Блог

Як мозок навчається уникати небезпечних або шкідливих ситуацій у майбутньому?

Здорова людина розумно уникає чи навіть боїться болю. Випадковий поріз папером чи укол голкою викликає різке відчуття гострого болю, який нагадує нам, що діяти треба обережніше. Уникнення майбутніх шкідливих ситуацій (англійською "threat learning" – дослівно «вивчення загрози») допомагає тваринам та людям виживати.
Але як саме мозок навчається робити це?

Ми вже багато разів говорили про мигдалину – «емоційну область мозку», яка у тому числі відповідає за виявлення небезпеки та ризиків. Але вже близько двадцяти років відомо, що попередження про загрозу іншим областям мозку надсилає ще й острівцева кора*. У травні цього року дослідники з Федеральної політехнічної школи Лозанни на практиці довели, що ця область є ключовою у формуванні страху перед болем**.

Острівцева кора знаходиться у глибині бічної борозни, що відділяє скроневу частку від лобової та тім'яної. Раніше було виявлено, що ця ділянка обробляє мультимодальну сенсорну інформацію (тобто таку, що йде від декількох органів чуття, наприклад, очей та вух) та бере участь в усвідомленні власного тіла. Через нейрони острівцевої кори "проходить" інформація про біль, яка потім обробляється у мигдалині.

Для вивчення цієї мозкової структури дослідники обрали генетично-модифікованих мишей. У клітини тварин вбудували рецептори, які створюють збудження після того, як на них потрапить світло, така методика носить назву оптогенетика. З її допомогою нейрони острівцевої кори мишей можна було активувати лазерним світлом. «Вимкнення» клітин цієї ділянки під час електричного удару стопи зробило мишей, по суті, безстрашними до болю. Тобто, через деякий час після удару током, миші зовсім не боялись наступного удару.

Дослідження демонструє, що, окрім формування уявлень мозку про стан тіла, острівцева кора може надсилати попереджувальний сигнал до інших областей мозку, що беруть участь у формуванні пам'яті про неприємну подію.

Знання про ці нейронні механізми можуть стати основою для подальшого вивчення пластичності мозку. А, через те що острівцева кора вже була пов'язана із певними психічними розладами (такими як тривожність чи посттравматичний синдром), уявлення про її роботу цілком може допомогти у створенні нових методів лікування.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10649575
**https://science.sciencemag.org/content/364/6443/ea...