проте кава та чай допомагають нам не сприймати гіркий смак, як виключно поганий і розуміти його по-іншому.

Для дослідження вчені використали 3 речовини: кофеїн, хінін (природню речовину, що робить гірким, наприклад, тонік) та пропілтіоурацил (PROP) – синтетичну хімічну речовину, що не зустрічається у природі. Гіркі компоненти кави та чаю можуть викликати на смакових рецепторах ті ж самі реакції, що й хінін та PROP. Учасники надали інформацію про свій спосіб життя, включаючи те, скільки чашок чаю або кави вони п'ють на день. Також команда проаналізувала 400 тисяч послідовностей ДНК, що зберігаються у Національному генетичному банку Великобританії для медичних досліджень.

Вчені розподілили варіанти генів смаку за шкалою, на якій було видно, наскільки інтенсивно досліджуваний відчуває гіркий смак. Потім уподобання людей співставили із цією шкалою.


Ті, хто мав найвищий генетичний показник чутливості до гіркоти кофеїну, частіше були кавоманами та випивали чотири і більше чашок кави на день. Такої звички не було у досліджуваних, чутливість яких до гіркоти кофеїну менша. Це відкриття вчені відмітили як дивне. Адже логічно, що людина буде уникати гіркого смаку, якщо має підвищену чутливість до нього. Проте, скоріш за все, кавомани навчились насолоджуватись гіркотою улюбленого напою через те, що вона передує ефекту кофеїну. Проте прихильники чаю часто не сприймають гіркоту хініну чи пропілтіоурацилу. Вони обирають свій напій виходячи з того, що кава їм не підходить.

Крім того у травні цього року виявилось, що більшу роль під час вибору напоїв грають не гени смаку, а психоактивні властивості цих самих напоїв. Про це говорить дослідження американських та британських вчених, опубліковане у Human Molecular Genetics.**

Дослідники взяли декілька напоїв, які розділили на солодку та гірку групи. До першої входили солодкі напої, штучно підсолоджені напої та соки, окрім грейпфрутового. До другої групи віднесли каву, чай, грейпфрутовий сік, пиво та гіркі лікери. Дані щодо споживання цих напоїв 336 тисячами людей також були взяті з біобанку Великобританії. Це масштабне вивчення геномів продемонструвало, що любов до гірких напоїв часто пов'язана із надмірним споживанням алкоголю, а солодких – з ожирінням. І все це пояснюється генетичною схильністю до того чи іншого смаку.

Проте, як зауважили дослідники, іноді на наші смаки впливають і культурні особливості нації. Наприклад, британці, у ДНК яких за даними аналізу «закладено» любов до кави, можуть все одно часто пити чай, адже це традиція поколінь.

Але, попри всі національні особливості та генетичні схильності, неважливо, що ви п'єте, якщо це не шкодить вашому здоров'ю. Насолоджуйтесь улюбленими напоями та своїм життям у повній мірі!


* https://www.nature.com/articles/s41598-018-34713-z

** https://academic.oup.com/hmg/article-abstract/28/14/2449/5424254?redirectedFrom=fulltext


23.07.19
Чи працюють системи психологічного типування та опису особистості на 100%?
Питання дослідження індивідуальності — один з наріжних каменів сучасної психології. Створено десятки систем психологічного типування та опису особистості. На жаль, в більшості випадків вони не описують реальних людей, адже знання про те, що в однієї людини IQ-115 балів, а в іншої — 123, у одного високі бали за шкалою нейротизму, а в іншого середні тощо, мало що говорять нам про реальну особистість.

В результаті всі ці описи можуть щось сказати про структуру групи, але подібні оцінки при прийомі на роботу, наприклад, дуже погано прогнозують результативність майбутніх працівників (https://www.researchgate.net/…/254897137_The_role_of_typica… )

Чому ж ми так любимо психологічне типування і тести? Чому ми легко оцінюємо оточуючих за їх особистісними якостями і, вирішивши, що людина інтроверт або екстраверт ми намагаємося прогнозувати, як вона буде вести себе в конкретній ситуації?
Насправді, це один з прикладів редукції мислення, який називається есенціалізм — бажання виявити внутрішню сутність об'єктів і суб'єктів.

Проблема тільки в одному — особисті властивості, які виділяються за допомогою опитувальників і психологічних тестів, в більшості випадків не універсальні. Не можна тільки на їх основі робити висновки про поведінку людини, і робити якісь прогнози! Оцінка реальної поведінки говорить про те, що ми проявляємо різні особистісні риси в різних ситуаціях і наша поведінка напрочуд амбівалентна.

Ми можемо проявляти екстравертність в одній ситуації, а інтровертність — в інший, в одній ситуації бути добрим і чесним, а в інший — породженням пекла. Єдине, що буде стабільним — це патерни поведінки в цих різних ситуаціях.

Тому особистісні риси проявляються тільки в певному контексті, а наша особистість — це всі можливі людські якості, які ми можемо використовувати при необхідності або за звичкою.
17.07.19
Скажи мені, які психотропи ти вживаєш, і я скажу тобі, хто ти!
Не секрет, що з часів існування людства всі відомі нам культури використовували психоактивні речовини, які впливають на мозок. Залежно від типу цих речовин вони приносять різні ефекти: заспокоєння, забуття, ейфорію, енергійність, галюцинації, релігійний екстаз (потрібне підкреслити).

В різних суспільствах закони, що регламентують вживання таких речовин сильно відрізняються, проте зрозуміло, що бажання змінити сприйняття реальності міцно вкоренилося в людській сутності.

Вчені не були б вченими, якби не задалися питанням, чим відрізняються люди, які наважуються на досліди зі зміненими станами свідомості під впливом заборонених речовин, від законослухняних громадян, які лише дивляться кіно про "поганих хлопців", потайки уявляючи, щоби було з ними, якби вони "наїлися отих дивних грибочків".

Заручившись допомогою сучасних методів аналізу великого обсягу даних, дослідники проаналізували можливі зв'язки між психотипом 1885 людей та схильністю до вживання психоактивних речовин в цілому, та певних їх видів зокрема.

В якості оцінки психотипу використовували 5-факторну модель особистості "Big-5", що дає змогу оцінити рівень вираженості в людини п'яти незалежних рис: екстраверсії, нейротизму, відкритості досвіду, доброзичливості та сумлінності.

Виявилося, що особистісний профіль людей, що схильні до вживання психотропних речовин відрізняється від профілю тих, хто цього не робить.
— Так, споживачі наркотиків характеризуються вищим нейротизмом та відкритістю досвіду, нижчим рівнем доброзичливості та сумлінності порівняно з не схильними до вживання людьми.
— Серед тих, хто вживає наркотики вдалося виділити два різні психотипи: експериментатори (відкриті, доброзичливі, шукачі почуттів), яких цікавлять нетипові ментальні враження, та проблемні наркомани (емоційно вразливі, інтровертовані, з низьким рівнем сумлінності), які вживають речовини в якості антидепресантів або щоб позбутись неприємних думок.
— Крім того, вченим вдалося виявити відмінності в психотипах людей, що вживають різні види наркотиків, наприклад типовий споживач героїну має вищий рівень нейротизму, імпульсивності, та нижчий рівень екстраверсії, відкритості досвіду та доброзичливості порівняно із тими, хто надає перевагу екстазі.
— Також було встановлено, що вживання певних типів речовин корелювало між собою (наприклад нікотину, канабісу та екстазі). Результати цього великого дослідження опубліковано в книжці, і їх детальний аналіз може допомогти психологам та працівникам соціальних служб краще зрозуміти особливості людей, схильних до залежностей та працювати з "вразливими" особами якомога раніше.

А ми на лекції Нейробіологія індивідуальності: фокус на мозок з Вікторією Кравченко 17 липня будемо розбиратися з фізіологічним підґрунтям відмінностей рис "великої п'ятірки" і з'ясовувати, чому одним кортить перепробувати все в цьому буремному житті, а інші не наважуються про це навіть почитати книжку.

До речі, ось і посилання на книжку:
E. Fehrman, V. Egan, A. N. Gorban, J. Levesley, E. M. Mirkes, & A. K. Muhammad (Eds.), Personality Traits and Drug Consumption: A Story Told by Data (pp. 1–4). https://doi.org/10.1007/978-3-030-10442-9_1

Fehrman, E., Muhammad, A.K., Mirkes, E.M., Egan, V., Gorban, A.N.: The five factor model of personality and evaluation of drug consumption risk. https://arxiv.org/abs/1506.06297 (2015). Accessed 27 Dec 2017

Text by Viktoriya Kravchenko (Kvitka Zhuk)
16.07.19
Круки та емоції або, чому круки
не поступаються собакам за рівнем інтелекту
Чи знайомі ви з творчістю Едгара По? Його поема «Ворон» — відомий у широких кругах літературний твір, що сильно вплинув на масову культуру. У ньому головний герой зустрічається із круком та розпитує його про свою кохану. Той відповідає на всі питання однією фразою – «ніколи більше». Поема трагічна, проте ми поговоримо не про неї, а про напрочуд розумних птахів – круків.


Вчені часто прирівнюють круків до вовків та собак за рівнем розуму*. Ці птахи у плані інтелекту злетіли набагато вище за інших крилатих родичів. Зоологи з усього світу проводили різноманітні досліди, щоб виявити, чи здатні круки навчатись. Птахів вчили відкривати коробки, розрізняти стрічки, на яких підвішені їжа чи каміння, випробували на допитливість та здогадливість. У 2016 році команда вчених з Нової Зеландії, Великобританії та Німеччини використали власний метод тестування цих птахів. Вони давали крукам довгу склянку з водою, до якої ті не могли дістати дзьобом просто так. Тоді птахи почали кидати до склянки каміння, щоб підняти рівень води**.


Але як щодо їх соціального інтелекту? У травні цього року вчені Австрійської Національної Академії Наук вирішили перевірити, як проходить спілкування та обмін емоційною інформацією між круками***. Емоції дуже добре передаються між людьми. Це явище сильно впливає на наші взаємодії та має назву "емоційне зараження". Команда дослідників під керівництвом Джессі Ендріенс, когнітивного психолога з Відня, виявила ознаки такого явища і у круків.


Зробили вони це за допомогою трьох експериментів. Вісім круків розмістили у кімнаті по парах. Одному з них дали дві коробки, в одній з яких був сир, а в іншій – нічого. Це повторювали, поки птахи не вивчили розташування кожної коробки. Потім їм пропонували третю коробку, розміщуючи її в зовсім іншому місці. Так вчені виявили, як кожен з круків реагував на неї: оптимістично чи песимістично.


Далі одному з круків у парі пропонували випадково коробку з сирою морквою чи більш смачним для птахів сухим кормом для собак. Круки, які отримали корм, допитливо вивчали вміст коробки, у той час як морква викликала нейтральну чи навіть негативну реакцію. Крук навпроти, що не отримував коробку, дивився лише на реакцію свого родича, не маючи змоги роздивитись вміст чи дослідника.


Далі і птахам-спостерігачам запропонували по коробці. Те, як вони реагували на предмет, залежало від реакції, яку попередньо показав їх партнер. Якщо він допитливо вивчав зміст, спостерігачі теж швидко підходили до своїх коробок. Якщо ж реакція родича була негативною, крук навпроти теж довго вагався перш ніж вивчити зміст.


Кожну пару випробували чотири рази. У двох випадках зі стимулами, що викликали негативні емоції, у двох – позитивні. Цікаво, що емоційне зараження спостерігалось краще у випадку негативного стимулу. Вчені пояснили це тим, що у природному середовищі тварини більше налаштовуються на інформацію про загрозу, і тому песимізм простіше спровокувати.


Це дослідження – ще один крок на шляху до розуміння емоцій тварин, зокрема птахів. Ми все більше переконуємось: деякі види, що нас оточують, не такі прості, як ми думали, і розуміють набагато більше, ніж ми уявляли декілька років тому. Тож краще не засмучувати тваринок, піклуватися про них та їх навколишнє середовище. Їм приємно, а нам - плюсик до карми.


P.S. А якщо ви хочете знати більше про емоційні реакції тварин, можете почитати нашу попередню статтю про ведмедиків.Додаткова літературка (статті, що були використані у нашому огляді):
*https://www.pbs.org/wnet/nature/ravens-discover-the-brainpower-of-the-bird-in-black/1507/
** https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5156351/
03.07.19
Глутамат натрію — чи справді він небезпечний для людини?
Чи часто ви обідаєте у ресторанах східної кухні? В останні роки суші та китайська локшина стали неймовірно популярними серед українців. А чи знали ви, що вже давно, крім відомих нам чотирьох смаків, виділяють ще п'ятий – смак умамі? З японської це перекладається як «приємний смак», а досягається він завдяки додаванню до страви… Глутамату натрію!

На телебаченні нам часто кажуть, що ця «єшка» дуже небезпечна для людського організму, та рекомендують відмовитись від продуктів, що містять її у своєму складі.
Таке ставлення до глутамату почалось ще у 1968 році. Роберт Квок відправив до The New England Journal of Medicine листа, в якому описував свої відчуття після відвідування американських ресторанів китайської їжі*. Здебільшого він скаржився на оніміння шиї та посилене серцебиття. Він також написав, що подібну реакцію спостерігали у себе і його друзі. Роберт припустив, що погіршення міг викликати глутамат натрію, який східні кухарі використовують як основну спецію. Сукупність симптомів Роберта та його знайомих так і назвали – синдром китайського ресторану.

Спільнота занепокоїлась, і наука взялась вивчати винуватця поганого самопочуття. У 1993 році в Університеті Західного Сіднею команда вчених провела дослідження глутамату натрію подвійним сліпим методом**. Вони відібрали 71 здорову людину. Половина добровольців отримували плацебо (порожній препарат, без речовини, що вивчається), а половина – глутамат у різних концентраціях. І плацебо, і глутамат давали добровольцям як у капсулах, так і у водному розчині. Виявилось, що симптоми, властиві синдрому китайського ресторану, з'являлись у обох груп з однаковою частотою. Тобто, небезпечність глутамату натрію була спростована ще 25 років тому.

Більше того, глутамат – похідна глутамінової амінокислоти, яка синтезується і в людському організмі! Вона – одна із замінних аміноксилот, що відносяться до класу збуджуючих нейромедіаторів. Поєднуючись зі специфічними рецепторами нейронів, глутамінова кислота призводить до їх збудження. В організмі існують транспортери, що швидко переміщують та утилізують її молекули. Порушення його обміну виникають лише при специфічних захворюваннях чи ушкодженнях мозку.

Навіть у продуктах, до яких спеціально глутамат натрію не додавали, він цілком може бути. Наприклад, у сирі пармезан його аж 1200 міліграм на 100 грам продукту. У м'ясі птиці менше – 44 мг, проте саме глутамат надає йому характерний м'ясний смак. Організм рослин теж синтезує глутамінову кислоту, тож і її натрієва сіль у них є. Наприклад, у томатах - 140 мг на 100 грам плодів***. Що б ви не їли, уникнути глутамату буде складно.

Але є і темна сторона у цієї речовини. Її додають до снеків, страв фаст-фуду та багатьох солодощів, щоб усе це здавалось нам ще смачнішим. А смачна їжа, як наркотик для людини. Куштуючи раз, ми хочемо з'їсти більше. Втрачаючи контроль над апетитом, ми можемо стрімко набирати зайві кілограми. Тож все добре, якщо це в міру.

Тож, якщо наступного разу на упаковці м'яса чи консервованих овочів ви побачите «без додавання підсилювачів смаку», майте на увазі, що це лише маркетинговий хід.


Додаткова літературка (статті, що були використані у нашому огляді):
* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1945602/pdf/canmedaj01296-0050.pdf
** https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/027869159390012N
*** https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2005/jul/10/foodanddrink.features3


27.06.19
Чи працює метод "відсипання на вихідних за робочі будні"?
Деякі люди взяли за звичку пізно лягати й рано вставати по буднях, кажучи собі «відісплюсь на вихідних». Та чи працює це? В журналі Current Biology у березні цього року вчений з відділу Інтегративної фізіології в Університеті Колорадо Крістофер Депнер та його команда опублікували одне цікаве дослідження на цю тему*.

Дослідники розділили здорових молодих людей на три групи. Перші завжди спали по 9 годин (контрольна група), у другій групі люди недосипали кожен день (лягали спати далеко за північ, а прокидались як на роботу - рано вранці), а в третій — люди так само мало спали впродовж 5-денного робочого тижня, але висипались на вихідних. Вчені стежили за якістю сну, кількістю вживаної їжі, збільшенням ваги, чутливістю до інсуліну та змінами циркадних ритмів добровольців.

