Блог

Чи справді при ожирінні їжа вже не така смачна?

Проблема ожиріння дуже сильно хвилює сучасне суспільство розвинутих країн. Надлишок різноманітної їжі та її доступність – головна відмінність між середовищем, у якому живемо ми, та умовами життя наших предків. З чого може початись ожиріння? Як воно впливає на наше відчуття смаку? Поговоримо у цій статті. 

Ожиріння та психологічні проблеми 

Вже ні для кого не секрет, що їжа може викликати залежність так само, як алкоголь чи наркотики. Зазвичай це стосується продуктів, до складу яких входять додані цукри, жири чи штучні підсилювачі смаку. Про це говорить масштабне рев'ю від американських вчених[1]. Вони обробили півсотні статей на тему харчової залежності та порівняли її ознаки із ознаками залежності від інших речовин. Наприклад, вони оцінювали, наскільки звикання до їжі впливає на систему винагороди мозку та утримання контролю над своїми діями, чи існують у залежних від їжі людей соціальні порушення, та чи відбувається у них рецидив вже після лікування. Виявилось – звикання хоч і є продуктом «сумісної роботи» складу їжі та особливостей поведінки людини, симптоми харчової залежності більше схожі на розлади вживання речовин, аніж на просту погану звичку. 

В даний час ожиріння здобуло статус епідемії. У 2018 році у журналі Health Psychology Open вчені з Австралії також проаналізували наукову літературу на тему зв'язку ожиріння з різними психічними та фізіологічними порушеннями[2]. Окрім хронічних захворювань, наслідками яких є збільшення ваги, у списку опинились психічні розлади (тривожність, депресія тощо) та сексуальна дисфункція. І, хоча вплив останньої на ожиріння вивчається досі, психологічні проблеми вже давно відомі як один з основних факторів переїдання та залежності від їжі. 

Смак та ожиріння 

Ми вже публікували статтю, у якій пояснювали, чому важливо їсти сидячи (https://beehiveor.com/beehiveor_blog#26september). Так смакові рецептори краще сприймають якісні характеристики. Крім того, сидячи ми їмо більш повільно, через що вчасно помічаємо насичення. У липні цього року у журналі Frontiers in Integrative Neuroscience вчені з трьох американських університетів опублікували цікаве дослідження[3]. У ньому вони виявили, як ожиріння пов'язане із змінами відчуття смаку. 

Щоб вирішити це питання, дослідники дивились, яку відповідь викликають смакові подразники у ядрах солітарного тракту – частині довгастого мозку, що відповідає за обробку інформації про смак. Контрольною групою щурів були звичайні тварини із нормальною масою; дослідну групу спеціально тримали на дієті із високим вмістом жиру, щоб викликати ожиріння. Експеримент полягав у наступному: тваринам давали традиційні (сіль, розчин сахарози, лимонну кислоту та кофеїн) та «натуралістичні»(сік молюсків, виноградний сік, лимонний сік, каву) смакові стимули. Після того, як щури скуштують кожен з подразників, вчені реєстрували активність нейронів області смаку у мозку - острівцевої кори (між скроневою та тім'яною частками) . 

Виявилось, що смакові реакції у щурів з зайвою вагою були слабшими та менш тривалими, порівняно із реакціями худих щурів. Проте вони активували більше нейронів. Ці результати говорять про те, що дієта із високим вмістом жиру формує притуплену, але більш поширену реакцію мозку на смак. 

У статті автори зазначають, що зміни у сприйнятті смаків можуть бути поштовхом до переїдання, адже людина намагається компенсувати нестачу смаку більшою кількістю їжі. Однак, може бути і навпаки – порушення у роботі смакових рецепторів з'являються вже після тривалої дієти із великою кількістю жирів. Тож, щоб дізнатись, як воно є насправді, треба чекати на подальші дослідження. 

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946262/ 
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6047250/#section23-2055102918786867title 
[3] https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnint.2019.00035/full 

Огляд статті підготувала Яна Науменко :)