Основні способи покращення запам'ятовування

Головне гасло, яким керується в роботі мозок: «Використовуй, або втрачай».
Проте, окрім проблеми забування через невикористання, ми часто стикаємось з важкістю власне запам'ятовування!

Що думають про це нейробіологи?
Як покращити запам'ятовування:
*рекомендуємо використовувати ці поради у комплексі :)
Повторення – матір засвоєння
Правда ж, чули це багато разів в школі? Наші вчителі не помилялися – повтор щойно почутої інформації є одним з найефективніших методів сформувати надійний слід в пам'яті.

Повторення зміцнює зв'язки між нейронами та збільшує швидкість передачі імпульсу таким чином клітини «вчаться» збуджуватись разом.
Ранок покаже, що вечір не скаже
Поки ми спимо, мозок активно працює, перебираючи інформацію, що була отримана протягом дня. При чому краще всього запам'ятовується інформація, яка була повторена перед сном.

Важлива деталь, вживання алкоголю порушує процес консолідації пам'яті уві сні, отже треба визначитись: або вечірка, або підготовка до іспиту :)
Візуалізуй це!
Коли ви опрацьовуєте новий матеріал, створюйте яскраві зорові образи слів.

Річ в тім, що мова як система сигналів виникла значно пізніше, порівняно з формуванням структур для аналізу зорової інформації – саме тому добре сформовані пам'ятні сліди за звичкою зберігаються у вигляді безпосередніх образів.
У колективу – велика сила
Один з найбільш ефективних способів розібратися зі складним матеріалом – це розповісти прочитане комусь іншому.

Коли ми переказуємо прочитане, виникають власні асоціативні поля, зв'язки між словами, оригінальні приклади, - все це формує розширені нейронні мережі, які залучені у відображення даної інформації.
Мнемонічні техніки
Будуємо палаци пам'яті. Якщо ви маєте на меті регулярно запам'ятовувати великі обсяги інформації, є сенс опанувати певні мнемонічні прийоми:
Наприклад, відомий ще з давніх часів прийом – метод «римська кімната».

Суть метода полягає в створенні стійких асоціацій між місцем в добре знайомому приміщенні та терміном, що треба запам'ятати. Тут знову використовується природня здатність мозку швидко закарбовувати в зоровій памяті дві основні характеристики предметів «Що?» і «Де?», саме так і називаються ділянки в скроневій і тім'яній корі, де реєструють активність мозку під час завдань на категоризацію предметів та їх розташування.
Отже, як це працює
Крок 1
Спершу обираємо знайоме приміщення, хоча б власне помешкання, та створюємо стандартний маршрут із зупинками в певних сталих місцях. Наприклад: вітальня (килимок, бра, вішалка), кімната (крісло, журнальний стіл, телевізор)
кухня (холодильник, плита, кухонний стіл).
Крок 2
Спочатку треба чітко запам'ятати усі пункти маршруту в цій послідовності, максимально їх візуалізувавши.
Крок 3
Далі в кожен з пунктів слід помістити потрібне слово зі списку.
Для початку спробуйте запам'ятати перелік потрібних продуктів: на килимок покладіть мандарини, на бра повісьте зелену цибулю, на вішалку намотайте сосиски і т.д. – чим більш несподівані предмети заселять ваші опорні пункти, чим швидше ви їх згадайте в магазині.
Крок 4
Потренувавшись на закупах, переходьте до іншомовних слів, або частин промови – чим частіше використовується ця техніка, тим більш вона ефективна.
Згодом ви зможете не тільки збільшити кількість елементів у списку, а й створити декілька різних маршрутів для різних категорій слів.
Пам'ятайте, що наш мозок «любить» вчитися, це природній процес, найголовніше дати зрозуміти мозку, що це справді для вас важливо і цікаво – і навчання відбуватиметься легко і викликатиме приємні емоції.
Святкова знижка на онлайн-курс
"Neuroeducation. Основи 2.0"
де ми детально розберемо, як мозок навчається, та на що варто звернути увагу, плануючи навчальний процес для себе, студентів та дітей :)
Читайте нас у телеграмі
Викладаємо туди анонси своїх подій, огляди сучасних досліджень та коментарі наших експертів ;)