Циркадні ритми – дуже важлива частина нашого життя. У цілому це як внутрішній годинник, який здебільшого відповідає за цикл сон-бадьорість. Він підлаштовується під освітлення навколо. Взимку, коли сонце сідає рано, ми раніше хочемо спати, а влітку ми можемо гуляти набагато довше, дивитись на зорі та ловити нічний вітерець, відпочиваючи від спеки. Порушення циркадних ритмів призводить до неприємних наслідків для всього організму, у тому числі порушення обміну речовин та роботи центру голоду у мозку.

Так групи, які мали недостатню кількість сну (групи 2 і 3), під час обіду з'їдали набагато більше, ніж ті, хто спав кожного дня по 9 годин. Відповідно, зросла і маса їх тіла. Учасники, які «відсипались» на вихідних (група 3), спали більше за контрольну групу у середньому на 1,1 годину і у вихідні дні їли менше, ніж ті, хто все ще недостатньо спав (група 2). Проте, коли вихідні закінчувались, і третя група починала спати недостатньо, циркадні фази знов зсунулись, а вживання їжі та маса тіла зросли.

Крім того, дослідники виявили зниження чутливості до інсуліну на 13% у людей, які не досипали (група 2). У тих, що висипались лише на вихідних (група 3), результати коливались: чутливість знижувалась у безсонні будні (причому вдвічі більше, ніж у попередньої групи) та підвищувалась на вікенд. Такі зміни у метаболізмі є дуже небезпечними для людини. Інсулін знижує концентрацію глюкози в крові, забезпечуючи її засвоєння. Наслідками нечутливості до цього гормону можуть бути серцево-судинні захворювання та цукровий діабет (метаболічний синдром).

Тож наздоганяти сон на вихідних – не найкраща стратегія, за яку ваші циркадні ритми точно не скажуть вам спасибі. Знаючи, що завтра рано вставати на роботу, краще вимкніть гаджети та насолоджуйтесь повноцінним сном кожного дня.

*https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(19)30098-3


25.06.19
Синдром хронічної втоми — складнощі діагностування та лікування
Більшість з нас живуть у темпі великого міста, намагаючись встигнути все більше і більше. Ми постійно кудись біжимо, і навіть кава в нас «з собою». Такий спосіб життя виснажує не тільки наше тіло, але й психіку. Через це класичною ознакою мешканця мегаполісу стала постійна втома.

Синдром хронічної втоми, здається, «виліковується» за вихідні, але насправді проблема більш серйозна. Він може бути наслідком не тільки психологічного стресу, а ще й вірусної інфекції, гормонального дисбалансу чи «слабкості» імунної системи. Зазвичай цей діагноз ґрунтується на таких симптомах як постійне безпричинне виснаження, підвищена чутливість до світла, безпричинний біль*. Звісно, його ставлять після того, як інші варіанти хвороб не пройдуть перевірку.

З моменту відкриття цього синдрому (який ще називають міалгічним енцефаломієлітом) були складності з його діагностуванням. Основна проблема у тому, що люди у цьому стані «не виглядають хворими». Надійних біохімічних тестів зараз немає: лікарі використовують опитувальники та вивчають історію хвороби, намагаючись знайти істину. Коли пацієнт із хронічною втомою звертається до лікаря, той може призначити масу тестів для визначення стану печінки, шлунково-кишкового тракту та серцево-судинної системи**. Аналізи зазвичай у нормі, а лікарі один за одним ставлять хибні діагнози. «Надто часто цю хворобу вважають уявною», — каже професор біохімії та генетики Рон Девіс. Він зауважив, що ця проблема набагато глибша, ніж ми думали.

Девіс почав свої наукові пошуки через бажання допомогти синові, який вже протягом десяти років страждає від хронічної втоми. Вчений помітив біологічну особливість сина, яка змусила його розробити новий діагностичний інструмент сумісно з американською організацією GenapSys Inc.

Аналіз крові, який впровадили професор та його колеги з Медичної Школи Стенфордського Університету, поки що знаходиться у стані «бета-версії», проте вже успішно визначає людей із синдромом хронічної втоми***. Для перевірки команда відібрала 40 людей, половина з яких були здорові, решта – з діагнозом «хронічна втома». Аналіз успішно визначив усіх хворих без хибно-позитивних результатів. Він базується на тому, як імунні клітини людини реагують на стрес.

Лабораторія використала «наноелектронний» аналіз. Він вимірює незначні зміни, які вказують на здоров'я плазми крові та імунних клітин. Технологія використовує тисячі електродів, які створюють електричний струм всередині камери із зразком крові. В камері плазма та клітини зустрічаються зі струмом, змінюючи напрям його руху. І зміна електричної активності пов'язана зі здоров'ям зразка. Зміни струму свідчать про зміни у клітині: чим більша зміна струму, тим більша вона і на клітинному рівні.

До клітин додають сіль, і через це вони «відчувають» стрес. Після цього до зразка застосовують струм. Якщо клітина не здатна обробляти напругу, що утворилась, у результатах тесту буде видно чіткий «сплеск», як у пацієнтів з втомою. У здорових людей дані будуть рівномірними. Це наочна демонстрація того, як імунні клітини обробляють стрес. Порівняння здорових зразків із хворими може точно визначити, який зі зразків належить людині із хронічною втомою.

Команда зауважила, що такий тест можна використати і для визначення ефективності лікування. Наприклад, до зразка крові додають препарат, який потенційно може допомогти у лікуванні втоми, а за результатами аналізу буде видно, чи успішно він виконує цю задачу.

Наразі лабораторія працює над тим, щоб їх діагностичний метод схвалили як повноцінний клінічний аналіз. Також вони шукають ліки, що змогли б використовуватись для терапії пацієнтів із синдромом хронічної втоми, і вже мають одного «кандидата».

А поки наші медичні лабораторії не можуть запропонувати аналізи для виявлення хронічної втоми, нагадуємо, що краще попередити хворобу, ніж виявляти та лікувати її. Тож бережіть своє здоров'я: дихайте чистим повітрям, пийте багато води (стільки скільки потребує саме ваш організм), проходьте медогляд та не виснажуйте себе великою кількістю роботи (особливо, якщо вона - причина вашого стресу). Вона нікуди не втече, а от повернути здоров'я важко!


Додаткова літературка (статті, що були використані у нашому огляді):
* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2766938/
** https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5301046/
*** https://med.stanford.edu/news/all-news/2019/04/biomarker-for-chronic-fatigue-syndrome-identified.html
20.06.19
Вплив спорту на мозок або чи корисно займатись у спортзалі кожного дня?
У наш час модно піклуватись про стан свого здоров'я та підтримувати спортивну форму. Здорове харчування та спортивні заходи стали популярною темою у соціальних мережах та на телебаченні. Про харчування дієтологами написано сотні книг та складено безліч програм, серед яких кожен знайде щось до вподоби. Спорт — не така вже й однозначна складова здорового способу життя, і це викликає багато питань. Чи корисно ходити до спортзалу кожен день? Які вправи менш травмонебезпечні? Чи впливає спорт лише на фізичне здоров'я? У даній статті ми розкриємо, як спорт впливає на людський мозок.

У цьому році на симпозіумі з когнітивних нейронаук у Сан-Франциско нейробіологи з усього світу обговорювали результати своїх досліджень впливу фізичної активності на когнітивні здібності*. На конференції Мішель Восс представила доповідь про цікавий вплив тренувань на пам'ять людини.

Попередні дослідження тварин із застосуванням моделі бігової доріжки показали, що легке фізичне навантаження збільшує нейрональну активність гіпокампу – ділянки лімбічної системи, що здебільшого відповідає за процеси, пов'язані з пам'яттю. Також вправи сприяють утворенню нових нейронних зв'язків у цій області, покращуючи продуктивність просторової пам'яті.

Для того, щоб дослідити, як довго треба тренуватись для досягнення ефекту, Восс та її колеги з Центру нейробіології навчання та пам'яті у Каліфорнії застосували незвичне поєднання – воркаут та фМРТ-дослідження. Особливо команду цікавило, як можна покращити когнітивні здібності людей похилого віку. Середній вік їх 34-х добровольців склав 67 років.

Учасники крутили педалі на велотренажерах упродовж 20-ти хвилин. Цього часу було достатньо для того, щоб вони спітніли і трохи втомились, але могли спокійно розмовляти. До та після вправ добровольці проходили сканування мозку за допомогою фМРТ та виконували тести для перевірки пам'яті, що включали в себе згадування попередньо побачених обличь. Також ці тести провели на наступний день після 20-хвилинного «заїзду». Одразу після вправи добровольці краще запам'ятовували обличчя та швидше виконували завдання, які до цього називали складними. Сканування фМРТ також виявило посилення зв'язків у мозку.

Після цього учасників розділили на дві групи: добровольці з першої тренувались тричі на тиждень по 50 хвилин, у другій групі люди витрачали на воркаут лише 4 хвилини на день. Через три місяці активність мозку та пам'ять добровольців знов перевірили за допомогою тих самих тестів. Результати фМРТ показали зміни, подібні до тих, що виявили у перший день дослідження. Проте, ті, хто приділяв тренуванням більше часу, показали кращі результати у тестах із запам'ятовуванням обличь, ніж ті, хто займався лише 12 хвилин на тиждень.

Крім того, Мішель помітила одну цікаву закономірність. Люди, результати тестів яких значно покращились після 20-хвилинних занять на велотренажері, мали подібні зміни у мозку та поліпшення пам'яті і після трьох місяців. Але, якщо у обстежуваних посилення пам'яті у перший раз було незначним, то й надалі зміни відбувались повільно. Тобто, фізичне навантаження не однаково ефективне для всіх людей похилого віку. Але ці результати є попередніми, і їх інтерпретація потребує подальших досліджень.

Багато наукових статей описують вплив фізичних навантажень на когнітивні функції мозку. Вправи (зазвичай ті, що ми називаємо "кардіо" - плавання, ходіння, велосипедні вправи) покращують кровообіг та насичують мозок "додатковим" киснем. Крім того, вони провокують синтез фактору росту нейронів -BDNF, що грає ключову роль у формуванні нових нейронних мереж та закріпленні існуючих. При цьому не обов'язково виснажувати себе до нестями. Ще у 2006-му році вчені Фред Гейдж та Генрієтта ван Прааг довели, що біг у легкому темпі чи проста прогулянка стимулюють ріст нових нейронів у гіпокампі - ділянці, що відповідає за пам'ять**.

Чому фізичні навантаження не впливають на когнітивні процеси всіх людей без винятку? Це пояснюється генетичними факторами та особливостями фізіології кожної людини, але здебільшого головну роль відіграє спосіб життя. Але, навіть якщо воркаут не вплине на ваше запам'ятовування, це не привід нехтувати ним. Адже помірні фізичні вправи точно корисні для вашого тіла та самопочуття.


Додаткова літературка (статті, що були використані у нашому огляді):
* https://www.cogneurosociety.org/mycns/?mtpage=invited_symposia
** https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360197/
*** "Пластичність мозку" Дойдж Норман. Глава 10. Омоложення. Відкриття нейрональної стовбурової клітини та уроки зі збереження мозку


18.06.19
Ще один мозок?
Про "мозок" у кишечнику.
Нервова система керує кожним органом нашого тіла. Ми багато знаємо про її складові – спинний та головний мозок, нервові закінчення, органи чуття, нейрони. Але що як це не все? Ще один "мозок" знаходиться в неочікуваному місці – кишечнику! Коли Майкл Гершон, професор Колумбійського інституту, заявив про це, його колеги-науковці сприйняли його як фантаста. Проте на сьогодні, завдяки наполегливій праці професора, вже існує нейрогастроентерологія – наукова дисципліна, що вивчає «кишковий мозок». Поділимось з вами деякими цікавими фактами.

Ще один мозок?

Ця частина нервової системи – комплекс нейронів під шаром тканини, яка вистилає шлунково-кишковий тракт (ШКТ). Клітини цього комплексу «спілкуються» через нейромедіатори (ацетилхолін, серотонін та інші) – речовини, які передають сигнали між нейронами. Цікаво, що переважна більшість генів у ДНК нейронів головного мозку, що забезпечують утворення нейромереж, зустрічаються і у «кишковому». Через це він може працювати автономно, регулюючи скорочення кишечника та виділення його ферментів[1].

Настрій кишечника

Пам'ятаєте рекламу, у якій жінки стають щасливими лише випивши йогурт? У ній є доля правди. Звісно, не обов'язково пити якийсь конкретний йогурт, достатньо будь-якого продукту з молочнокислими бактеріями. Доктор Крістен Тіліш та її колеги з Центру нейробіології стресу у Каліфорнії провели масштабний експеримент, що доводить вплив мікрофлори ШКТ на наш настрій [2]. У ньому здорові жінки випадково були розподілені на три групи: у першій вживали молочні продукти з пробіотиками (живими молочно-кислими та біфідобактеріями), у другій – звичайні молочні продукти, у третій – нічого з цього.

До та після місячного вживання цих продуктів за допомогою фМРТ вчені дослідили реакцію жінок на емоційні зображення облич. Виявилось, що учасниці з першої групи краще розпізнавали людські емоції, а активність їхнього мозку у стані спокою була відмінною від тої, що спостерігалась в інших двох групах.

Дослідження на тваринах демонструють, наскільки важлива мікрофлора для нашого здоров'я. Миші, у яких штучно «прибрали» мікрофлору (мікробіоту), проявляли ознаки тривоги. Їх родичі, в яких мікрофлора була у порядку, відчували себе краще. Жевієр Браво, який керував цим дослідженням, зробив висновок, що пробіотики можуть бути хорошим допоміжним засобом під час терапії депресивних станів [3]. Тож, мікроби кишечника впливають не тільки на травлення, а й на стан головного мозку.

Неочікуваний зв'язок

Дослідження організму дітей з аутизмом показали, що більшість з них зазвичай мають проблеми із кишечником. У травні цього року дослідники з RMIT University під керівництвом професора Елізи Хіл-Ярдін відповіли на питання, чому це так [4]. Виявилось, що генна мутація, яка впливає на формування нейронних зв'язків у мозку та є першою знайденою причиною аутизму, також викликає дисфункцію в кишечнику.

Бактеріальний склад кишечника може мати зв'язок із ризиком набутої розумової відсталості – деменції. Такі висновки своїх досліджень представили вчені з Центру комплексного догляду та досліджень порушень пам'яті у Японії [5]. Команда дослідила склад мікробіоти 128 пацієнтів з порушеннями когнітивних здібностей та без вад розумової діяльності. Вони виявили, що бактеріальний склад кишечнику людей з деменцією відрізнявся від такого у здорових людей. І, хоча дослідження попереднє, його автор, Наокі Садзі припускає, що бактерії кишечника можуть допомогти у профілактиці деменції у людей старшого віку.

Отже, питання «як працює мозок» наразі стосується не лише головного та спинного мозку. З кожним новим дослідженням підтверджується важливість «мозку» у кишечнику. Більше того, його нервові властивості залежать від мікрофлори не менше, ніж травлення. А поки ми чекаємо на нові відкриття у нейрогастроентерології, не забувайте піклуватись про своє здоров'я.


Додаткова літературка (статті, що були використані у нашому огляді):
[1] https://www.rmit.edu.au/news/all-news/2019/may/five-things-brain-gut
[2] https://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(13)00292-8/abstract
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3179073/#__ffn_sectitle
[4] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/aur.2127
[5] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-01/aha-it012519.php
12.06.19
Як просунуті черниці з Меріленду допомогли нейронаукам в розумінні механізмів розвитку нейродегенеративних захворювань та адаптивних можливостей мозку?
Все набридло — піду в монастир!

Цей вираз часто можна почути від стомлених нескінченою важкістю буденності людей в хвилини розпачу. Передбачається, що в монастирі людина відмежується від цього буремного світу і зануриться у щоденне служіння високій ідеї та спілкування із Богом. Та сучасні черниці мало нагадують персонажів з класичної літератури, і вже точно не відповідають заяложеним кліше про відсторонених від реального світу осіб.

Ця історія про те, як просунуті черниці з Меріленду змогли допомогти нейронаукам в розумінні механізмів розвитку нейродегенеративних захворювань та адаптивних можливостей мозку.

Отже, що важливого ми дізналися про мозок завдяки черницям?

З точки зору вченого, черниці являють собою майже ідеальну групу для дослідження. В реальному світі дуже важко знайти відносно однорідну групу, а в монастирі: особи однієї статі, однієї вікової групи (як правило), що впродовж тривалого періоду часу мають подібний харчовий раціон, режим дня, перебувають в одних і тих же кліматичних умовах, не зловживають алкоголем та тютюном, мають схожі інтереси та спосіб життя.

Оцінивши всі переваги проведення такого дослідження, доктор Девід Сноудон, який у 80-х роках займався масштабними дослідженнями факторів, що впливають на розвиток хвороби Альцгеймера в США, звернувся до осередків сестер-монахинь Нотр-Даму з проханням взяти участь в проекті. Сам орден шкільних сестер Нотр-Даму був заснований у Баварії, проте в Північній Америці є велика кількість його осередків, і пілотний проект стартував в штаті Кентуккі.

