Блог

Скажи мені, які психотропи ти вживаєш, і я скажу тобі, хто ти!

Не секрет, що з часів існування людства всі відомі нам культури використовували психоактивні речовини, які впливають на мозок. Залежно від типу цих речовин вони приносять різні ефекти: заспокоєння, забуття, ейфорію, енергійність, галюцинації, релігійний екстаз (потрібне підкреслити).

В різних суспільствах закони, що регламентують вживання таких речовин сильно відрізняються, проте зрозуміло, що бажання змінити сприйняття реальності міцно вкоренилося в людській сутності.

Вчені не були б вченими, якби не задалися питанням, чим відрізняються люди, які наважуються на досліди зі зміненими станами свідомості під впливом заборонених речовин, від законослухняних громадян, які лише дивляться кіно про "поганих хлопців", потайки уявляючи, щоби було з ними, якби вони "наїлися отих дивних грибочків".

Заручившись допомогою сучасних методів аналізу великого обсягу даних, дослідники проаналізували можливі зв'язки між психотипом 1885 людей та схильністю до вживання психоактивних речовин в цілому, та певних їх видів зокрема.

В якості оцінки психотипу використовували 5-факторну модель особистості "Big-5", що дає змогу оцінити рівень вираженості в людини п'яти незалежних рис: екстраверсії, нейротизму, відкритості досвіду, доброзичливості та сумлінності.

Виявилося, що особистісний профіль людей, що схильні до вживання психотропних речовин відрізняється від профілю тих, хто цього не робить.
— Так, споживачі наркотиків характеризуються вищим нейротизмом та відкритістю досвіду, нижчим рівнем доброзичливості та сумлінності порівняно з не схильними до вживання людьми.
— Серед тих, хто вживає наркотики вдалося виділити два різні психотипи: експериментатори (відкриті, доброзичливі, шукачі почуттів), яких цікавлять нетипові ментальні враження, та проблемні наркомани (емоційно вразливі, інтровертовані, з низьким рівнем сумлінності), які вживають речовини в якості антидепресантів або щоб позбутись неприємних думок.
— Крім того, вченим вдалося виявити відмінності в психотипах людей, що вживають різні види наркотиків, наприклад типовий споживач героїну має вищий рівень нейротизму, імпульсивності, та нижчий рівень екстраверсії, відкритості досвіду та доброзичливості порівняно із тими, хто надає перевагу екстазі.
— Також було встановлено, що вживання певних типів речовин корелювало між собою (наприклад нікотину, канабісу та екстазі). Результати цього великого дослідження опубліковано в книжці, і їх детальний аналіз може допомогти психологам та працівникам соціальних служб краще зрозуміти особливості людей, схильних до залежностей та працювати з "вразливими" особами якомога раніше.

А ми на лекції Нейробіологія індивідуальності: фокус на мозок з Вікторією Кравченко 17 липня будемо розбиратися з фізіологічним підґрунтям відмінностей рис "великої п'ятірки" і з'ясовувати, чому одним кортить перепробувати все в цьому буремному житті, а інші не наважуються про це навіть почитати книжку.

До речі, ось і посилання на книжку:
E. Fehrman, V. Egan, A. N. Gorban, J. Levesley, E. M. Mirkes, & A. K. Muhammad (Eds.), Personality Traits and Drug Consumption: A Story Told by Data (pp. 1–4). https://doi.org/10.1007/978-3-030-10442-9_1

Fehrman, E., Muhammad, A.K., Mirkes, E.M., Egan, V., Gorban, A.N.: The five factor model of personality and evaluation of drug consumption risk. https://arxiv.org/abs/1506.06297 (2015). Accessed 27 Dec 2017

Text by Viktoriya Kravchenko (Kvitka Zhuk)