Для участі в дослідженні відбирались усі особи старше 75-річного віку, які мали регулярно проходити стандартну батарею тестів для оцінки стану когнітивних функцій та фізичного розвитку, генетичний аналіз та дати згоду на дослідження свого мозку після відходу у вічність. Не зважаючи на деяку упередженість релігійних осередків до науковців, черниці із Кентуккі масово відгукнулися на прохання вчених і 98% з тих, хто підходив за умовами включення в групу, заповідали свій мозок для шляхетних наукових цілей! Така підтримка науки черницями була неочікувана навіть для самих дослідників. В результаті в дослідженні, що стартувало в 1991 р. взяли участь 678 черниць, деякі сестри-довгожительки пройшли 14 етапів, три сестри живі й досі беруть участь у проекті.

Одна з учасниць, яка за розповідями очевидців, перша наважилась на участь в експерименті, сестра Мері — користувалась великим авторитетом в своєму приході, і власним прикладом заохотила інших сестер також послужити науці. Її історія особливо вразила вчених.

Сестра Мері прожила 101 рік, фактично до кінця перебуваючи в ясному розумі і орієнтації у всіх сучасних подіях. Вона прийшла до монастирю в Балтіморі в 14 років, маючи неповну 8-річну освіту, і з 19 років викладала в середній школі аж до 77-річного віку. З цього часу вона почала працювати не повний день, і продовжила викладати математику до 84 років. Впродовж 22 років сестра Мері вчилася під час літніх канікул, щоб надолужити недостатній рівень освіти, і завдяки таким літнім сесіям отримала диплом про вищу освіту в 41-річному віці. Навіть після виходу на пенсію у 84 років вона продовжувала вести активний спосіб життя в межах свого духовного осередку, вчила молодших монахинь, дуже багато читала, цікавилась науковими відкриттями, і була безперечним духовним лідером в своєму приході.

І звісно, вона також проходила тестування оцінки когнітивних функцій, стандартне для осіб похилого віку. Останнє тестування "Mini-Mental State Examination" вона пройшла в 101-річному віці, і показала результат 27 балів (норма 24-30 балів). При врахуванні віку сестри та рівня освіти її передбачуваний вченими результат за цією шкалою мав бути від 8 до 11 балів.

Загалом рівень пам'яті, логічних суджень, уваги сестри Мері був значуще кращий за більшість інших учасниць тестування, що мали 85 років. Звісно, що такий приклад активного і жвавого розуму в 100 років надихав багатьох інших сестер, і вчених, які очікували згодом побачити, в чому ж секрет такої відмінної роботи мозку.

Коли сестра Мері померла, дослідники детально вивчили її мозок, і їх подиву не було меж — морфологія мозкустаренької вказувала на значні порушення, характерні для пізніх стадій хвороби Альцгеймера (ХА). В мозку черниці, який на момент смерті важив всього 870 грам, виявили дуже високий рівень нейрофібрилярних клубків та амілоїдних бляшок, характерних для патогенезу ХА, судини мозку місили велику кількість атеросклеротичних бляшок. Тобто мозок монахині виглядав дуже хворим, але при цьому він якимось дивним чином продовжував забезпечувати жвавий та ясний розум старенької.

Подібні результати були отримані і в інших (біля 30% із загальної кількості) черниць-учасниць дослідження. Такий перебіг хвороби Альцгеймера назвали асимптоматичним, а отримані дані дозволили вченим сформулювати поняття "когнітивного резерву" — явище, яке пояснювало б прогалини між патологічними мозковими погіршенням та нормальним перебігом когнітивних функцій. Сучасні дослідження намагаються ідентифікувати ті фактори когнітивного резерву, які дозволяють мозку справлятися із своїми завданнями, не зважаючи на прогресуючу хворобу.

Власне про них ми детальшіше поговоримо на лекції про когнітивний резерв 19-го червня. В якості спойлера, один з факторів, що мав відношення до результатів когнітивних тестів черниць, був знайдений при аналізі автобіографічних творів, що монахині написали ще у 20-річному віці: стиль написання та характер узагальнень мав значення! Тому, радимо знайти свої шкільні твори перед відвідуванням лекції, можливо вони привідкриють завісу таємниці щодо вашого старіння :-)
При написанні матеріалу використовувалися наступні статті та джерела:
https://ssnd.org/ministries/nun_study/
Iacono D, Markesbery WR, Gross M, et al. The Nun study: clinically silent AD, neuronal hypertrophy, and linguistic skills in early life. Neurology. 2009;73(9):665–673.
Aging and Alzheimer's Disease: Lessons From the Nun Study. David A. Snowdon. The Cerontologist. 1997. Vol. 37, No. 2,150-156.

By Viktoria Kravchenko
9.06.19
Про безсоння і не тільки ;)
Напевно, в кожного було відчуття, ніби у минулому щось треба було зробити інакше. Це відчуття переслідує вдень та заважає спати вночі. Від поганих спогадів іноді складно позбавитись, і вони часто повертаються до людини, щойно та лягає у ліжко. У квітні цього року у журналі Brain вийшла стаття, що детально описує зв'язок між негативними спогадами та порушеннями сну [1].

Близько 7% жителів Європи страждають на безсоння – воно є другим за розповсюдженістю психічним розладом. Дивовижно, але генетичний зв'язок безсоння з іншими розладами сну не такий значний, як прив'язаність безсоння до тривожного розладу.

Такий висновок зробила команда вчених з США та різних європейських країн, проаналізувавши геноми аж 1,33 млн людей, що страждали на безсоння. Ці результати були опубліковані у березні 2019 року в журналі Nature Genetics [2].

Здавалось би, сама назва «безсоння» потребує виявлення лише проблем із циклом сну. Насправді ж для того, щоб поставити діагноз, лікарю треба враховувати і різноманітні скарги на самопочуття упродовж дня. Це можуть бути, наприклад, перепади настрою, депресивні епізоди, раптове відчуття страху перед звичними речами тощо. Такі симптоми пов'язані із тривожним розладом та у рівному ступені можуть відноситись і до безсоння.

Ми знаємо, що під час нічного сну спогади "переходять" з короткотривалої пам'яті у довготривалу. Але це не єдиний процес, що протікає у мозку у цей час. Вночі негативні спогади поступово втрачають своє емоційне забарвлення. Наприклад, якщо ви пережили якийсь неприємний випадок вдень, до моменту, коли ви опинитесь у ліжку, згадування його буде знов і знов викликати ті самі неприємні емоції, що ви відчували безпосередньо під час випадку. Після сну ж, "негативне забарвлення" спогаду пригнічується. А через декілька діб ви й взагалі можете згадувати цей випадок з посмішкою. Це означає, що нейронна мережа цього спогаду, більше не пов'язана із лімбічною системою – ділянкою, що відповідає за емоційні реакції. Таким чином мозок сам позбавляє себе від шкідливого стресу – дистресу. У цьому контексті вираз «переспати з цим, щоб забути» набуває справжнього сенсу.

Що ж не так з цією системою у людей з безсонням? Рік Воссінг та його колеги дослідили це за допомогою візуалізації мозку методом функціональної МРТ. Команда відібрала 30 людей, що не мали проблем зі сном, та 27, що страждали на безсоння. Для початку вчені попросили добровольців заспівати у караоке з навушниками, що не дозволяли досліджуваним попередньо почути свій голос та "налаштувати" тон. Після цього добровольцям давали послухати запис, одночасно реєструючи реакцію їх лімбічної системи у томографі.

Запис із "неналаштованим" голосом включили добровольцям у той самий день. В обох групах учасники відчували сором за свій спів, про що свідчила активність лімбічної системи під час прослуховування. На наступний день досліджуваним включили той самий запис, і саме тоді дослідники побачили різницю. Люди з контрольної групи, які мали повноцінний нічний сон, вже не відчували сорому за свій вчорашній виступ. У той же час, лімбічна система тих, хто мав безсоння, реагувала так само активно, як і минулого дня.

Раніше вчені шукали причини безсоння в областях мозку, що регулюють сон, проте, завдяки цьогорічному дослідженню, ця думка змінилась. Команда Воссінга припустила, що причини безсоння знаходяться у нейромережах, що регулюють емоції. Гени нейронів цих мереж не активуються належним чином, як це звичайно трапляється під час «швидкого сну» — фази, коли людина бачить сни. Це замкнуте коло: неспроможність мозку нейтралізувати негативні емоції спричиняють безсоння, а відсутність повноцінного сну не дозволяє мозку включити механізм їх нейтралізації.

Звісно, подальші дослідження наблизять дослідників до виявлення першопричини безсоння. Але майте на увазі, що ніч створена для сну, а сон добре освіжає голову. Якщо ж безсоння вже докучає вам, спробуйте навідатись до лікаря та виявити його причини.


Детальний опис досліджень у цих статтях:
[1] https://academic.oup.com/brain/article/142/6/1783/5477778
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30804565


5.06.19
Чи можлива рання діагностика психічних хвороб?
Психічні хвороби довгий час залишались таємницею. Їх походження списували на втручання демонів чи будь-яких інших надприродних сил. Такі упередження гальмували розвиток лікування психічно хворих довгий час. Зараз же ми точно знаємо, що джерело шизофренії, біполярного розладу чи будь-якої іншої «хвороби душі» – мозок. Проте, наука не завжди може дати точну відповідь, як вчасно виявити їх та провести профілактичні заходи.

Понад 100 мільйонів людей по всьому світу страждають на шизофренію або біполярний розлад, які характеризуються періодами галюцинацій, марень та сплутаності думок. Обидві хвороби пов'язані з надлишковим синтезом нейромедіатору дофаміну – ключового регулятору пошуку винагороди, емоційних реакцій, руху та процесів навчання. Наразі ефективні ліки існують, проте, вони часто мають такі побічні ефекти як апатія, збільшення ваги, неконтрольовані рухи. А ефективних біомаркерів для раннього виявлення та відстеження цих хвороб на сьогодні, на жаль немає.

Ефективність антипсихотичних (тих, що регулюють психічні функції) препаратів, які застосовуються для лікування цих хвороб, насамперед, пов'язана з їх здатністю блокувати процеси, пов'язані з дофаміном. Однак, точний механізм, за яким мозок починає виробляти надлишок цього нейромедіатору, (призводячи, наприклад, до галюцинацій) невідомий. Автор дослідження на цю тему, доцент науково-дослідницького інституту Ван Адель Вівіан Лабрі, стверджує, що тепер у науки є біологічне пояснення, яке допоможе у вирішенні цієї проблеми*.

Лабрі та її колеги знайшли набори генів, що відповідають за підсилення вироблення дофаміну. Таке підсилення супроводжується також зменшенням кількості зв'язків між нейронами - синаптичним пурінгом. У здорової людини синапси поєднують нейрони між собою та відповідають за «міграцію» інформації між ділянками мозку та всього тіла. У результаті порушення взаємодії синапсів відбувається катастрофічний зсув в організації та хімічному балансі мозку, що і є причиною такого симптому як психоз.

Команда дослідила велику кількість зразків ДНК людей, хворих на шизофренію та біполярний розлад, та порівняла їх з ДНК здорових людей. Виявилось, що люди з шизофренією, мають тоншу кору з меншою кількістю синапсів, у порівнянні зі здоровими. Результати цього дослідження пояснюють, чому саме: через епігенетичні відмінності - спадкові зміни не пов'язані з перебудовою самої послідовності ДНК. Аналіз зразків показав, що у людей, хворих на шизофренію, підвищений синтез білку С4 через особливу структурну форму його гену. Цей білок бере участь у видаленні "непотрібних" синапсів, а його кількість в організмі різних людей варіюється. Надлишковий його синтез у мозку призводить до масового видалення синапсів та зменшення нейронних мереж.

Крім того, причетний до С4 енхансер - ділянка ДНК, яка "дає добро" на синтез білку на основі генетичної інформації - контролює також синтез гідроксилази тирозину. Цей фермент залучений до синтезу дофаміну. Якщо сам фермент синтезується у надлишку, вироблення дофаміну також перестає регулюватись, а сам дофамін у надмірній кількості надходить до мозку. Тобто, молекулярні зміни в одній ділянці ДНК можуть пояснити одразу два фактори психозу: надлишок дофаміну та порушення роботи синапсів.

Важливо зауважити, що патологічні зміни відбуваються саме у роботі геному, а не в його інформації. Тобто самі гени зберігають правильні дані про білки та їх синтез, але через оточуюче середовище, проблеми під час ембріонального розвитку чи спосіб життя, клітини будуть змінювати порядок, за яким проходять біохімічні процеси в організмі. І, здавалось би, нейрони продукують потрібні білки з правильною структурою, але все ж щось пішло не так - кількість цих білків. Такі зміни теж можуть передаватись від батьків дітям, але вірогідність значно менша, ніж при передачі генетичних захворювань**.

Вчені провели масштабну роботу, створюючи контрольні групи за різними ознаками: статтю, етнічною приналежністю, історією лікування та способом життя. Результати також були посилені попередніми дослідженнями моделей шизофренії та біполярного розладу. Результати дослідження надають можливість сподіватись не тільки на ранню діагностику цих захворювань, а й на розробку більш ефективної терапії.

Сподіваємось, скоро отримані дані дозволять людям з психічними розладами вести більш повноцінне життя, а здоровим людям — не відштовхувати їх від себе.


Детальний опис досліджень у цих статтях:
*https://www.nature.com/articles/s41467-019-09786-7
**https://www.whatisepigenetics.com/fundamentals/

31.05.19
Що насправді лікує депресивний розлад, і яке відношення до цього має сам мозок?
Усі принаймні трохи знайомі з відчуттям, коли нічого не хочеться робити, а все навколо здається безбарвним та нудним. Інколи таке відношення до світу – звичайна втома. А іноді – це симптом дуже серйозного депресивного розладу. Відколи наука дізналась про цю хворобу, вчені винаходили все нові і нові способи її лікування. Але депресія, вона у голові, тож, може й ліки знаходяться там?

Великий депресивний розлад – стан, що значною мірою знесилює людину. Він є першим серед факторів ризику самогубства та забирає у хворого велику кількість років життя. Часто ефективність стандартних антидепресантів недостатня. Тим же, хто відчуває покращення від лікування, воно допомагає із великою затримкою у часі. Крім того, в клінічній діагностиці депресії та методах лікування на даний час бракує біомаркерів – речовин, що можна використати у якості індикаторів депресивного стану.

Наразі існує велика кількість антидепресантів, серед яких і кетамін. Він швидко знижує депресивні симптоми навіть після одноразового внутрішньовенного введення. Проте, незважаючи на його ефективність для одних пацієнтів, інші не відчувають його лікувального ефекту. Вчені взялись за цю справу і виявили, що кетамін провокує каскад реакцій всередині мозку, які сприяють утворенню нових нейронних мереж. Проте, він швидко розповсюджується організмом і також швидко виводиться з нього.

У 2016-му році вчені з Університету Данді виявили антидепресантний ефект ЛСД (диетіламід лізергінової кислоти). Своє дослідження вони опублікували у Journal of Psychopharmacology*. Результати їх пошуків показали, що психоделіки (до яких відноситься також ЛСД) впливають на активність дефолтних систем мозку. Ці системи часто пов'язують із згадуванням минулого та переживаннями про майбутнє. Під час дії ЛСД пацієнти менше зациклювались на неприємних спогадах та негативному сприйнятті самих себе. Вчені відмітили, що головною задачею у боротьбі з депресією є фокусування пацієнта на теперішньому часі.

Доцент Томі Рантамакі та його команда Факультету Фармакології в Університеті Хельсінкі** нещодавно продемонстрували, що оксид нітрогену або «звеселяючий газ» сприяє активації кори головного мозку у гризунів: повільна електрична активність в корі гризунів збільшується під час введення газу. Причому, ефект спостерігається тоді, коли сам газ вже виведений з організму. Дослідники припустили, що ці мозкові хвилі (які, до речі, типові для глибокого сну) пов'язані з сигнальними шляхами, що утворюють нові зв'язки у мозку, та важливі для антидепресантної дії кетаміну.

Що кажуть нам ці результати? А те, що основний компонент полегшення симптомів депресії насправді – процеси обміну речовин у мозку. Ліки лише стимулюють процеси, які сприяють покращенню самопочуття, тому навіть після виведення кетаміну чи «звеселяючого газу» мозок продовжує лікуватись самостійно. Це схоже на кидання каменю у воду. Після того, як він вже зануриться, хвилі від його удару ще продовжують розходитись деякий час. Для мозку ці «хвилі» можуть бути навіть важливіші за сам «камінь».

На думку Яака Панскеппа, американського нейробіолога, симптоми депресії є наслідком порушення балансу між двома ключовими поведінковими системами мозку – системою пошуку та системою паніки. Патологічна активність системи паніки призводить до страху перед майбутнім та гальмування пошукової активності. Психоделіки можуть збільшувати активність системи пошуку і тимчасово зменшувати симптоми, а далі вже мають місце "хвилі на воді".

Боротьба людства з депресією продовжується. І, незважаючи на велику кількість відкриттів, досліджень та винайдених речовин, єдиним, що справді перемагає її, залишається сам мозок.

P.S. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я!Детальний опис досліджень у цих статтях:
* https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0269881116628430?rss=1
** https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs12035-018-1364-6


30.05.19
Як наш мозок "здобуває" нові навички?
Людський мозок – унікальний орган з унікальними властивостями, однією з яких є пластичність – здатність мозку адаптуватись і змінюватись в залежності від того, що нас оточує, та якими нейронними мережами ми "користуємось". Ця властивість є основою навчання та здобуття нових навичок. І на практиці кожен з нас знає, що навчитися чомусь простіше, якщо до цього ми вміли робити щось схоже.

Прагнучи відкрити основні обмеження пластичності мозку, дослідники з інституту Caltech у Каліфорнії виявили, що навчання справді проходить легше, коли наші нейронні мережі до цього "запам'ятали" аналогічну чи споріднену навичку*. Наприклад, професіональному гравцю у теніс набагато легше навчитися грати у бадмінтон, аніж у футбол. Це пояснюється тим, що існуюча структура нейронів обмежує області, у яких ми можемо здобути навички за короткий час.

Дослідження було орієнтоване на ділянку мозку, яка називається передньою інтрапарієтальною корою (ПІП). Ця область регулює наміри людини, зокрема намір рухатись. Наприклад, коли ви простягаєте руку, щоб взяти об'єкт, спочатку ПІП кодує ваш намір ворухнутися, а потім вже моторні ділянки виконують цю дію. Під керівництвом доктора Софії Сакеларіді та наукового співробітника Василіоса Крістопулуса команда працювала з дорослою жінкою, усі кінцівки якої були паралізовані. В її ПІП імплантували мініатюрні електроди, що дозволяють керувати системою інтерфейсу мозок-машина (BIM). Електрод вимірює нейронну активність ділянки, у яку вбудований, та направляє інструкції до комп'ютера. Таким чином учасник дослідження може керувати курсором на екрані, просто думаючи про його переміщення.

Досліджуваній жінці продемонстрували екран, на якому у випадковому порядку підсвічувались нижня чи верхня області. Вона повинна була подумати про переміщення свого паралізованого правого зап'ястка так, наче ним вона рухає курсор зі свого початкового положення до виділеного положення. BIM зчитував її «нейронний намір» та відповідно переміщав курсор.

Нейрони учасниці по різному активувались в залежності від того, думає вона про переміщення курсору вверх чи вниз. Коли вона «рухала» курсором у тому чи іншому напрямку, активувались нейронні мережі, що були специфічними для цієї дії (нейрони «руху вгору» та «руху вниз»). Спочатку електроди були налаштовані так, щоб курсор рухався в точності так, як подумає жінка: вона думає про переміщення курсору вгору – він рухається туди. Потім дослідники змінили зв'язок між нейронною активністю та рухом курсору. Тепер, коли учасниця думала про переміщення курсору вгору, він рухався вниз і навпаки. У деяких випадках досліджувана змогла пристосуватися до змін, і вчені хотіли знати, як саме відбувалось це коригування. Може, це не нейронні мережі змінили свої налаштування, а сама учасниця навчилась «рухатись» вниз, коли потрібно було переміститись вгору?

Багато користувачів комп'ютерів мали досвід з аналогічними адаптивними когнітивними стратегіями. Наприклад, на миші від Apрle користувач повинен рухати пальцями вгору, щоб прокрутити сторінку вниз, а на миші від Windows напрямок є протилежним. «Навичка» переміщення руки однакова в обох випадках, але людина повинна адаптуватись до різних відображень.

Дослідники виявили, що адаптація до змін не була наслідком перебудови нейронних мереж «руху вгору» та «руху вниз». Учасниця уявляла інший напрям руху курсора, щоб виконати завдання, тобто змінила свою когнітивну стратегію. Проте, ця стратегія спрацьовувала не кожен раз, і навіть це не спровокувало утворення нових моделей нейронної активності. Іншими словами, здатність до адаптації мозку жінки була обмежена налаштуваннями наборів нейронів. Тобто ступінь, до якої людина може навчитися певній навичці, обмежується вже існуючими нейронними зв'язками. Звісно, цей висновок слід розуміти так: чим менше наші знання та навички споріднені до того, чому ми хочемо навчитись, тим більше часу нам знадобиться для навчання.

Ніхто ніколи не казав, що навчання дається легко. Іноді, щоб навчитись гарно малювати чи розмовляти іноземною мовою треба витратити роки. Проте, якщо ви вже маєте якісь навички, чому б не спробувати розширити саме їх?
Підписуйтесь на наш телеграм-канал, щоб завжди першими читати цікаві статті та рекомендації >>>
28.05.19
Як використовувати VR з метою терапії?
Що ми знаємо про віртуальну реальність? Її найчастіше застосовують для розваги – повного занурення гравця в атмосферу ігрового процесу. Але насправді система VR – це набагато більше, ніж просто іграшка. Вона цілком здатна допомогти людству у вирішенні складних проблем, наприклад, лікування ментальних розладів[1].

Дослідники розробляють системи віртуальної реальності, які допомагають людям подолати фобії з 1990-х років. Але з тих пір можливості VR-терапії значно розширились з метою вирішення більш складних завдань: лікування соціальної тривоги, посттравматичного стресу та навіть тривоги, пов'язаної з параноїдальною шизофренією.

Клінічний кіберпсихолог з Університету Квебеку Стефан Бушар запевняє, що ключовим моментом ефективного лікування страхів є зіткнення з ними. Пацієнти, звісно, можуть стикатися зі своїми страхами у реальному житті чи навіть прокручувати страшні для себе події у голові, проте протистояння страхам у VR набагато простіше і може бути поетапним. Крім того, деякі фобії важко вилікувати шляхом реального зіткнення з об'єктами страху, і віртуальна реальність добре вирішує цю проблему. Наприклад, ветерани з посттравматичним розладом часто не можуть пригадати травмуючу подію у деталях, а VR допомагає з цим, щоб у подальшому терапія була ефективнішою.

Особливість віртуальної реальності у тому, що пацієнт завжди автоматично реагує на об'єкти страху, навіть якщо знає, що середовище навколо не є реальним. Це трапляється тому, що емоційний командний центр мозку (лімбічна система) реагує на стресові ситуації на декілька мілісекунд швидше, ніж це робить логіка. При зіткненні з віртуальним об'єктом фобії у пацієнтів зростає рівень гормону стресу кортизолу, збільшується частота серцевих скорочень, підвищується провідність шкіри. Такі висновки зробила Барбара Ротбаум, клінічний психолог з Університету Еморі в Атланті, коли ще на початку 90-х років разом зі своїми колегами досліджувала, як віртуальна реальність вплине на людей зі страхом висоти[2].

У квітні 2017 року дослідники з Канади та Франції під керівництвом Стефана Бушара розробили VR-системи для допомоги людям з соціальною тривожністю та обсесивно-компульсивним розладом. Для тривожних людей застосовували систему, в якій вони проходили через напружені соціальні ситуації (наприклад, співбесіду на роботу). З досліджуваних 17 проходили VR-терапію, 22 – типову терапію, яка включала розмови з незнайомими людьми. Решта не отримували ніякого лікування. До і після двотижневого курсу щоденних сеансів терапії за допомогою анкетування виявляли рівень страху (від 0 до 144 балів) добровольців. VR-терапія допомогла знизити страх у середньому на 33 бали, у той час як звичайна терапія – лише на 19. Тобто, результати показали, що терапія за допомогою віртуальної реальності щонайменше настільки ж ефективна, як і класична терапія. Статтю про дослідження було опубліковано у British Journal of Psychiatry[3].

Використовували VR і для терапії арахнофобії (страху павуків)[4]. З 97-ми досліджуваних половина отримувала віртуальну терапію, в якій вони поетапно проходили шлях від «мультяшних» павучків у чоботях до цілком реалістичних тарантулів. Друга половина отримувала звичайну терапію, суть якої полягає у тому, що учасники спочатку ловлять павуків стаканами, а потім вже намагаються тримати їх у руках. На початку лікування добровольці не могли навіть підійти до прозорої тари, де знаходився павук. Наприкінці ж «VR-пацієнти» могли стояти близько до тари та навіть покласти руки всередину неї, могли і доторкнутися павука, але на це їм знадобилось більше часу, аніж тим, хто проходив реальну терапію.

Кожен має якісь страхи, з якими нам доводиться боротися майже не щодня і одного разу все ж таки побороти. Але є люди, які відчувають величезний дискомфорт все життя – це люди із шизофренією. Велика кількість з них приймає антипсихотичні препарати, які не повністю допомагають побороти «голоси в голові». Дослідження канадських вчених, опубліковане у Shizophrenia Research, продемонструвало, як VR-терапія допомагає вирішити проблему таких залишкових галюцинацій[5]. В цій системі віртуальної реальності пацієнт створює аватар, який втілює набридливі голоси з галюцинацій. Цей аватар озвучує терапевт, заохочуючи пацієнта до наполегливого звернення до «голосу». З 19 досліджуваних четверо відмовились від участі під час першого сеансу, так як вважали метод занадто страшним. Решта 15 за шість щотижневих сеансів не тільки перестали боятися самої терапії, а й зазнали зниження загального галюцинаційного стресу.

Ми знаємо про те, як віртуальну реальність використовують для розваг, дизайну, навчання чи науки. Але, що ще важливо, науковці багато працюють над тим, щоб такі багатогранні VR-девайси допомогли хоча б частині населення з психологічними проблемами почувати себе краще. Ще у 2017 році в Канаді провели опитування практикуючих психотерапевтів з приводу використання ними віртуальної реальності. Трохи менше половини опитаних зазначили, що пробували використовувати VR-терапію, а 12% відповіли, що VR - методика, яку вони зараз застосовують у роботі з пацієнтами[6]. Сподіваємось, у найближчому майбутньому і для наших спеціалістів така методика стане звичною справою.


Літературка для тих, хто хоче ще глибше зануритись в атмосферу цих досліджень:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29376669
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7694917
[3]https://www.cambridge.org/core/journals/the-british-journal-of-psychiatry/article/virtual-reality-compared-with-in-vivo-exposure-in-the-treatment-of-social-anxiety-disorder-a-threearm-randomised-controlled-trial/D541B09E2FF234FA82A7001AB44E3989
[4] http://su.diva-portal.org/smash/record.jsf?pid=diva2%3A1160888&dswid=7777
[5] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0920996418301087
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28816511
26.05.19
Наскільки онлайн-спілкування відрізняється від «офлайнового» і як воно впливає на наше соціальне життя?
Людина – соціальна істота, і тому їй потрібне спілкування з іншими людьми. Раніше (кількасот років тому) знайомства, закоханість та дружба давалися нелегко, що вже й казати про спілкування з далекими родичами з інших країн: кінна пошта, голуби, листи через моря та океани - це займало багато часу та значно ускладнювало підтримку дружніх стосунків на відстані. Зараз все це стало можливим через будь-який гаджет, що має доступ до Інтернету та хоча б один встановлений додаток соціальної мережі. Та наскільки онлайн-спілкування відрізняється від «офлайнового» і як воно впливає на наше соціальне життя?

Протягом останнього десятиліття частина соціальних взаємодій, що відбуваються у Фейсбуці, Твітері чи Інстаграмі різко зросла. Соціальні мережі тепер тісно пов'язані і з офлайн-світом, потенційно впливаючи на реальні події. Наші мотиви до використання соціальних мереж у цілому подібні до інстинктивних бажань, що лежать в основі взаємодій у «реальності». Адже люди звертаються до соціальної мережі, щоб обмінюватись інформацією та ідеями, а також отримувати соціальну підтримку та дружнє ставлення. Чи дійсно віртуальні взаємодії залучають людський мозок аналогічно до реального спілкування, залишається предметом дискусій останніх років.

Для дослідження нейровізуальних кореляцій онлайн та офлайн спілкування [1] Ріота Канаї та його команда з Інституту Когнітивної Нейронауки у Лондоні зібрали дані про соціальне життя у мережі (тобто кількість друзів у Фейсбуці) та за її межами у 125 учасників. Вчені виявили: наскільки великою буде кількість друзів у реальному житті та на сторінках соціальних мереж можна передбачити за розміром мигдалини (більший розмір = більше друзів). Ця структура мозку є ключовою для соціального пізнання. Результати даного дослідження стали потужним прикладом перетину між онлайн та офлайн соціальним життям у людському мозку.

Однак, автори також виявили, що об'єм сірої речовини в інших ділянках мозку (зокрема, у задніх відділах середньої скроневої звивини, верхній скроневій борозні та правій енторіальній корі) був позитивно пов'язаний із загальною кількістю друзів у Фейсбуці, але ніяк не відносився до кількості постійних контактів у реальному житті. Це свідчить про те, що певні унікальні аспекти соціальних медіа впливають на процеси формування нових зв'язків у мозку там, де «реальний світ» ніяк на них не діє. Наприклад, у соціальній мережі ми створюємо велику кількість нетривалих соціальних зв'язків, і нам потрібно запам'ятати пари "ім'я-фото". Друзі у соцмережах — це не завжди ті, з ким ми спілкуємось. Вони можуть просто "висіти" у нашому списку, але ми все одно запам'ятовуємо їх аватар та нікнейм. В реальному житті така кількість асоціацій не потрібна, оскільки ми або спілкуємось з людиною, або ні. Оскільки асоціація імені з обличчям керується правою енторіальною корою, можна пов'язати збільшення зв'язків у ній із частим використанням соціальних мереж та великою кількістю онлайн-друзів або підписників. Адже у Фейсбуці чи Інстаграмі, ми регулярно передивляємось різні фото і асоціюємо їх зі своїми знайомими, навіть якщо не контактуємо з ними взагалі.

Ключова відмінність у тому, як мозок обробляє реальне та онлайнове спілкування – це унікальна здатність «утримувати» та одночасно взаємодіяти з мільйонами контактів. Проте, мозок сам створює обмеження на кількість можливих контактів. Емпіричне тестування цього припущення показало, що у реальному світі людина має близько 150 знайомств, які розподілені ієрархічно за своєю важливістю (наприклад, один найкращий друг, три близьких, п'ять товаришів і так далі). Нещодавні дослідження виявили: користувачі соціальних мереж (та навіть онлайн-ігрових платформ) також мають соціальну ієрархію онлайн. Цінніших онлайн-знайомств завжди менше, ніж загальна кількість підписників, і зазвичай вони перетинаються із реальними. Ми можемо продивлятись чиїсь фото і сторіз, але бути з ним друзями чи навіть просто знайомими. Соціальні зв'язки, сформовані в онлайн-світі, впорядковуються і фільтруються так само, як і реальні, та мають обмеження у своїй кількості [2].

У людському мозку відбувається обмеження соціального пізнання, навіть за умов величезного потенціалу Інтернету. Наприклад, коли людина намагається в реальному світі взаємодіяти з більш ніж трьома особами одночасно, увага обмежується. Те ж саме стосується і спілкування в Інтернеті, навіть якщо він надає надприродні можливості зробити це. Другий механізм – обмеження часу. Найбільш очевидно, що люди, «виділені» як важливі, потребують від нас більших інвестицій часу, через що інші «відступають» від спілкування з нами, навіть в Інтернеті.

Нейрокогнітивні реакції на соціальні взаємодії в Інтернеті мають схожість з явищами реального спілкування. Соціальні медіа безпосередньо кількісно оцінюють наш соціальний успіх через друзів, фоловерів та лайки. Існують докази того, як такий зворотний зв'язок може негативно впливати на самооцінку серед молоді. Особливо це стосується молодих людей з «розхитаним» емоційним станом, підвищеною тривожністю та депресією [3]. Через різницю у "онлайн-оцінках" (лайках, репостах, кількості підписників) блогів чи сторінок у соц. мережах люди відмежовуються, виникає соціальна ізоляція та порівняння. Такі соціальні порівняння в Інтернеті часто провокують виникнення нереалістичних очікувань від самого себе у багатьох людей. Особливо це стосується підлітків (через особливості віку та бажання подобатись іншим).

Отже, спілкування у соціальних мережах мало чим відрізняється від реального спілкування на рівні мозку. Проте публічність, яка зараз стала головним трендом, іноді має неприємні наслідки. Тож, викладаючи фото в Інстаграм, не треба очікувати, що воно сподобається всім, головне – щоб подобалось вам. Важливіше, щоб ваші друзі були поруч не тільки онлайн.


Літературка для тих, хто хоче ще глибше зануритись в атмосферу цих досліджень:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22012980?dopt=Abstract
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26909163?dopt=Abstract
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27723539?dopt=Abstract
21.05.19
Продовжуємо розкривати ефекти впливу Інтернету на наш мозок. Ми проаналізували ще 4 дослідження і ось, що у нас вийшло :)
Звісно, поява Інтернету багато чого змінила у житті людей. Стало простіше спілкуватися, знаходити друзів, проходити онлайн-навчання. Проте, найбільший вплив всесвітньої мережі у тому, що вона дозволяє будь-кому отримати будь-яку інформацію у будь-який момент часу.

Окрім очевидних переваг, ця властивість Інтернету може мати і недоліки у вигляді впливу на наш мозок. Особливо це стосується «семантичної пам'яті», тобто пам'яті фактів; вона є дещо незалежною від інших типів пам'яті у мозку та відрізняється від епізодичної пам'яті, яка зберігає інформацію про власний досвід. Семантична пам'ять зберігає знання про те, що таке море, у той час як епізодична пам'ять відтворює якусь конкретну поїздку на море.

Перший збір даних з приводу впливу Інтернету на запам'ятовування фактів провів Спароу зі своїми колегами з Департаменту Психології в Університеті Колумбії[1]. Завдяки ретельному аналізу двох статей вони продемонстрували: можливість «погуглити» щось скоріше каже про те, що людина пам'ятає не самі факти, а де ці факти зберігаються. Це вже може свідчить про, так би мовити, інформаційну залежність від Інтернету. Можна стверджувати, що онлайн-світ став зовнішньою або «трансактивною» пам'яттю.

Здається, що таке слово описує щось нове та технологічне, але це не так. Трансактивна пам'ять була невід'ємною частиною людського життя упродовж тисячоліть. У літературі з психології вона описується як система пам'яті групи людей, у якій кожен володіє характерними знаннями, властивими лише йому. Інші члени групи, натомість, знають, що з певних питань можна звертатися до цієї людини. І ця система — велика частина процесу передачі досвіду між поколіннями та громадами. Хоча на груповому рівні це корисно, система трансакційної пам'яті зменшує здатність людини згадувати специфіку інформації, що знаходиться назовні. Це може бути обумовлено «когнітивним розвантаженням» - скороченням ресурсів на запам'ятовування цієї інформації. Мозку «легше» зберігати лише знання про джерело, аніж саму інформацію.

Слід зауважити, що Інтернет, насправді, являє собою щось відмінне від попередніх систем трансактивної пам'яті. По-перше, мережа не покладає на користувача ніякої відповідальності щодо збереження для інших унікальної інформації. По-друге, Інтернет діє як єдина система зберігання та отримання практично усієї інформації, а отже, не вимагає від людей пам'яті про те, де саме вона знаходиться. Мережа стала «надприродним стимулом» трансакційної пам'яті.

На жаль, швидкий та постійний доступ до інформації не сприяє покращенню її використання. У 2015 році Гуангхенг Донг та Марк Потенза провели дослідження[2], у якому за допомогою функціональної МРТ (нейровізуалізації) порівняли різницю активності мозку під час онлайн- та оффлайн пошуку інформації. На самій томографії звертали увагу на активність регіонів, які називаються потоками «ЩО?»(вентральні ділянки кори) і «ДЕ?» (дорсальні ділянки) через їхню вказану роль у зберіганні. Різницю в активації потоку "ДЕ?" не спостерігали, проте активація потоку "ЩО?" була меншою у тих, хто шукав інформацію саме онлайн. У сукупності дані про активність мозку дали можливість стверджувати, що Інтернет сприяє швидшому пошуку, але негативно впливає на згадування про знайдене. Крім того, досліджувані, що використовували мережу, проявляли меншу впевненість у пригадуванні інформації з Інтернету.

Стійкий вплив онлайн-пошуку на когнітивні процеси вивчався у серії досліджень вчених з Китаю та Великобританії [3]. Добровольці пройшли шестиденне навчання в Інтернеті. Кожен день молодим людям давали годину на пошук в Інтернеті відповідей на завдання, а також проводили когнітивні та нейровізуальні оцінювання до та після навчання. Результати показали, що це шестиденне навчання вплинуло на «однорідність» мозку та зв'язок між функціональними ділянками, залученими у формування довгострокової пам'яті. Коли після шести днів учасники стикались з новими завданнями, вони частіше проявляли ініціативу до пошуку відповідей в Інтернеті. Ця схильність до використання Інтернету для збору інформації потенційно передбачає залежність від онлайн-пошуку при зіткненні з проблемами.

Проте, незважаючи на вищевказаний негативний вплив, були і позитивні наслідки такого навчання. Учасники стали швидше та точніше знаходити потрібну інформацію в Інтернеті. На рівні мозку це проявилось у посиленні нейронних зв'язків між лобовою, потиличною, тім'яною та скроневою частками. В інших дослідженнях також було виявлено, що «когнітивне розвантаження» допомагає людям зосереджуватись на довготривалих аспектах і таким чином запам'ятовувати їх краще у майбутньому.

Такі висновки з одного боку говорять про когнітивні переваги, які надає Інтернет. Коли велика кількість знань «відходить» до трансакційної пам'яті, відкриваються нові можливості для навчання, а спільні зусилля шляхом онлайн-кооперацій створили нові напрями у журналістиці, освіті та навіть академічних науках. Разом із тим, зростаюча залежність від Інтернету як джерела інформації може призвести і до інших, менш оптимістичних, наслідків.

У серії експериментів [4] Фішер та його колеги виявили, що пошуки в Інтернеті збільшують наше відчуття того, наскільки ми обізнані. Експерименти також показали, що люди часто асоціюють знання з Інтернету із власними. І, оскільки суспільство стає більш прив'язаним до своїх пристроїв, різниця між власними здібностями та можливостями мережі стане невловимою, потенційно створюючи ілюзію у великої кількості користувачів всесвітньої мережі, що обсяг їхніх знань більший, ніж насправді.

Отже, крім створення корисних для нових ідей кооперацій, Інтернет майже «віднімає» у нас знання у певних галузях. Це не привід викинути ноутбук чи не заходити в «Гугл», проте привід іноді дивитись на світ власними очима.


Літературка для тих, хто хоче ще глибше зануритись в атмосферу цих досліджень:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21764755?dopt=Abstract
2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ejn.13039
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29559939?dopt=Abstract
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25822461?dopt=Abstract
18.05.19
Як інтернет «ловить» нашу увагу та утримує її у своїй сітці?
Інтернет магічним чином відволікає нас від дійсно важливих справ, адже передивляючись новини чи просто відео з котиками, ми втрачаємо увагу по відношенню до того, що дійсно повинні були зробити. То як насправді Інтернет «ловить» нашу увагу та утримує її у своїй сітці?

Частково широке використання Інтернет-технологій пояснюється тим, що вони - дуже функціональний аспект нашого життя. Здатність глобальної мережі захоплювати увагу не завжди залежить від якості медіа-контенту. Швидше за все, це зумовлено тим, наскільки цікавішим виглядає онлайн-світ та наскільки різноманітні розваги він пропонує. Інтернет впливає на потенціал нашої уваги через гіперпосилання і повідомлення, спонукає до зацікавлення у безмежному потоці різних форм інформації, таким чином заохочуючи нас взаємодіяти з кількома джерелами одночасно, але взаємодіяти поверхнево. Модель, яка описує таку поведінку називається «медійна мультизадачність».

Перше вивчення впливу мультизадачності на когнітивні здібності було дуже масштабним. В ньому брали участь вчені з різних куточків планети та різних галузей науки*. Це було дослідження -порівняння людей, які постійно використовували засоби мультизадачності, з тими, хто цього не робив. Результати показали, що перші гірше переключались між завданнями. Хоча дослідники сподівались, що досвід медійної мультизадачності поліпшить виконання завдань, все склалось навпаки. Вчені пояснили це тим, що такі люди схильні до постійного відволікання через зайві стимули зовнішнього середовища.

Ейкеліс, професор Єльського університету, зі своєю командою** визначали медіа мультизадачність учасників для різних типів онлайн-контенту і виявили, що перемикання між задачами здійснюється за 19 секунд. При цьому 75% вмісту на екрані переглядається менш ніж за хвилину. Крім того, навіть чутливість шкіри змінюється під час виконання декількох онлайн-завдань. В момент перемикання спостерігали емоційне збудження обстежуваних, після чого ця реакція знижувалась, про що свідчило зростання електричного опору шкіри. її чутливість знижується. Це виявили за допомогою зап'ясткових сенсорів, які досліджувані носили упродовж дня. Що цікаво, перемикання між робочим контентом та розвагами було пов'язано зі збільшенням збудження, у той час як зворотнє перемикання такого ефекту не мало. Це свідчить про більшу доступність "інформаційної винагороди" у випадку переключення до розважального контенту.

Подальші дослідження дали суперечливі висновки. Деякі з них не знайшли жодного негативного впливу на увагу, а інші навіть говорили про підвищення продуктивності для навчання. Наукова література, по суті, вказує на те, що люди, які постійно поринають у широкомасштабну мультизадачність в своєму житті, гірше пораються з когнітивними задачами, ніж ті, хто цього не робить.

Дослідження із використанням нейровізуалізації пояснюють такі когнітивні дефіцити. Ті, хто одночасно виконують декілька завдань, схильні до постійного відволікання уваги. Це підтверджується виявленою у них високою активністю правих префронтальних областей мозку. Ці області активуються у відповідь на відволікаючі подразники. Спостережуване збільшення кількості цих регіонів разом зі зменшенням продуктивності свідчать про те, що середовище, яке потребує мультизадачності вимагає більше когнітивних зусиль для збереження концентрації. Крім того, постійне знаходження у цьому середовищі асоційоване зі зменшенням сірої речовини в префронтальних областях, що спеціалізуються на зосередженості та цілеспрямованості. Звісно, на такі зміни у мозку можуть впливати різні фактори, навіть вік, стать тощо***. Тож інтерпретувати їх однозначно не можна.

Враховуючи кількість часу, яку люди зараз витрачають на скролинг ЗМІ через цифрові пристрої, актуальним є розгляд не тільки стійких змін людей, що займаються великими обсягами мультизадачності, а й наслідків для їх пізнавальних здібностей. Аналіз 41 дослідження показав, що залучення до багатозадачності викликало пониження когнітивних показників. Це підтверджується і пізнішими дослідженнями і свідчить про те, що навіть короткострокове залучення до масштабного онлайн-середовища зменшує рівень уваги протягом тривалого часу після повернення в оффлайн.

Перше дослідження, що стосувалось молодих людей, виявило, що звичка до частого занурення у мультизадачність є фактором ризику для розвитку дефіциту уваги, особливо у ранньому підлітковому віці****. Крім того мультизадачність по відношенню до ЗМІ може негативно впливати на когнітивний розвиток опосередковано: зменшенням часу академічної та соціальної діяльності, втручанням у режим сну, зменшенням можливості займатися творчим мисленням.

Очевидно, що подальші дослідження необхідні для виявлення наслідків «ери Інтернету» на когнітивний розвиток дітей та концентрацію дорослих. Можливо, вони запропонують нам практичні шляхи для поліпшення згубних ефектів мультизадачності. Але поки що ми можемо лише порадити частіше проводити час оффлайн.

* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19706386?dopt=Abstract
** https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jcom.12070
*** https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27063068?dopt=Abstract
**** https://academic.oup.com/hcr/article-abstract/44/1/3/4760433
14.05.19
Заміна одних чуттів іншими: як це відбувається насправді
Часто ми чуємо історії сліпих музикантів та глухих композиторів. Вади органів чуття не завадили, наприклад, Баху чи Бетховену створювати свої шедеври. Крім того, часто можна почути, що втрата одного чуття сприяє загостренню іншого. Але чи так це насправді? Якщо правда, то як це відбувається?

Вчені з Вашингтонського Університету вирішили глибше зануритись в цю тему, і результатом їх досліджень стали дві вельми цікаві статті у Journal of Neuroscience* та Proceedings of the National Academy of Sciences. Дослідники виявили, що люди, які втратили зір ще при народженні або у дуже ранньому віці часто мають більш «деталізований» слух. Особливо це стосується музичних здібностей та "слідкування" за об'єктами, що переміщуються у просторі. Це, наприклад, стосується здатності переходити дорогу чи знаходити потрібну локацію, використовуючи лише вуха. Упродовж десятиліть вчені тільки розводили руками: «Які ж зміни відбуваються у мозку під час такої перебудови у відчутті світу?»

В статтях (які до речі, вийшли у квітні цього року) Елізабет Хабер, Келлі Ченг та їх команда описали, як вони використали метод функціональної МРТ для розуміння цього феномену. Метод допоміг ідентифікувати у мозку сліпих людей зміни, які відповідальні за покращення сприйняття звуків. Замість того, щоб просто подивитись, які частини мозку були найбільш активними під час прослуховування, команда вирішила перевірити чутливість мозку до тонких відмінностей у частоті звуків.

Крім вчених з Вашингтонського Університету, експеримент з фМРТ проводили і у Оксфорді. Учасники дослідження послідовно прослуховували різні тони, що відрізнялись за частотою, а фМРТ використали для реєстрації активності мозку в момент їх прослуховування.

Дослідження виявили, що слухова кора (частина мозку, яка відповідальна за сприйняття звуків) сліпих людей має вузькі нейронні «налаштування», на відміну від кори зрячих. Певні групи нейронів кори збуджуються, коли вуха чують певну частоту. Така вузька спрямованість нейронних мереж надає людям перевагу у розпізнаванні невеликих відмінностей у частоті звуку, що дуже корисно для музичної кар'єри.

Друге питання, котре хвилювало дослідників: чому люди, які народилися сліпими або втратили зір у ранньому віці, краще слідкують за об'єктами у просторі за допомогою слуху? І знов на допомогу прийшла фМРТ. Крім того, що звуки, які включали добровольцям, мали різну частоту, вони мали і ілюзію руху.

Команда виявила, що у сліпих людей у відповідь на різні аудио-сигнали збуджувалась область мозку, названа hMT+, яка розташована у зоровій корі. У людей з нормальним зором вона відповідає за сприйняття руху. Порушення роботи цієї ділянки викликає акінетопсію - не здатність бачити рух, при цьому світ сприймається, як набір окремих статичних картинок. Дослідження каже про те, що у сліпих людей ділянка hMT+ стає залученою до сприйняття руху машин, людей та руху взагалі вже за допомогою слуху. Як зауважили вчені, якщо зір втрачений в ранньому віці, мозку простіше переналаштувати основні свої ділянки для виконання інших функцій.

Що цікаво, до дослідження залучили ще двох особливих добровольців. Людей, які були сліпими з дитинства до дорослого віку, а потім хірургічно відновили зір. В цих людей ділянка hMT+, здавалось, мала подвійне призначення: була здатна обробляти як "слуховий", так і "зоровий" рух. Залучення людей, які мали вади зору раніше, зайвий раз підкреслює важливість процесів пластичності (тобто формування) мозку у ранньому віці. Навіть після "звільнення" від сліпоти, мозок людини має окремі властивості, що були вироблені у дитинстві.

Ці дослідження допомогли зрозуміти, які зміни у мозку трапляються після втрати зору. Крім того, вони допомогли усвідомити, як народжені сліпими сприймають світ. Як сказав один з учасників дослідження: «Ви бачите своїми очима, я бачу своїми вухами.»


* https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190422151020.htm
10.05.19
Чи можна покращити робочу пам'ять літніх людей?
З віком змінюється не тільки тіло людини, а і її мозок. Відомо, що під час процесу старіння погіршується пам'ять, особливо робоча. Робоча (або оперативна) пам'ять — це здатність «тримати у голові» невеликі фрагменти інформації, що необхідні для усвідомлення складних фактів чи вирішення логічних завдань в даний момент часу. Далі розглянемо, що вона собою являє, і як нові дослідження пропонують призупинити її погіршення у літніх людей.

Основною моделлю робочої пам'яті є гіпотеза Алана Бедделі. На його думку, робоча пам'ять є частиною довгострокової пам'яті та включає в себе короткострокову. Вона відповідає за «зберігання» тільки тієї інформації, яка знаходиться у постійному користуванні. Тобто, з довгострокової пам'яті тимчасово «дістається» інформація, якою оперує людина. Робоча пам'ять – частина розуму, де живе свідомість. Вона активна тоді, коли ми розуміємо факти, згадуємо списки продуктів чи приймаємо рішення.

Роб Рейнхарт, доцент кафедри психології та нейронаук Бостонського університету та його колега, доктор Джон Нгуєн взяли за мету — покращити робочу пам'ять людей віком від 70-ти років. Своє дослідження про вплив електростимуляції на пам'ять вони опублікували у Nature Neuroscience*.

Навіть за відсутності деменцій, таких як хвороба Альцгеймера, робоча пам'ять людини починає погіршуватись на третьому десятку життя. До часу, коли людина досягне 60-70-ти років, певні ділянки мозку поступово «відключаться» — через послаблення нейронних зв'язків мережі втрачають узгодженість, тому багато літніх людей відчувають помітні когнітивні труднощі.

Але дует вчених відкрив щось неймовірне. Вони використали неінвазивні електричні струми, які стимулювали погано узгоджені ділянки мозку. Так вони досягли зростання продуктивності робочої пам'яті. Люди віком 70 і більше років почали виконувати когнітивні задачі на рівні 20-річних!

Під час дослідження, яке було підтримано Національним інститутом охорони здоров'я, Рейнхарт і Нгуєн попросили групу людей у віці 20 років і групу 60-70-річних людей виконати ряд завдань для пам'яті. Завдання вимагали від досліджуваних переглянути зображення, а потім, після короткої паузи, подивитись на іншу картинку та визначити, чи мала вона відмінності від оригіналу.

На початку молоді люди, звісно, були набагато точніші за старшу групу. Однак, коли літні люди пройшли 25-хвилинну м'яку стимуляцію через електроди на шкірі голови, різниця між продуктивністю молодих та літніх зникла. «Приріст» пам'яті тривав принаймні 50 хвилин після закінчення стимуляції, тобто до кінця експерименту.

Щоб зрозуміти, чому такий метод був ефективний, важливо знати про два механізми, які забезпечують нормальне функціонування оперативної пам'яті: зв'язаність та синхронізація.

Зв'язаність – це координування ритмів (електричних коливань) головного мозку між собою. Це допомагає нам обробляти та зберігати робочі спогади. Повільні тета-ритми працюють у передній частині мозку, діючи як керуючі. Вони пов'язуються з більш швидкими гамма-ритмами, які генеруються в області мозку, що обробляє інформацію про навколишній світ. Розмаїття гамма-ритмів можна порівняти з оркестром, де є і скрипки, і флейти, і фортепіано. Кожен з гамма-ритмів – це окремий інструмент, який вносить деталі у загальну картину. Один фіксує форму предмета, другий – запах, а третій – звуки. Тета-ритм же координує гамма-ритми між собою, як диригент. Коли диригент невдало керує оркестром, усі інші виконавці плутаються. Коли тета-ритм втрачає здатність зв'язуватись з гамма-ритмами, щоб контролювати їх, спогади втрачають гостроту.

Синхронізація – своєрідний клей для пам'яті. Це процес, коли тета-ритми з різних областей мозку «спілкуються» між собою. Він поєднує деталі, щоб утворити єдиний узгоджений спогад. З віком тета-ритми стають менш синхронізованими, і нові спогади зменшуються у яскравості.

Рейнхарт зауважив, що людям з феноменальною пам'яттю, скоріш за все, пощастило мати потужні процеси синхронізації та зв'язаності. Хтось із хворобою Альцгеймера, напевно, має проблеми з обома. Інші лежать між двома крайнощами: мають слабку зв'язаність та сильну синхронізацію або навпаки.

Робота команди з Бостонського університету свідчить про ефективність електростимуляції для відновлення шляхів, за якими спогади використовуються робочою пам'яттю. Метод покращує здатність людини згадувати досвід та відновлює потік інформації.

«Це відкриває новий шлях для потенційних досліджень та варіантів лікування, — кажуть вчені. — І ми дуже раді цьому.»


https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190412130954.htm
https://www.nature.com/articles/s41593-019-0371-x


07.05.19
Чим можуть бути небезпечні віруси окрім випадіння з робочого графіку та поганого самопочуття?
Незважаючи на велику кількість досягнень, сучасна наука досі не може точно охарактеризувати віруси та віднести їх до живих чи неживих організмів. Але їх вплив на здоров'я людей доведений вже давно. Існує навіть гіпотеза про те, що віруси можуть грати роль у формуванні хвороб Альцгеймера чи Паркінсона.

Трохи більше, ніж 10 років тому, нейробіолог Річард Смейн побачив відео, на якому одна качка поводилась якось дивно. Вона окремо від своєї зграї ходила по колу, вивертала крило, а потім втратила рівновагу і зовсім впала. Професор Девід Болц, який демонстрував це відео на своїй лекції повідомив, що птах хворий на грип H5N1. Смейн же вивчав хворобу Паркінсона на лабораторних мишах і зауважив, що у качки симптоми саме цієї хвороби (відео можна переглянути за посиланням >>> https://www.youtube.com/watch?v=nF9V7L6Cb0c).

Коли дослідник почав вивчати мозок інфікованих грипом качок, він зосередив увагу на чорній субстанції — структурі середнього мозку, яка грає велику роль у регуляції моторних функцій і часто буває пошкодженою у пацієнтів з паркінсонізмом. Коли розтин показав, що чорна субстанція у хворих качок повністю зруйнована, він замислився, чи справді існує зв'язок між вірусною інфекцією та масштабною дегенерацією цієї важливої ділянки мозку. Що цікаво, люди, інфіковані цим штамом грипу часто мають такі симптоми як тремтіння кінцівок чи інші порушення моторики.
Ще у 1385 році лікарі в Європі помітили зв'язок між грипом та психозом. Цей зв'язок став більш очевидним після епідемії іспанського грипу у 1918 році. Тоді, через 10-річчя після «іспанки» у людей масово зустрічалась хвороба Паркінсона. А вже у 1970-х роках вчені з Колумбійського університету виявили вірусні антигени у людей, які страждали на так званий летаргічний енцефаліт – хворобу, що знерухомлює пацієнтів та віднімає в них здатність розмовляти.
Повернімося до сьогодення. Смейн почав детальне дослідження зв'язку між грипом H1N1 та Паркінсоном. Він та його команда спеціально вводили мишам токсин, що був побічним продуктом партії синтетичного героїну, виготовленого у 1970-х роках. Через цей токсин люди, що вживали героїн, «отримували» хворобу Паркінсона. Миші, оброблені токсином та інфіковані H1N1 втратили на 25% більше нейронів чорної субстанції, ніж ті, що просто отримували токсин. Смейн зробив висновок, що грип сам по собі хворобу Паркінсона не викликає, проте поліпшує її розвиток внаслідок дії інших факторів.

Але такий зв'язок вірусної інфекції та хвороби мозку є не єдиним. У минулому році Джоел Дадлі з Медичної школи Ікану та його колеги за допомогою даних з банків мозку виявили цікаву закономірність. Люди з хворобою Альцгеймера мали підвищений рівень вірусів герпесу людини у чотирьох ключових областях мозку. Крім того, базуючись на генетичних даних, дослідники також виявили, що один зі штамів вірусу герпесу провокує посилену стимуляцію бета-амілоїду. Цей білок здатен формувати бляшки, які є ознаками хвороби Альцгеймера.

Така закономірність не є безперечним доказом здатності вірусів викликати хворобу, але припускає, що вони відіграють певну роль у провокуванні нейродегенеративних захворювань. «Зараз, коли наука має потужні методи для вивчення мікроорганізмів, вчені мають змогу об'єктивно дослідити вплив вірусів на ДНК нервової тканини,» —каже Дадлі.

Наприклад, вже відомо, що ВІЛ може проникати до мозку через бар'єр між ним та судинами. Цей вірус проникаючи у мозок стимулює відмирання нейронів, тому може бути фактором розвитку вищеназваних хвороб та навіть деменції. Недавні дослідження показують, що у людей з ВІЛ також розвиваються амілоїдні бляшки та такі симптоми як уповільнені рухи та тремтіння.

Однією з проблем у розумінні того, як мозок реагує на зараження вірусом, є те, що наслідки можуть проявлятись навіть через роки після відновлення організму. Таке відставання є причиною, чому вчені не можуть остаточно підтвердити вплив вірусів на розвиток нейродегенеративних захворювань. Довгостроковий зв'язок продемонструвати важко.

Річард Смейн зазначає, що вакцинація проти грипу або прийом прописаних лікарем препаратів, якщо людина вже інфікована, може бути добрим запобіжним заходом проти неврологічних ускладнень грипозної інфекції. Він та його колеги перевірили цей підхід на мишах після того, як виявили зв'язок між грипом та хворобою Паркінсона. За 30 днів до зараження вони вакцинували тварин, а іншу групу лікували препаратом Tamiflu вже після зараження. Обидві групи мишей встигли побороти інфекцію перед тим, як наслідки стали б набагато більшими.

Вчені за умовчанням все ще вважають здатність вірусів викликати руйнування нейронів гіпотезою. Але профілактика – річ корисна, адже, навіть якщо грип не викликає дегенерацію нервової тканини, все одно хвороба неприємна. Бережіть себе.


https://www.the-scientist.com/features/can-the-flu-and-other-viruses-cause-neurodegeneration--65498
P.S. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я!
03.05.19
Як покращити процес навчання?
В часи школи та студентства всі звикають проводити довгі години чи навіть безсонні ночі за підручниками та науковими статтями. Ми можемо відмовитись від прогулянок на свіжому повітрі та перегляду художніх фільмів, навіть часто пропускати прийоми їжі, бо ну дуже потрібно вивчити заданий на завтра матеріал. А що як такий спосіб навчання зовсім не ефективний? Розберемося з цим питанням разом із цьогорічним дослідженням з журналу Current Biology.

Мозок зміцнює спогади шляхом консолідації – стабілізації продуктивності навичок між закінченням першого тренування і початком другого. Доктор філософії Марлен Бенструп, яка очолила дослідження*, на початку підтримувала ідею про необхідність тривалих періодів відпочинку (таких як восьмигодинний нічний сон) при навчанні. Традиційно вважалось, що під час сну спогади «перебираються» у довготривалу пам'ять. Але ця думка виявилась не зовсім вірною. В дослідженні оцінювали швидкість формування навичок під час навчання за допомогою магнітної енцефалографії (МЕГ) – методу графічної реєстрації дуже слабких магнітних полів, за якими можна оцінити електричні потенціали (або ритми) головного мозку.

Добровольцям (правші) показали на комп'ютері ряд цифр і попросили ввести побачені цифри якомога більше разів лівою рукою за 10 секунд. Потім була фаза 10-секундного відпочинку, і знов повторення завдання. Цикли повторювались 35 разів. Така стратегія зазвичай використовується для поліпшення ускладнень внаслідок втоми. Швидкість, з якою досліджувані набирали правильні цифри покращилась на перших випробуваннях, а вже біля 11-го циклу вирівнялась. Приблизно на такий результат і очікували вчені.

Аналізуючи дані, вчені занотували декілька цікавих фактів. Продуктивність волонтерів покращилась не під час набору, а саме під час 10-секундного перепочинку, і ці покращення в свою чергу накопичувались, утворюючи загальний прогрес упродовж експериментального дня. Результати також були більшими за ті, що волонтери демонстрували, коли повернулись на наступний день. Останній факт говорить, що тривала пауза була менш ефективною для закріплення інформації. Усі ці зауваження свідчать про те, що короткі перерви зіграли критичну роль у навчанні.

Підтвердженням вищесказаного стали зміни у бета-ритмі мозку. Бенструп зауважила, що мозкові хвилі під час відпочинку змінювались набагато більше, ніж під час набору цифр. Через це і виникає логічне питання: так коли саме навчання та закріплення відбувається? Бета-ритм властивий стану бадьорості. Його інтенсивність збільшується під час вирішення складних вербальних задач чи інтенсивної розумової діяльності, наприклад, запам'ятовування та відтворення. І в експерименті Бенструп цей ритм був зв'язаний з покращеннями результатів. Подальший аналіз показав, що зміни в бета-коливаннях відбувались у мережах, які відповідають за планування рухів, і відбувались лише під час відпочинку.

Результати показують, що одним з основних етапів навчальної підготовки повинна бути оптимізація інтервалів між вивченням нового матеріалу, практикою та відпочинком. Дослідники сподіваються, що подальший аналіз такої цікавої закономірності може значно покращити життя людей. Це може зіграти велику роль у плануванні реабілітації людей з інсультом. Внаслідок інсультів люди часто втрачають можливість говорити, керувати тими чи іншими кінцівками, ходити тощо, тому їм доводиться наново проходити навчання основним навичкам.


Тож варто мати на увазі, що «вчитися, вчитися і ще раз вчитися» - не зовсім вдала стратегія, якщо ви дійсно хочете щось опанувати надовго. Відпочинок, розміреність та поступовість запам'ятовування інформації набагато важливіші за її кількість.

* https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(19)30219-2?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982219302192%3Fshowall%3Dtrue
02.05.19
Як море новин у соціальних мережах та медіа впливає на нашу увагу?
Наше століття – століття інформації. Ми кожен день зустрічаємось із великою її кількістю. Це можуть бути науково-популярні статті, цікаві факти, лайфхаки, новини чи навіть інформаційне сміття. Ми ділимося своїми знахідками зі знайомими чи колегами, обговорюємо, переживаємо якісь емоції разом. Донедавна існували лише натяки на те, як соціальні мережі та море інформації впливають на людську увагу. Але цього року у Nature Communications* вчені опублікували статтю з емпіричними даними, що доводять – наша здатність зосереджуватись на чомусь протягом тривалого періоду часу залежить від загального потоку інформації.

Увага людини не нескінченна, і ми можемо направити увагу лише на певну кількість предметів. Але культурні явища зараз конкурують за увагу спільноти, тому різні групи та пабліки намагаються втиснути якомога більше своїх постів до стрічок новин. Через це ми перестали вивчати питання докладно та ретельно аналізувати отриману інформацію, а нова з'являється навіть не кожного дня, а кожну годину. Саме через це, наприклад, все складніше триматися в курсі новин.

Команда дослідників розглянула дані Twitter з 2013 по 2016 рік, 100-річні тексти, доступні на Google Books, інформацію про продаж квитків на фільми за 40 років, наукові публікації минулої чверті століття та дані, отримані від Google Trends (2010-2018), Reddit (2010-2015), Вікіпедії (2012-2017).
Рис. Динаміка хештегів: щоденне використання хештегів у Твітері у 2016 році із показовими яскравими подіями.


Можливість отримувати новини у реальному часі супроводжується майже моментальним поширенням по всьому світу реакцій у соціальних медіа. Такого роду публічні обговорення проходять швидко і ніби уривками, втрачаючи суть. Ґрунтуючись на порівняннях різних історичних і сучасних джерел, вчені виявили, що втрата групової концентрації не є унікальним для соціальних медіа явищем. Це, насправді, більш загальна тенденція: швидкість створення контенту зростає і призводить до швидкого виснаження колективної уваги.

Зображуючи теми як види, які «харчуються» увагою людини, вчені розробили математичну модель з трьома основними компонентами: «гарячість», застаріння і жага чогось нового. Звісно, модель була доповнена розрахунками, якими ми не будемо навантажувати читача, але висновки виявились напрочуд очевидними для багатьох сфер суспільного інтересу.

Збільшення припливу тем прискорює їх сприйняття. Це призводить до різкого підвищення колективної уваги, що в свою чергу викликає самозахисний ефект насичення, і увага рівномірно падає. Таким чином, поява та споживання більшої кількості контенту призводить до втрати уваги для окремих широких тем і високого інтересу до поп-культури, для перегляду новин якої увага начебто і не потрібна. Інакше кажучи, постійно присутня конкуренція за новинку і велика кількість інформації призводить до стиснення більшої кількості тем в одні й ті ж часові інтервали. Як результат - обмеження наявної колективної уваги.

Соціальні мережі — це постійний потік новин, серед яких цінна інформація губиться на фоні мемів, коміксів та фейків. Увага виснажується, і ми втрачаємо можливість занотовувати щось справді важливе. Якщо можна кількісно виміряти негативний ефект від нескінченного оновлення стрічки, потенційно можна і пом'якшити його у системах зв'язку, соц мережах тощо. Вчені очікують, що докладне вивчення епізодичності публічних обговорень та принципів інформативності стане основним направленням у дослідженнях колективної поведінки. Не зважаючи на те, що зниження колективної уваги спостерігалось і раніше, проблема все ж таки сучасна. Адже зараз як ніколи ми потребуємо розуміння, у що вірити, а у що — ні. Крім того, це стосується не тільки дорослих, а ще й дітей, котрі зараз мають необмежений доступ до інтернету та його пасток.

Наступним кроком для команди буде спроба з'ясувати, чи впливає концентрований потік новин не тільки на колективну поведінку, а й на окремих людей. Члени групи вважають за важливе розуміння того, як кількість новин впливає на їх інформативність. Це дозволить зменшити вплив великих потоків інформації на продуктивність людей та увагу до деталей.


*https://www.nature.com/articles/s41467-019-09311-w


30.04.19
Як безсоння впливає на наш емоційний стан?
З чисельних телепередач та постів у соціальних мережах ми вже дізнались, чому важливо добре спати. Це тримає у нормі обмін речовин, уповільнює старіння шкіри та організму у цілому, робить нас позитивними та бадьорими. Але іноді з'являється така річ як безсоння. Воно вибиває людину з колії, робить дратівливою і постійно втомленою. До речі, це стосується і навмисного відмовлення від сну.

Сандра Тамм з Каролінського Інституту у своїй докторській дисертації* за допомогою візуалізації мозку дослідила вплив недосипання на емоційну складову життя людини. Депривація сну (тобто постійна неможливість задовольнити фізіологічну потребу у відпочинку) вже давно вважається однією з основних причин різноманітних психологічних проблем. Безсоння та порушення режиму сну майже повністю змінюють те, як ми дивимось на світ.

Команда дослідників, яка брала участь у написанні дисертації, використала для детального вивчення емоційного стану людей, що страждають від безсоння та депривації сну, методи МРТ та ПЕТ. Ці методи найчастіше використовують для візуалізації мозку.

В даному випадку вчених цікавили три емоційні функції досліджуваних:
- емоційне зараження (соціально-психологічний механізм передачі психічного настрою між людьми або групами людей),
- емпатія до болю (як людина реагує на біль інших людей)
- емоційне регулювання (наскільки свідомо людина контролює свої емоційні реакції).

Досліджувані, яких було 117 чоловік, добровільно погодились на експериментальне порушення сну для виявлення негативних наслідків.

Результати цих різносторонніх досліджень показують, що втрата сну призводить до упереджено негативного ставлення. Людиною з безсонням емоційні стимули апріорі сприймаються негативно через порушення емоційної регуляції. Проте, здатність виявляти емпатію до болю інших людей постраждала не так сильно. Тобто, навіть якщо чоловік дратівливий вранці, він все одно піклуватиметься про дружину, яка застудилась.

Що цікаво, дослідники виявили, що добровольці з алергією на пилок мають порушення сну не тільки на піку «алергічного сезону», а й поза ним. Більше того, сумарна тривалість глибокого сну була вищою саме під час сезону пилку у порівнянні з іншими порами року.

На жаль, Сандра Тамм зі своєю групою не змогли простежити основні механізми, які зв'язують брак сну і зміни в емоційній системі мозку. Однак, вчені будуть продовжувати працювати над цим. А ця стаття буде для читача ще одним нагадуванням про те, що сон — це не тільки відпочинок, а ще й забезпечення емоційної рівноваги.* https://openarchive.ki.se/xmlui/handle/10616/46632
https://ki.se/en/news/a-sleep-deprived-brain-interprets-impressions-negatively
26.04.19
Як мозку вдається з точністю пригадувати події по одній тільки фотографії?
Коли ми дивимося на фото гірського пейзажу, ми можемо майже відчути аромат хвойного лісу чи почути пташок і дзюрчання річки. Продивляючись знімки з тогорічного відпочинку на морі, ми можемо згадати смак коктейлю, який пили на пляжі. Ми детально пригадуємо події, зображені на фото з дитинства, чи футбольний матч, дивлячись на квитки з нього. Наш мозок дуже часто завершує спогади та автоматично «переносить» наші думки до окремих елементів минулого досвіду.

Нове дослідження вчених з Боннського Університету та Університету Бірмінгему розкриває механізми, які лежать в основі цієї «функції автозаповнення» мозку.*

Пам'ять – це один з основних стовпів адаптивної поведінки. Однак, не зважаючи на командну роботу вчених з усього світу, досі не було зрозуміло, як ми можемо відновити «величезний» спогад, зустрічаючись із простим нагадуванням про подію з минулого.

Дослідники дали учасникам експерименту ряд зображень різних сцен. Кожна з них супроводжувалась фотографіями двох різних об'єктів: малини та скорпіона. Учасники повинні були за три секунди запам'ятати комбінацію сцена-об'єкт, після чого йшли на перерву. Після відпочинку їх задачею було реконструювати пов'язаний об'єкт, дивлячись лише на сцену. У цей час дослідники слідкували за активністю мозку учасників, зосередившись на двох областях: гіпокампі – області мозку, яка відповідає за пам'ять, та енторінальній корі – ділянці, яка важлива для обробки та репрезентації специфічних об'єктів (стимулів). Деякі попередні дослідження зосереджувались на цих ділянках мозку, проте в основному на їх ролі у просторовій навігації, більш того, вивчали гіпокамп та енторінальну кору окремо, без вивчення міжрегіональної динаміки.

Записи активності мозку були проведені в Університетській Клініці Епілептології у Бонні – одному з найбільших центрів епілепсії у Європі. Основна мета співробітників інституту – хірургічне видалення частин мозку, що викликають епілептичні напади. Для виявлення цих частин деяким пацієнтам імплантують електроди, здатні реєструвати активацію мозку. Тож дослідники вирішили використати таку унікальну можливість «прослідкувати» за мозком, поки він запам'ятовує. Тож у поточному дослідженні взяли участь 16 пацієнтів з епілепсією, з імплантованими у медіальну скроневу долю електродами.

Вчені зробили захоплююче відкриття: під час згадування нейрони в гіпокампі інтенсивно активувались (збуджувались). Причому, у контрольної групи, яка запам'ятовувала лише сцени, без об'єктів, збудження теж проявлялось. Але під час асоціювання сцени з об'єктом така активність у гіпокампі тривала набагато довше. Крім того, нейрони в енторінальній корі у другому випадку збуджувались паралельно з клітинами гіпокампу.

Характеристики активації в енторінальній корі під час успішного відтворення (сцена-об'єкт) активації дуже нагадували паттерни, що спостерігаються під час початкового вивчення об'єктів. І дійсно, подібність між пригадуванням і навчанням була настільки сильною, що комп'ютерний алгоритм міг визначити, коли учасник згадував малину чи скорпіона. «Ми називаємо цей процес відновленням, — каже доктор Бернард Старесіна з університету Бірмінгема, – згадування привело нейрони у стан, схожий на їх активацію під час початкового навчання (запам'ятовування)».

З цього можна зробити висновок, що відновлення подій викликається нейронами у гіпокампі. Разом вони діють як бібліотекар – дають вказівки, за якими мозок знаходить місце збереження певних спогадів. Саме тому ми "ловимо флешбеки" та відчуваємо ностальгію за тими чи іншими подіями.


*https://www.nature.com/articles/s41467-019-09558-3#Sec9
24.04.19
Ідея «соціального мозку», або цілісний погляд на життя людини та процеси пізнання світу
Будь-яка велика система складається з маленьких деталей. Але кожна з них має значення, адже разом вони утворюють щось абсолютно інакше. Щось, що має не тільки властивості окремих складових, але й властивості особливі, не схожі на жодну з них. Атоми оксигену та гідрогену, маючи свої власні характеристики, разом утворюють унікальну речовину – воду. Так само і з людьми. Коли вони взаємодіють, то можуть створити щось більше за просту суму ідей.

Вчені з області нейронаук загалом звикли вивчати «мозок у пробірці» – ізольовано і в неприродних умовах (тобто часто нехтуючи соціальним фактором). Але у березні цього року на симпозіумі Cognitive Neuroscience Society у Сан-Франциско* деякі дослідники наголосили, що варто звернути увагу на те, як мозок «поводить себе» під час соціальних взаємодій. Це цілком логічно, адже все своє життя людина знаходиться у суспільстві, міняє соціальні групи, піддається впливу оточення. Існує багато психологічних досліджень на тему взаємодії індивідів у групі, силі суспільної думки тощо. Та й взагалі, люди навколо нас – це і є наше оточуюче середовище, яке безпосередньо сприяє розвитку або, навпаки, деградації.

«Є припущення, що ми можемо зрозуміти, як працює розум шляхом вивчення поодиноких людей, не дивлячись на їх взаємодії між собою, - говорить соціальний нейрофізіолог Талія Уітлі з Дармутського коледжу, - Я думаю, це неправильно.»**

Щоденні соціальні взаємодії можуть здаватися несуттєвими. Але восени минулого року дослідження на мишах допомогло зрозуміти людей, що вимушені жити в ізоляції. Такими людьми є, наприклад, літні люди чи ув'язнені в одиночній камері. Експерименти показали: таке життя сприяє розвитку депресії, хронічного стресу, втраті концентрації та погіршенню пам'яті. Крім того, виявилось, що тривала соціальна ізоляція провокує переналаштування мозку.*** Змінюються не тільки нейронні мережі, а й загальний розмір нервових клітин. Більше того, знижується кількість BDNF (білка, що стимулює ріст нейронних відростків – аксонів). Це означає, що мозок поступово втрачає можливість будувати нові нейронні мережі. Якщо перенести таку закономірність на людський мозок, цим можна пояснити зокрема погіршення пам'яті у літніх людей.

Наразі розроблено не так багато способів вивчення мозку під час взаємодії людей. Наприклад, апарат функціональної МРТ (той, що візуалізує активні ділянки мозку) може вмістити тільки одну людину за раз, тож не дає місця для повноцінного спостереження за розмовою. Але Уітлі та її колеги вирішили цю проблему. До фМРТ установки вони додали спеціальні кейси, через які досліджувані з Дармуту та Гарварду спілкувались за допомогою Інтернету. Їх завданням було разом створювати історію, поки вчені спостерігали зміни в активності мозку.

Цей метод мультиперсони (або гіперсканування) може допомогти у розумінні особливостей командної роботи. Уітлі каже: «Коли ми створюємо щось разом, це не походить тільки від мене чи тільки від тебе. Є щось особливе у поєднанні умів для створення чогось нового, такого, що не було створене раніше». Дармутська команда співпрацювала з математиками, щоб зрозуміти, як вирахувати такий додатний ефект співпраці. Сама Уітлі називає явище сумісних роздумів супер-розумом (super-mind або uber-mind).

Крім того, ефекти сумісного вирішення проблем грають велику роль у житті партнерів, що прожили разом десятиріччя. Коли хтось один з подружньої пари, братів чи кращих друзів помирає, той, що вижив часто починає хворіти чи просто погано себе почувати. Ймовірно, такі події можна пояснити раптовою зміною супер-розуму, втратою частини спільної пам'яті та можливості разом приймати рішення.

Просуваючи ідею «соціального мозку», Уітлі та її команда сподіваються підштовхнути нейронауки ближче до цілісного погляду на життя людини та процеси пізнання світу. Вони вважають, що вивчення індивідів відволікає науковий світ від реальної картини.


Додаткова літературка :)
*https://www.cogneurosociety.org/mycns/?mtpage=invited_symposia
**https://www.sciencenews.org/article/brains-sculpt-each-other-social-interactions
***https://abstractsonline.com/pp8/#!/4649/presentation/20940
19.04.19
Нейрони відновлюються у дорослому віці — правда чи міф?
Чи колись казали вам «Не нервуй, нервові клітини не відновлюються»? До певного часу, ця фраза вважалася аксіомою, а відновлення нервових клітин у дорослих людей – нонсенсом. Начебто мозок з певного часу (тобто дитячого віку) стає структурою незмінною, а через це ще більш цінною. Звісно, головний комп'ютер тіла берегти треба, але от неможливість відновлення його деталей – не така вже й істина, як вважалось раніше.

Те, що у дорослих людей в певних ділянках мозку відбувається поповнення "запасів" нейронів, вчені знали вже у 90х. Проте, чи продовжується цей процес під час старіння, досі було невідомо. У квітні минулого року в журналі Cell Stem Cell вчені з Університету Колумбії опублікували дослідження, котре довело, що мозок людей старшого віку цілком здатен «створювати» нові нейрони*. Досліджували мозок 28 людей віком від 14 до 79 років (які померли порівняно нещодавно). Вперше вчені розглянули цілий гіпокамп (ділянка мозку, що відповідає за навчання та пам'ять) людини та новоутворені нейрони у ньому разом із судинами. І ось що виявилось: навіть мозок найстарішої людини з групи мав новоутворені нейрони.

Чому ж так?
У розвиненому головному мозку існують три головні типи клітин: нейрони, астроцити та олігодендроцити. Усі вони формуються з нервових стовбурових клітин. У деяких ділянках мозку, наприклад гіпокампі, нові нейрони все ж таки додаються до існуючої мережі навіть у дорослому віці, коли обмежується утворення нових клітин (порівняно з мозком плода та немовлят).

Досліди на мишах показали, що така інтеграція має дві позитивні сторони: збільшує ефективність запам'ятовування, та подовжує зберігання вже існуючої інформації.

Шведські, канадські та словенські вчені показали, що за нормальних умов утворення нових нейронів призупиняється нестином – білком астроцитів**. Так зберігається більш менш постійний «запас» клітин, які готові перетворитися на будь-який з трьох типів клітин мозку у критичній ситуації.

Нестин – це перша мішень нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера. Як було сказано вище, гіпокамп – це феноменальна ділянка мозку, адже її оновлення проходить протягом усього життя. Зупинка постійного нейрогенезу (утворення нових нейронів) у гіпокампі провокує руйнування існуючих спогадів та перешкоджає утворенню нових.*** Через постійне зменшення кількості нейронних зв'язків, мережа починає деградувати. Звідси й походять відомі симптоми хвороби Альцгеймера: втрата пам'яті, втрата відчуття часу та простору.

У 2010 році Дойдж Норман видав книгу «Пластичність мозку», у якій зауважив, що хворобу Альцгеймера можна попередити постійно тренуючи мозок. А у лютому 2016 року дослідники з Департаменту Біології та Фізичної активності Університету Ювяскюля виявили позитивний зв'язок між аеробними фізичними вправами та зростанням кількості нейронів у гіпокампі.**** Експерименти показали, що найбільша кількість нових нейронів присутня у гіпокампі щурів, які постійно бігали на довгі дистанції. Вправи інших типів такого вражаючого ефекту не дали.

Не треба й казати, що постійні тренування пам'яті та здобуття нових навичок так само важливі, як фізичні вправи, правильне харчування чи відмова від шкідливих звичок. Останні бережуть у формі тіло, але здорове тіло – ніщо без здорового мозку. Вже давно відомо, що вивчення мов чи малювання стимулюють мозок до утворення нових мереж. Шляхом повторення і використання нового матеріалу ці мережі закріплюються як важливі для життя, допомагаючи нам підтримувати мозок у формі та відтягнути його старіння якнайдалі.

Виходячи з усіх наявних наразі досліджень, ми точно можемо сказати, що нервові клітини відновлюються, та ще й як. Але, чим ми старші, тим менше це трапляється на рівному місці. Для повноцінного здоров'я мозку та попередження страшних хвороб людині потрібно працювати над собою та використовувати голову по максимуму.


Додаткова літературка :)
*https://neurosciencenews.com/neurogenesis-aging-8733/
** https://neurosciencenews.com/adult-brain-neurogenesis-10417/
***https://www.nature.com/articles/s41591-019-0375-9
****https://neurosciencenews.com/hippocampus-neurogenesis-exercise-3607/
16.04.19
Як впливає мобільна реклама в ТЦ на вибір покупців?
Зараз реклама прогресує, як ніщо інше. Різноманітна інформація про нас, споживачів, надає рекламодавцям можливість влучно пропонувати свої товари та послуги. Розуміння наших інтересів, отримання інформації про сторінки, на які ми підписані у соцмережах, та про нашу геолокацію дозволяють рекламодавцям показати рекламу у вашій стрічці новин в найкращий для здійснення покупки момент.

Використовуючи стратегію відстежування — де, коли та як довго споживачі знаходяться у торгових центрах, дослідники з трьох університетів (університету Карнегі, Нью-Йоркського університету та університету Пенсільванії) вивчили, як траєкторія руху покупців впливає на вибір товарів*. Вчені стверджують, що ця інформація про потенційних клієнтів допоможе значно підвищити ефективність реклами на мобільних девайсах.

Вплив траєкторії руху покупців на вибір вивчали в торговому центрі з більш ніж 300 магазинами за участі Google та Adobe. Вчені отримали анкети понад 100 тисяч людей, які зазначили свій вік, стать, дохід, тип кредитної картки та телефону.

Далі учасників рандомно розподілили на чотири групи:

1. Тих, хто не отримував жодної реклами упродовж шопінгу
2. Тих, хто рандомно отримував рекламу випадкових магазинів
3. Тих, хто отримував рекламу, судячи з геолокації
4. Тих, хто отримував рекламу, що спиралась на траєкторію руху торговим центром.

Останні були під особливим прицілом дослідників. Їхні рухи та час знаходження у кожному з місць регулярно оновлювались за допомогою мобільних пристроїв.

Клієнтам, які придбали будь-який товар в ТЦ, було запропоновано заповнити ще одну анкету. Окрім питань із першої анкети, у споживачів запитали витрачену суму, та чи була покупка пов'язана з рекламою, яку вони отримали через смартфон.

Виявилось, що таргетування реклами за допомогою відстеження траєкторії покупців збільшило загальний прибуток торгового центру. Однак, менш ефективна ця система спрацювала на вихідних і для покупців, які роздивлялись товари різних категорій замість того, щоб обрати якусь одну.

Крім того, було виявлено, що така реклама особливо ефективна в категорії покупців з високим прибутком та покупців чоловіків.

Аніндіа Гоше, професор бізнесу Нью-Йоркського університету стверджує, що мобільна реклама, яка спирається на траєкторію рухів клієнтів у торговельних центрах, може впливати на «шопінг-патерни» покупців, ніби направляючи їх у потрібні магазини.

Використання цієї технології рекламодавцями дозволяє не тільки підвищити ефективність покупок, а й змінити звичний маршрут клієнтів у ТЦ. Так усі залишаються у плюсі: покупці отримують інформацію про нові магазини, акції та послуги, що актуальні для них та знаходяться поруч, а торгові центри та окремі магазини підвищують свій дохід.

* Anindya Ghose, Beibei Li, Siyuan Liu. Mobile Targeting Using Customer Trajectory Patterns. Management Science, 2019; DOI: 10.1287/mnsc.2018.3188
13.04.19
Чи здатні ссавці використовувати емоції для спілкування між собою?
Соціальні взаємодії людей побудовані не лише на мові, а ще й на жестах і міміці. Останню ми часто наслідуємо, щоб знайти контакт із співрозмовником. Було доведено, що деякі ссавці теж мають здатність до наслідування.

Цієї весни в журналі Scientific Reports Деррі Тейлор та його команда вчених опублікували своє дослідження*, яке було спрямовано на виявлення мімічного наслідування у малайських ведмедів (їх також називають сонячними ведмедями).

Багато біологічних фактів про цих ведмедиків досі невідомі через труднощі їх вивчення у природному середовищі. Однак, ми знаємо, що харчуються вони їжею усіх типів, а до соціальних взаємодій один з одним залучаються рідко (ведуть самотній спосіб життя). Вирази обличчя сонячних ведмедів не вивчені, однак відомо, що відкриття роту має значення для їх спілкування, так само, як і в їх родичів — американських чорних ведмедів.

Спостереження виявили, що ведмеді мають два різні вирази обличчя з відкритим ротом. І саме цей факт підтверджує можливість того, що вони демонструють складні форми спілкування за допомогою міміки, наявність яких в одиничного виду може бути еволюційною адаптацією до вибагливого соціального середовища.

Зміни міміки спостерігались вченими під час гри. Соціальна гра — це взаємодія двох ведмедів, з яких один починає, а інший має відповісти на його вираз обличчя. Ігри розділили на дві групи: грубі та лагідні. Під час них відповідно тварини використовували різні вирази облич: з демонстрацією верхніх різців (підняття верхньої губи і зморщування морди) і без різців.

Дослідники виявляли, чи відповідали ведмеді на відкриті щелепи своїх друзів відповідною мімікою. Кількість точних повторень, наприклад, демонстрація різців у відповідь на демонстрацію, порівнювалась з кількістю неточних, тобто відповідь протилежним варіантом виразу обличчя. З 22 досліджених ведмедів 21 використовували спілкування за допомогою відкриття щелепи, а 13 з них відповідали товаришам протягом однієї секунди.

Результати показали, що сонячні ведмеді використовували вирази обличчя тоді, коли зустрічались з іншими особинами, а також під час гри. Це дослідження є першою демонстрацією того, як зміна міміки впливає на соціальні взаємодії у цього виду ведмедів. Таким чином, навіть ссавці, які не є приматами, ймовірно, мають соціальні навички і власні правила спілкування. До речі, така тенденція спостерігається і у собак.

Крім того, особлива увага приділялась здатності сонячних ведмедів повторювати вирази обличчя один за одним. І вони таки здатні, причому, копіювання міміки в них настільки ж точне, як у людей чи горил. Хоча в приматів за міміку відповідають більш спеціалізовані області мозку, для ведмедів в конкретних контекстах (наприклад, демонстрація готовності до грубої гри) вона грає велику роль.

Результати цієї роботи вказують на наявність у сонячних ведмедів дзеркальних нейронів. Система таких клітин мозку вперше була виявлена і описана у приматів. Ці нейрони збуджуються не тільки тоді, коли особина виконує якусь дію, а й спостерігає, як її виконує хтось інший. Судячи з цього, саме для розуміння емоційної інформації ведмедям дзеркальні нейрони і потрібні. І буквально позавчора з'явилась стаття**, що підтверджує наявність емоційних дзеркальних нейронів у щурів. Вони збуджуються не тільки тоді, коли щур зазнає болю, але й коли спостерігає за своїми сородичами, що відчувають біль. Така здатність - емпатія - донедавна вважалась лише привілеєм людини. Цікаво те, що навіть передня область мозку - поясна звивина - котра пов'язана з регуляцією таких переживань, в людей та щурів співпадає.

Отже, тепер ми знаємо, що деякі ссавці здатні підтримувати емоційний зв'язок один з одним і використовувати емоції для спілкування між собою. Тож емпатія і взаєморозуміння важливі не тільки для нас, людей, а й для братів наших менших :)

*https://www.nature.com/articles/s41598-019-39932-6#ref-CR16
**https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(19)30322-7?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982219303227%3Fshowall%3Dtrue
11.04.19
Наскільки точно можна розпізнати брехню за невербальними ознаками?
Через спілкування з іншими людьми ми дізнаємося про їх світогляд, думки, темперамент, що дає можливість зрозуміти, наскільки продуктивною буде співпраця з кимось, і чи «наша» ця людина взагалі. Психологи стверджують, що для отримання повноцінного портрету людини важливим є вміння «читати думки» - робити висновки на основі невербального спілкування.

Наразі найпопулярнішою темою у сфері невербальної комунікації є питання, чи можна розпізнати брехню за допомогою виразу обличчя чи рухів рук. Нещодавно британські вчені провели на цю тему дослідження, яке опублікували у Annual Review of Psychology.

Існує декілька теорій того, як невербальні символи можуть бути пов'язані із брехнею. Одна з перших моделей Екмана і Фрісена передбачає те, що брехуни не можуть повністю «придушити» свої емоції (страх, тривогу чи навіть радість від перспективи успішної брехні). Завдяки цій думці навіть був створений цілий серіал «Теорія брехні» ("Lie to me"), де наочно показали, як прихильники емоційної теорії виявляли неправду.

Пізніше були започатковані когнітивні теорії, які стверджували, що брехня – це особливий когнітивний процес, який відображається на поведінці і, власне, на невербальній комунікації. Стратегічна теорія наголошує, що будь-яка брехня – це гра, в якій людина аналізує, як приховати щось вигаданими фактами.

Деякі теорії брехні спирались не на особливості мислення, а на соціальну психологію. Модель міжособистісної брехні має за основу взаємодію того, хто бреше, і того, хто слухає: реакція останнього впливає на невербальні символи першого і навпаки. Теорія самопрезентації наголошує, що брехня – це незвичайна форма соціальної поведінки, що схожа на театр. Ті хто каже правду, і ті, що обманюють, намагаються «відпрацювати роль» так, щоб їх розповідь була правдоподібною. Тільки от брехуни приділяють менше уваги деталям розповіді і у більшому ступені зосереджені на основних подіях – тому у якому порядку вони проходять за їх сценарієм.

Найпопулярніші засоби виявлення брехні засновані на одній думці: підступна людина завжди перебуває під емоційним тиском і несвідомо проявляє це. Про це існує маса навчальних посібників, семінарів та навіть курсів. Але ступінь, в якому емпіричні дані підтверджують теорії, важко визначити. Багато невербальних сигналів вважаються допоміжними, а усі теорії різняться за своїми закономірностями. Тож послідовної схеми, за якою можна робити висновки та прогнози щодо брехні, наразі не існує.

У 2006му році Бонд і ДеПауло опублікували найповніший на даний час мета-аналіз про здатність людей виявляти обман. Вони робили висновки за допомогою відео- та аудіозаписів, а також стенограм. «Спеціалісти з брехні» робили судження про правдивість висловлювань у цих матеріалах. Виявилось, що їх точність зростала та знижувалась в залежності від типу матеріалу. При перегляді лише відео (без звукового супроводу) точність визначення брехні знижувалась. Це свідчить про те, що доступ до вербального вмісту полегшує виявлення правди. Тобто вміст розмови зіграв більшу роль у виявленні брехні, аніж невербальні сигнали.

Судячи з цих міркувань можна зробити висновок, що спроба виявити невербальні ознаки брехні відволікає від самих слів. Звертати увагу на мову і поведінку одночасно людині складно, і ті, хто «читають» брехню зосереджують свою увагу виключно на поведінці. Хоча аналіз Бонда і ДеПауло був виданий більше 10-ти років тому, він все ще залишається основним з цієї теми. І, незважаючи на наявність нових досліджень з теми виявлення обману, підвищення точності визначення за допомогою невербальних символів все ще залишається недосяжним. Натомість, використовуючи спеціальний протокол інтерв'ю, аналізуючи зміст мовлення і враховуючи контекстні фактори можна з більшою вірогідністю переконатися у правдоподібності слів респондента.
Отже, жодна з великої кількості теорій не може повністю охопити взаємозв'язок між невербальною поведінкою і обманом. Ми маємо брехунів, що розповідають свої історії, правдоподібно інсценуючи жести та емоції, та ловців, які не так вже й добре читають людей, як думають. Їх навички посередні, і не завжди допомагають у пошуку справедливості, а самі вони стверджують, що метод «детектору брехні» працює і без надання реальних доказів.
9.04.19
Про синдром "розбитого серця"
Зауважимо, що "розбите серце" - рідке явище, що стосується далеко не кожного. Цей синдром нагадує нам про різні психосоматичні теорії, але насправді є відмінним підтвердженням того, як мозок впливає на життя всього організму, і як буквально можна "сприймати все близько до серця", а наслідки будь-якої великої в емоційному плані події можуть залишати свій слід у нашому організмі.
В житті ми доволі часто стикаємося зі складними ситуаціями. Вони змушують нас не тільки нервувати, але й погано себе почувати. І головний біль – це не єдине, що можна отримати, почувши погану новину. Наше серце іноді теж гостро реагує на такі речі.

Ще з часів зародження медицини було визнано зв'язок між мозком і серцем. А в 1846 році Берроу наголосив на наявності нейрокардіальної взаємодії в статті, опублікованій в Британському медичному журналі.

Психологічний стрес може викликати гостру дисфункцію лівого шлуночка серця. Вона проявляється як раптовий розвиток серцевої недостатності або біль у грудях, що поєднуються зі змінами на кардіограмі. Це явище було давно помічено і названо кардіоміопатією Такоцубо або, поетично, «синдромом розбитого серця» (СРС).

Існують переконливі докази того, що структури, пов'язані з лімбічною системою, зокрема гіпоталамус і мигдалина, опосередковують стрес-відповідь. Дослідження вчених з Університетської клініки Цюріха* продемонструвало структурні і анатомічні відмінності мозку пацієнтів з «розбитим серцем» і здорових. Вони включають в себе острівкову частину півкуль мозку, мигдалину, кору головного мозку і гіпокамп, які відповідальні за емоції та роботу внутрішніх органів.

Аналіз центральної вегетативної системи виявив, що у стані спокою функціональні зв'язки у парасимпатичній та симпатичній системах знижені у пацієнтів з кардіоміопатією. ФМРТ-дослідження підтвердило, що зв'язки у лімбічній системі пацієнтів (мигдалина та інші структури) також специфічні.

Активація симпатичної нервової системи може призвести до серцево-судинних захворювань. А мигдалина контролює активність цієї системи під час стресових ситуацій. Вона є основною структурою мозку, що пов'язує стрес і серцево-судинні захворювання. Неврологічні розлади, такі як судоми, внутрішньочерепні кровотечі і мігрені, вдвічі частіше зустрічаються у пацієнтів із СРС та гострими коронарними синдромами. Прояви гострої фази СРС в свою чергу часто викликаються емоційними або фізичними стресами.

До "емоційної" лімбічної системи також входить і поясна звивина. Вона є невід'ємним компонентом у формуванні і обробці емоцій. Поясна звивина залучена до розвитку депресії та інших розладів настрою. Останні достатньо поширені серед пацієнтів з кардіоміопатією Такоцубо.

Також у пацієнтів із СРС вчені виявили слабкий функціональний зв'язок (незначну кількість синапсів) між нервовими центрами, що формують дефолтну мережу мозку. Кожен компонент цієї мережі пов'язаний з різними психологічними функціями. Тому погіршена взаємодія між ними передбачає, що пацієнти можуть мати ослаблену здатність приймати певні самостійні рішення. А на фоні прояву СРС, така проблема може призвести до більш песимістичної оцінки людиною теперішнього і майбутнього. Це, у свою чергу, може викликати підвищений рівень стресу, який негативно впливає на лімбічну систему й інші структури мозку, а ті в свою чергу – на серце.

Зауважимо, що "розбите серце" - рідке явище, що стосується далеко не кожного. Цей синдром нагадує нам про різні психосоматичні теорії, але насправді є відмінним підтвердженням того, як мозок впливає на життя всього організму, і як буквально можна "сприймати все близько до серця". А наслідки будь-якої великої в емоційному плані події можуть залишати свій слід у нашому організмі.


* https://academic.oup.com/eurheartj/advance-article/doi/10.1093/eurheartj/ehz068/5366976


7.04.19
Про "право- та лівопівкульних"
Вважати людей ліво- або правопівкульними – фізіологічна помилка, адже ми народжуємося із двома півкулями, які можуть по-різному взаємодіяти. Пригнічуючи один одного, чи об'єднуючись для виконання спільного процесу, вони забезпечують повноцінну роботу мозку і нашу продуктивність.
У всьому світі досі поширене переконання, що домінування правої чи лівої півкулі мозку впливає на характер та здібності людини. Ця впевненість виникла з помилкового тлумачення функціонального розділення – фундаментального принципу організації мозку.

Майже 30 років різноманітних досліджень та графічних візуалізацій мозку все ж вплинули на сприйняття латералізації (спеціалізації півкуль). Тепер до простого розподілення функцій між ділянками півкуль додається і той факт, що вони знаходяться у рівновазі. А ще, от так поворот, цей баланс підтримують механізми, які саме за розділення і відповідають.

Існує дві гіпотези про виникнення функціонального розподілення, засновані на структурі мозолистого тіла* – найбільш значного міжпівкульного з'єднання. Перша з них каже, що функціональне розділення виникло внаслідок збільшення розмірів мозку, щоб уникнути затримок провідності між півкулями. Так більш спеціалізовані регіони виконують свою роботу краще і «не відволікаються» на інші сигнали, а неспеціалізовані тісно взаємодіють між собою. Інша гіпотеза стверджує, що півкулі конкурують між собою, гальмуючи одна одну через мозолисте тіло. І анатомічні, і функціональні дослідження мозку дають право на життя обом теоріям.

Під час виконання певних завдань активуються різні ділянки мозку, так як загалом їх профіль вузько направлений. Наприклад, префронтальні, скроневі та нижні тім'яні області активуються під час мовних тестів, завдання на зупинку рухів під час стоп-сигналу активує комплекс нейронних мереж уваги (детальніше див. статтю). А от увага, можливо, недостатньо специфічна, бо не існує чіткого розділення ділянок, що відповідають за неї. Проте тести на увагу демонструють її гальмівний вплив на мовний компонент мислення.

«Обов'язки» мозку можна поділити на чотири основні: спілкування, сприйняття/дія, емоції та прийняття рішень. І всі вони в свою чергу складаються з ряду нейронних мереж. Наприклад, спілкування включає не тільки вузьконаправлені мовні ділянки, що відповідають за мову, але й ті, що пов'язані з розрахунком. Сприйняття/дія включає планування рухів лівою півкулею і гальмування візуальної уваги за допомогою правої. Така складна річ як емоції складається з експресії, остраху та соціальних взаємодій від правої півкулі та автобіографічної пам'яті від лівої.

В журналі Nature Communications* французькі вчені дослідили активність мозку, характерну для 590 когнітивних процесів і виявили домінантні півкулі для кожного. Вони склали карти активних ділянок для задач і так дійшли висновку, що природньо обидві півкулі не працюють самостійно, а лише "забирають" більшу частину роботи.

Можемо зробити висновок, що вважати людей ліво- або правопівкульними – фізіологічна помилка, адже ми народжуємося із двома півкулями, які можуть по-різному взаємодіяти. Пригнічуючи один одного, чи об'єднуючись для виконання спільного процесу, вони забезпечують повноцінну роботу мозку і нашу продуктивність.

* https://www.nature.com/articles/s41467-019-09344-1